سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این موتور شامل باتری، آهن ربا، و سیم پیچ كوچك است. یك كلك در ساخت این موتور وجود دارد كه اگر باهوش باشید به موقع به شما می گوییم! ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موتور الكتریكی٢

 

این موتور شامل باتری، آهن ربا، و سیم پیچ كوچك است. یك كلك در ساخت این موتور وجود دارد كه اگر باهوش باشید به موقع به شما می گوییم!

 

توصیه می شود برای این فعالیت پژوهشی اولیاء محترم نیز كمك كنند.

 

وسایل مورد نیاز

 

١- جا باتری برای نگه داشتن باتری بزرگ ٢- باتری به اندازه جا باتری ٣- یك آهن ربای قوی ٤- سیم مسی لاكی. سیم نمره ٢٢ (یا ضخیم تر) به طول (حدودی) یك متر برای این كار مناسب است. ٥- مقداری سیم لخت. سیم نمره ١٨ یا ٢٠ برای این كار مناسب است. یادتان باشد رو كش سیم را بردارید. شما به ٣٠سانتیمتر از این سیم نیاز دارید.

 

ساخت موتور

ما كار را با پیچیدن آرمیچر شروع می كنیم. برای آنكه سیم پیچ خوب و گرد ساخته شود، آن را روی یك استوانه (مثل باتری قلمی یا قلم خودكار) می پیچیم. از این به بعد، به این سیم پیچ "آرمیچر" می گوییم. قطر استوانه زیاد اهمیت ندارد فقط متناسب قطر سیم باشد. اگر سیم نازك بود قطر سیم پیچ كم و اگر سیم ضخیم بود قطر سیم پیچ باید زیاد باشد. حدود ٢٥ تا ٣٠ دور سیم حول استوانه بپیچید، و از هر طرف حدود ٦ سانتیمتر سیم آزاد بگذارید. لزومی ندارد سیم ها را مرتب بپیچید، كمی نا مرتبی باعث می شود تا مجموعه بتواند شكلش را حفظ كند.

موتور الكتریكی٢

حال با احتیاط سیم پیچ را از قالب بیرون آورده، آن را نگه دارید تا شكلش را از دست ندهد. برای اینكه سیم پیچ بتواند شكلش را به طور دائم حفظ كند، ما سر آزاد سیم را دو بار حول سیم پیچ حلقه نموده ایم. مطمئن شوید كه این حلقه های نگه دارنده دقیقاً در مقابل هم قرار داشته باشند، به طوری كه سیم پیچ بتواند براحتی حول سرهای آزاد سیم (همانند فرفره) بچرخد.

موتور الكتریكی٢

البته لزومی ندارد، ولی بهتر است دو حلقه دیگر حول حلقه های نگاه دارنده بپیچید. برای این كار بایستی سیم را از فاصله بین حلقه و سیم پیچ عبور دهید، و آن را بكشید تا دو حلقه كوچك در كنار هم قرار گیرند. به شكل زیر توجه كنید.

موتور الكتریكی٢

اگر این كار برای شما سخت است نگران نباشید، می توانید به جای آن از نوار چسب استفاده نموده و سیم پیچ را محكم كنید. نكته مهم این است كه حلقه های سیم پیچ در كنار هم قرار گرفته باشند و سرهای سیم پیچ به خوبی نقش تكیه گاه (محور) را ایفاء كنند.

اكنون موقع انجام كار مهمی فرارسیده است، كه باعث می شود موتور كار كند. این یك كار ظریف و كوچك است. هنگامی كه موتور كار می كند به سختی می توانید آن را ببینید. حتی افرادی كه مطالب زیادی در مورد موتور می دانند ممكن است گیج شوند، مگر آنكه از نزدیك موتور را وارسی نموده و كلك را پیدا كنند.

سیم پیچ را بیرون لبه میزی نگاه دارید، به طوری سیم پیچ عمود بر آن قرار گیرد ( نه اینكه روی میز پهن و هم سطح شود). یك سر آزاد سیم را روی سطح میز بگذارید. به كمك یك چاقو، نیمه ی بالایی روكش سیم را بردارید. مراقب باشید نیمه ی روكش پایینی سیم را خراش ندهید (به عبارتی همچنان دارای روكش لاكی باشد). بدین ترتیب نیمه بالایی سیم لخت و براق است، و نیمه پایینی آن رنگی و عایق دار باقی می ماند. شكل زیر این موضوع را به شما نشان می دهد.

