تبیان، دستیار زندگی
382 تارها برای صلح نواخته می شوند كنسرت موسیقی تلفیقی ایران و آذربایجان روزهای دوم ، سوم و چهارم آبان ماه در تالار وحدت و تالار رودكی برگزار می شود. كیوان ساكت ، آهنگساز و نوازنده با اعلام این خبر به خبرنگار ما گفت : این كن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تارها برای صلح نواخته می شوندكنسرت موسیقی تلفیقی ایران و آذربایجان روزهای دوم ، سوم و چهارم آبان ماه در تالار وحدت و تالار رودكی برگزار می شود.

كیوان ساكت ، آهنگساز و نوازنده با اعلام این خبر به خبرنگار ما گفت : این كنسرت با شعار «تارها برای صلح می نوازند» اجرا خواهد شد. وی با اشاره به این كه ما پیش از اجرای برنامه در تهران این كنسرت را در شهرهای تبریز و كرمانشاه هم برگزار می كنیم ، افزود: این برنامه روزهای 24 ، 25 و 26 آبان ماه در تبریز برگزار شد و روزهای 28 و 29 آبان ماه هم در كرمانشاه اجرا می شود. وی با افزودن این مطلب كه جنگ و نفاق بلای خانمانسوز تاریخ بشریت بوده است ، اظهار كرد: آرزوی هر هنرمندی این است كه جنگ، جای خود را به عشق ، دوستی و صلح بدهد. كیوان ساكت خاطرنشان كرد: رایز قلی اف ، هنرمند آذربایجانی نیز ضمن استقبال از این ایده پیشنهاد كرده بود تا این برنامه مشترك با شعار «تارها برای صلح می نوازند» برگزار شود. ساكت با اشاره به این كه موسیقی تنها هنری است كه نیاز به ترجمه ندارد و همه مردم در اقصی نقاط جهان می توانند زبان این هنر را بفهمند و از زیبایی آن لذت ببرند، افزود: موسیقی آذربایجان جدا از تفاوت لهجه ، شباهت های زیادی به هم دارند و این قبیل فعالیت ها می تواند زمینه ساز راهی تازه شود. وی خاطرنشان كرد: از سوی دیگر این برای اولین بار است كه از دو جنس مختلف در كنار هم قرار می گیرند. گفتنی است ، در بخش اول این برنامه قطعاتی از آهنگسازان بزرگ جهان نظیر پاگانینی و كورساكف توسط تار نواخته می شود و در بخش دوم آهنگهایی از ساخته های كیوان ساكت ، جهانگیر جهانگیراف و حسن رضایف با همراهی تار و پیانو نواخته می شود. در این برنامه كیوان ساكت ، رایز قلی اف ، ایوب قلی اف ، بهنام ابوالقاسم و ذوالفیه صادق آوا، به اجرای برنامه می پردازند.