تبیان، دستیار زندگی

ایکیا مبلمان و لوازم خانگی مریخی طراحی می‌کند

شرکت ایکیا که یک شرکت تولید کننده لوازم خانگی سوئدی است اقدام به طراحی و ساخت مبلمان کوچک و کم حجم کرده که شرایط را برای زندگی در مریخ راحت‌تر کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ایکیا مبلمان و لوازم خانگی مریخی طراحی می‌کند
ایده‌ها برای فتح مریخ باید به شدت پیچیده و متفکرانه باشند. اگر قرار باشد روزی بر روی سیاره مریخ زندگی کنید باید تخت خواب بزرگ، بالش نرم و تشک راحت را به فراموشی بسپارید. آن هم فقط به یک دلیل ساده: هزینه ارسال تخت خواب و متعلقاتش به مریخ گران تمام می‌شود!

ایکیا به مریخ می‌رود!

شرکت تولیدکننده لوازم خانگی سوئدی ایکیا به فکر حل این مشکل افتاده و در صحرای یوتای آمریکا شرایطی شبیه سیاره مریخ طراحی کرده است. هدف از این اقدام، طراحی و ساخت مبلمان کوچک و کم حجم است که شرایط را برای زندگی در مریخ راحتتر کند.
رابرت جانسون، طراح مشهور ایکیا و تیمش به مدت چند روز در کپسولی که این شرکت در صحرای یوتا مستقر کرده زندگی کردند. آنها پس از طی دوران اقامت به این نتیجه رسیدند که مبلمانی که در زمین استفاده می‌کنیم به هیچ عنوان بر روی کره مریخ قابل استفاده نیست. به گفته طراحان ایکیا، مبلمان آینده باید کم حجم، سبک و چند منظوره ساخته شوند.

اول کارایی بعد زیبایی

ایکیا تنها شرکتی نیست که به فکر تولید مبلمان برای استفاده در مریخ افتاده است. «مارتین دیزاین» نیز از جمله شرکت‌هایی است که قصد دارد در طراحی مبلمان «فضایی» سهیم باشد. بر اساس برآورد این شرکت ارسال هر ۴۵۰ گرم بار به مریخ هزینه‌ای معادل ۲ هزار و ۶۰۰ دلار دربر خواهد داشت. به دلیل همین هزینه سرسام آور شرکت‌ها ناچارند امکاناتی را طراحی و تولید کنند که هم سبک و هم چند منظوره باشند.
کریستین لیو، طراح بریتانیایی هم از قافله عقب نمانده و لباسی را طراحی کرده که فرد با پوشیدن آن دوش هم می‌گیرد، در واقع یک حمام پوشیدنی. این لباس هم در مقایسه با حمام‌های معمولی بسیار سبک‌تر است و هم اینکه استفاده از آن مصرف آب را کاهش می‌دهد.
ایکیا مبلمان و لوازم خانگی مریخی طراحی می‌کند

خانه‌های مریخی

سازمان فضایی آمریکا، ناسا در فراخوانی از طراحان خواست تا خانه‌هایی را که قرار است در آینده بر روی مریخ ساخته شوند طراحی کنند. جایزه نخست ناسا به طرح خانه یخی مریخ رسید. این طراحی از خانه‌های اسکیموها در قطب الهام گرفته شده است. نقطه قوت آن به نسبت سایر طرح‌ها این بود که علاوه بر محیط خصوصی فضای عمومی نیز برای ساکنان خانه در نظر گرفته شده است.

دو طرح برتر دیگر نیز هیچ شباهتی به خانه‌های انسان بر روی کره زمین ندارد. جایزه دوم به طرحی رسید که بیشتر به ریشه درخت می‌ماند و جایزه سوم نیز مجموعه‌ای از کپسول‌های قابل اقامت است.
منبع:تابناک‌باتو