 

 موتور الكتریكی٢

 

همین كار را برای سر آزاد طرف دیگر انجام دهید. مطمئن شوید قسمت های براق (رو كش برداشته) سیم در هر دو طرف به سمت بالا باشند.

فكری كه در پشت این كلك وجود دارد این است كه سیم پیچ روی دو تكه سیم حلقوی (لخت) آویزان می شود. این دو تكه سیم نقش تكیه گاه را داشته و به باتری وصل هستند، بنابراین جریان باتری می تواند از یك تكیه گاه وارد سیم پیچ شده و از طرف دیگر سیم پیچ به باتری باز گردد. اما این هنگامی روی می دهد كه نیمه لخت سیم به سمت پایین بوده و در تماس با تكیه گاه باشد. وقتی نیمه لخت مس به سمت بالا باشد، نیمه عایق با تكیه گاه در تماس است، و هیچ جریانی برقرار نمی شود.

مرحله بعدی ساخت تكیه گاه ها می باشد. اینها سیم حلقه های ساده ای هستند كه آرمیچر را نگه می دارند و اجازه می دهند آرمیچر براحتی بچرخد. این سیم حلقه ها، از سیم لخت ساخته می شوند، زیرا آرمیچر به وسیله تماس با آنها جریان باتری را دریافت می كند.

یك تكه سیم لخت محكم بردارید ( مسی یا برنجی خوب است، حتی گیره كاغذ صاف شده هم مناسب می باشد). آن را حول میخ خم كنید تا حلقه ای در وسط آن ایجاد شود. همین كار را برای سیم دیگر تكرار كنید تا دو تكیه گاه داشته باشید.

موتور الكتریكی٢

پایه موتور، بدنه جا باتری است و پایه ای مناسب به حساب می آید زیرا وقتی باتری را در آن قرار می دهید سنگین می شود، و از طرف دیگر اینكه سوراخ هایی در بدنه پلاستیكی جا باتری وجود دارد كه می توان تكیه گاه ها را در آن قرار داد.

سیم های تكیه گاه را محكم به جا باتری وصل كنید، برای این منظور لازم است سیم آزاد تكیه گاه را چندین بار از سوراخ كوچك طرفین جا باتری عبور دهید. سیم های تكیه گاه را خم كنید تا حلقه های آن به اندازه كافی از هم فاصله داشته باشند (تا آرمیچر بتواند آزادانه در آن بچرخد). آنها را كمی خم كنید و آرمیچر را وارد دو حلقه كنید، سپس تكیه گاه ها را به محل اولشان بر گردانید تا به سیم پیچ آرمیچر نزدیك شوند اما به حلقه های سیم پیچ تماس پیدا نكنند.

باتری را وارد جا باتری كنید. آهن ربا را روی جا باتری و در زیر سیم پیچ نصب كنید. مطمئن شوید سیم پیچ هنوز می تواند آزادانه بچرخد، و به آهن ربا برخورد نمی كند.

موتور الكتریكی٢

توجه كنید، در اینجا یك تكه كاغذ بین باتری و اتصال جا باتری گذاشته شده است. این كلید خاموش و روشن است. كاغذ را بردارید تا جریان الكتریكی در موتور برقرار شود. هنگامی كه خواستید موتور را متوقف نمایید آن را به سر جایش باز گردانید. برای راه اندازی موتور، آرمیچر را به نرمی بچرخانید. اگر شروع به كار نكرد، از طرف دیگر بچرخانید. موتور فقط در یك جهت می چرخد. اگر موتور نچرخید، به دقت اتصالات الكتریكی (و موارد زیر) را بررسی نمایید . آیا سرهای باتری به درستی به دو تكیه گاه وصل شده است؟ آیا نیمه لخت سیم مسی آرمیچر با سیم لخت تكیه گاه در تماس است؟ آیا آرمیچر می تواند آزادانه بچرخد؟

اگر همه اینها درست بود، بایستی موتور را در ابتدا سریع تر بچرخانید. اگر جهت قرارگیری آهن ربا را عوض كنید، آرمیچر برعكس می چرخد. اگر بخواهید محل آهن ربا در كنار باشد (نه بالا و پایین) لازم است آرمیچر جدیدی بسازید، اما این بار سطح سیم پیچ را همتراز میز قرار داده (نه عمود بر آن) و سپس روكش نیمه بالایی سیم را بر دارید.

 

بازگشت

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین