وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

حفظ کلسترول در محدوده طبیعی

۶ کلید غذایی برای نگه داشتن کلسترول در محدوده سالم

کلسترول، نوعی چربی است که با فعالیت سلولی کل بدن تداخل دارد. در مقادیر مشخص، کلسترول برای عملکرد صحیح سیستم قلبی عروقی، کبد و ترشح برخی از هورمون‌ها ضروری است. بنابراین حفظ آن در محدوده سالم اهمیت زیادی دارد. قلبی عروقی، کبد و ترشح برخی از هورمون ها ضروری است. بنابراین حفظ آن در محدوده سالم اهمیت زیادی دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
غذاهای با کلسترول بالا
تجمع بیش از حد کلسترول در بدن به تدریج با بیماری‌هایی مانند آسیب‌های قلبی، سکته مغزی، مشکلات گردش خون و ... می‌شود.

حفظ کلسترول در محدوده طبیعی، تنها نیازمند برداشتن ۶ گام سالم است:

یک برنامه تمرینی منظم داشته باشید: رویه ورزشی منظم یکی از بهترین عادات زندگی برای کنترل سطح کلسترول است. ورزش منظم منجر به حذف چربی در شریان‌ها می‌شود و هم‌زمان به سنتز چربی‌های سالم کمک می‌کند. در حالت ایده آل شما باید حداقل ۳۰ دقیقه ورزش را سه بار در هفته انجام دهید.

مصرف غذاهای حاوی کلسترول را محدود کنید: این مهم است که منابع مضر چربی را شناسایی و آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. اطمینان حاصل کنید که مصرف محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز، لبنیات پرچرب و کبد را به حداقل برسانید. از سوسیس، غذاهای سرخ شده، و هر نوع چربی اشباع یا ترانس اجتناب کنید. از پخت و پز با روغن‌های گیاهی تصفیه شده یا هیدروژنه پرهیز نمایید.

فیبر محلول یک ماده مغذی ضروری است که به کاهش جذب کلسترول در روده کمک می‌کند و از انباشتگی آن در خون نیز جلوگیری می‌نماید. این روند نقش مهمی در عملکرد مطلوب قلب و سیستم گردش خون دارد. دانه‌های کامل، میوه‌ها و سبزیجات، دانه‌ها و آجیل، لوبیا و ... سرشار از فیبر هستند

اسیدهای چرب امگا ۳ را به رژیمتان اضافه کنید: این اسیدهای چرب به کنترل کلسترول کمک می‌کنند و باعث می‌شوند چربی‌ها از شریان‌ها خارج شوند.
اسیدهای چرب امگا ۳ باعث افزایش کلسترول خوب یا همان اچ دی آل می‌شوند.
اسیدهای چرب امگا ۳ به طور طبیعی در بدن تولید نمی‌شوند اما از طریق غذاهایی مانند ماهی‌های آب‌های سرد، دانه‌ای کتان، چیا، کنجد، آفتابگردان، آجیل، جوانه گندم، سایر غذاهای دریایی مانند میگو، کلم بروکلی و ... آن‌ها را به بدن رساند.

مصرف فیبر را افزایش دهید: فیبر محلول یک ماده مغذی ضروری است که به کاهش جذب کلسترول در روده کمک می‌کند و از انباشتگی آن در خون نیز جلوگیری می‌نماید. این روند نقش مهمی در عملکرد مطلوب قلب و سیستم گردش خون دارد. دانه‌های کامل، میوه‌ها و سبزیجات، دانه‌ها و آجیل، لوبیا و ... سرشار از فیبر هستند.

کنگر فرنگی را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید: سرشار از ماده‌ای به نام سینارین است که مانع تولید کلسترول می‌شود. همچنین به لطف محتوای لوتئولین، یک غذای عالی برای از جلوگیری از تشکیل پلاک چربی در شریان‌ها محسوب می‌شود. کنگر فرنگی به جلوگیری از افزایش‌تری گلیسیرید کمک کرده و باعث کاهش احتباس مایعات در بدن می‌شود.

از سیگار کشیدن اجتناب کنید: سیگار حاوی بیش از ۱۹ ماده سمی است که با عملکردهای بدن تداخل دارند. سیگار باعث کاهش کلسترول خوب می‌شود و سموم آن بر سلامت گردش خون و تجمع چری در دیواره‌های شریان‌ها تأثیر می‌گذارند.

منبع: آوای سلامت
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین