تبیان، دستیار زندگی

در سال ۲۰۱۸ انتظار چه چیزهای را می‌توان داشت؟

در این تمرین کوچک آینده‌شناسی، ما به افراد، ایده‌ها، نقاط عطف و چیزهایی اشاره می‌کنیم که به باور ما رویدادهای بزرگ سال ۲۰۱۸ خواهند بود، البته براساس آنچه که در مورد آن‌ها تاکنون گفته شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
در سال ۲۰۱۸ انتظار چه چیزهای را می‌توان داشت؟
تلاش برای دانستن آنچه در آینده نهفته است، چیزی است که قدمت آن تقریبا به اندازه قدمت انسان است.
در این تمرین کوچک آینده‌شناسی، ما به افراد، ایده‌ها، نقاط عطف و چیزهایی اشاره می‌کنیم که به باور ما رویدادهای بزرگ سال ۲۰۱۸ خواهند بود، البته براساس آنچه که در مورد آن‌ها تاکنون گفته شده است.

چین به نیمه تاریک ماه می‌رود

در سال ۲۰۱۸ انتظار چه چیزهای را می‌توان داشت؟
چین در ماه ژانویه سال گذشته (۲۰۱۶)، اعلام کرد که در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی اولین کشوری در جهان خواهد بود که ماهواره تحقیقاتی خود را در قسمت تاریک ماه فرود خواهد آورد.
ماهواره چینی Chang'e-۴ شرایط زمین‌شناسی بخش‌های کشف نشده کره ماه را مطالعه خواهد کرد.
این نخستین برنامه فضایی چین در راستای اکتشافات ماه نیست؛ در سال ۲۰۱۳، چین پس از آمریکا و روسیه، سومین کشوری شد که ماهواره خود را در این قمر فرود آورد.

سال اوج خودروهای برقی

چندین تحلیلگر صنعت خودرو، سال ۲۰۱۸ را نقطه اوج برای خودروهای برقی دانسته‌اند. این بدان معنی است که فروش این خودروها به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.
براساس اکثر پیش بینی‌ها، سهم خودروهای برقی در بازار در سال آینده به بالاترین میزان خود (۴درصد) خواهد رسید، به ویژه افزایش تقاضا در چین دلیل اصلی آن خواهد بود.
تا زمانی که ما به آمار سال ۲۰۱۶ نگاه نکنیم، ممکن است این تغییر زیاد قابل توجه نباشد.
براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، تنها شش کشور توانسته‌اند بیش از ۱درصد سهم بازار خودروهای برقی را به خود اختصاص بدهند.

یک سال رقابت‌های باکس آفیس میان قهرمانان و ابرقهرمانان

اگر شما یکی از افرادی هستید که نمی‌توانید فیلم‌های ژانر ابرقهرمان را تحمل کنید، اکنون باید تصمیم دیگری بگیرید؛ چون وعده شده است در سال ۲۰۱۸ در هر چشم به هم زدن فیلم تازه‌ای در این ژانر منتشر شود.
فیلم "فلش" به صفحه های نمایش ما می‌آید و در همین خصوص بخش دوم داستان "مرد مورچه‌ای".
همچنین، فیلم "کاپیتان مارول" و سومین فیلم "انتقام‌جویان" نیز روی پرده سینماها خواهند آمد. طرفداران "آواتار" سرانجام دنباله این فیلم را خواهند دید و طرفداران "جنگ ستارگان" این فرصت را خواهند داشت تا فیلم "رون هوارد" را براساس شخصیت "هان سولو" ببینند.

درخشش هانا

در سال ۲۰۱۸ انتظار چه چیزهای را می‌توان داشت؟
هانا آلپر تنها ۱۴ سال دارد، اما در حال حاضر حضور در "تد تاکس" و همچنین مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها را در کارنامه خود دارد.
انتظار می‌رود که این نوجوان کانادایی که از سن ۹ سالگی وبلاگ‌نویس محیط زیست و همچنین درگیر کارزارهای ضد زورگویی و قلدری است، در سال ۲۰۱۸شگفتی‌های بیشتری بیافریند.

مردان نیز می‌توانند از قرص ضدبارداری استفاده کنند

آزمایشات بالینی پیشگیری از بارداری در سال ۲۰۱۸ آغاز می‌شود. ژل موسوم به "واسال ژل" ( Vasalgel)، یک ماده غیرهورمونی است که می‌تواند جایگزین استفاده از کاندوم و یا عمل جراحی وازکتومی برای مردان شود.
این ژل محصول تلاشهای دونالد والر، استاد فارماکولوژی و سم شناسی در دانشگاه ایلینوی آمریکا، است.
با تزریق این ژل، اسپرم از منی جدا می‌شود. این فرایند برگشت‌پذیر است و تیم والر آزمایش‌های امیدبخشیدر این رابطه با خرگوش و میمون‌ها انجام داده است.

دویست سالگی مارکس

با دویست سالگی کارل مارکس در ۵ می ۲۰۱۸، انتظار می‌ورد که بحث‌های شدیدی در هر دو طرف طیف سیاسی ایجاد شود.
میراث فیلسوف آلمانی یک موضوع محبوب برای بحث و گفت‌وگو است و انتظار می‌رود که از قبر مارکس در گورستان "های‌گیت" در لندن بیشتر دیدار شود.

رونق اقتصادی هند

با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان ملل، هند، دومین کشور با بیشترین جمعیت جهان، در موقعیتی قرار دارد تا در سال ۲۰۱۸ سریع‌ترین رشد اقتصادی را داشته باشد و جای چین را بگیرد.
برآورد شده است که در سال جاری رشد تولید ناخالص داخلی هند ۷.۲ درصد خواهد بود، در حالی که انتظار می‌رود که اقتصاد چین فقط ۶.۵ درصد رشد کند.
پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد جهان، از دید مقایسه‌ای، ۲.۹ درصد در همان دوره رشد کند. براساس گزارش ماه نوامبر "مریل لینچ" که یک شرکت اعتبارسنجی جهانی است، هند که در حال حاضر هفتمین بزرگترین اقتصاد جهان است، تنها در ۱۰ سال آینده می‌تواند به رده سوم برسد.

ظهور ام‌باپه

کایلین ام‌باپه یک چهره نسبتا شناخته است، اما این فوتبالیست جوان فرانسوی می‌تواند در سال ۲۰۱۸ محبوبیت بسیاری از همتایان مشهور خود از جمله نیمار که گران‌ترین بازیکان جهان است، را برباید.
او در سال ۲۰۱۷ جایزه "پسر طلایی" را برای بهترین بازیکن جوان در اروپا به دست آورد. در ۲۵ بازی نخست خود برای باشگاه فوتبال پری سن ژرمن ۱۳ گل زد.
با توجه به اینکه فرانسه در میان تیم‌هایی است که شاید بتواند قهرمان جام جهانی در ماه ژوئیه باشد، آیا سال ۲۰۱۸ می‌تواند سالی برای ام‌باپه‌ باشد که لیونل مسی و کریستیانو رونالدو را نیز تحت‌الشعاع قرار بدهد؟
ام‌باپه در سال ۲۰۱۷ جایزه "پسر طلایی" را برای بهترین بازیکن جوان در اروپا به دست آورد.

سلام (دکتر) کینگ

۴ آوریل ۲۰۱۸، پنجاهمین سالگرد قتل مارتین لوتر کینگ جونیور، قهرمان "حقوق بشر آمریکا" است و یک رشته همایش‌ به منظور بزرگداشت از او در آمریکا برگزار خواهد شد.

خداحافظی با فلج اطفال؟

زمانی فلج اطفال به عنوان یکی از ترسناک‌ترین بیماری‌های دوران کودکی در جهان محسوب می‌شد اما امروزه، بیش از هر زمان دیگری، در حال ریشه‌کن شدن است.
کمپین "ابتکار عمل ریشه‌کنی جهانی فلج اطفال" در سال جاری میلادی تنها ۱۷ مورد فلج اطفال را گزارش کرده است. این در حالی است که بیست سال پیش، این رقم به ۳۵۰هزار مورد می‌رسید.
کارشناسان پزشکی معتقدند که احتمال دارد تا پایان سال ۲۰۱۸ فلج اطفال محو شود.

برتری کوانتومی سرانجام به دست می‌آید

دانشمندان انتظار دارند که سال ۲۰۱۸ نقطه عطفی در عرصه رایانه خواهد بود. این همان چیزی است که به عنوان برتری کوانتومی شناخته می‌شود - لحظه‌ای که کامپیوترهای کوانتومی که برپایه ترانزیستور نیستند، سریع‌تر از کامپیوترهای کلاسیک موجود کار خواهند کرد.
این ماشین‌های جدید قادر به پردازش داده‌ها با سرعت هزاران بار سریع‌تر از آنچه که در حال حاضر امکان پذیر است، می‌باشند. گوگل و آی‌بی‌ام دو شرکتی هستند که می‌توانند از این آستانه در سال ۲۰۱۸ عبور کنند.
در سال ۲۰۱۸ انتظار چه چیزهای را می‌توان داشت؟

"سرور حلقه‌های سرد" در آخرین بازی‌های المپیک خود

ال ایینار بوردلن، اسکی‌باز نروژی، در حال حاضر ورزشکار پرطرفداری در تاریخ بازی‌های المپیک زمستانی است.
او همچنان به بازی‌های پیونگ‌چانگ چشم دوخته است. اگر بوردلن برنده یک مدال طلا در مسابقات بیاتلون - اسکی و تیراندازی - شود، او تبدیل به دارنده بیشترین مدال طلا، خواهد شد.
بوردلن ۴۴ ساله که قرار است در هفتمین دوره این دسته از مسابقات شرکت کنند، احتمالا شانس دیگری برای حضور در این مسابقات نخواهد داشت.
منبع:فرارو