تبیان، دستیار زندگی

ویژه سندروم‌های اختلالات حرکتی

مترجمان این کتاب، با شناخت و درک خلأ موجود در کتب علمی ـ عملی موجود، با ارائه ترجمه‌ای از فصول کتاب «تشخیص و درمان سندروم‌های اختلالات حرکتی» اثر شرلی ای. سهرمن، درصدد ایجاد راهنمای عملی مناسب برای علاقه‌مندان این حوزه هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ویژه سندروم‌های اختلالات حرکتی

 شرلی ای. سهرمن مولف کتاب «تمرینات اصلاحی» کتابی در جهت شناسایی عوامل خطر و پیشگیری از بروز اختلالات حرکتی و ناهنجاری‌های اسکلتی ـ عضلانی تالیف کرده است از آنجا که این مهمگام اول و اصلی در بالابردن سطح تندرستی جامعه بشری است، ترجمه مهدی قیطاسی(عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی) و معصومه تقی‌خانی پیشنهاد قابل تاملی برای برطرف کردن یکی از مشکلات گسترده جامعه امروزی، یعنی اختلالات اسکلتی عضلانی و به دنبال آن مشکلات حرکتی و عملکردی است.

مترجمان نیز در مقدمه کتاب تاکید کرده‌اند که اختلالات اسکلتی عضلانی، سلامت جامعه را به‌ویژه در گروه میانسالان تهدید می‌کند. اگرچه مطالعه همه‌گیرشناسی منتشر نشان از نرخ بالای شیوع این مشکلات در نوجوانان و کودکان دارد که نگرانی‌های بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

آن‌ها در مقدمه کتاب آورده‌اند: عدم تعادل عضلانی تغییرات نامطلوبی در وضعیت بدنی افراد ایجاد می‌کند؛ این بی‌تعادلی‌ها در نتیجه عادات وضعیتی و حرکتی نامناسب و سبک زندگی غیرفعال در طولانی‌مدت به‌وجود می‌آیند؛ وضعیت‌های بدنی نامناسب در بلندمدت می‌تواند سبب بروز الگوها و سازگاری‌های منفی گسترده‌ای در مفاصل و بافت‌های بدن گردند. تغییرات ایجاد شده در طول عضلات بر راستای طبیعی بدن تاثیر می‌گذارد و پیامدهای نامطلوب جسمانی، روانی و حرکتی را به‌دنبال دارد.

مترجمان ادامه می‌دهند: کتاب پیش‌رو فصل برگرفته از کتاب شرلی ای. سهرمن با عنوان “Diagnosis and Treatment of Movement Impairment Syndromes” است که به ارائه تمرینات اصلاحی ویژه سندروم‌های اختلالات حرکتی می‌پردازد و هدف اصلی آن ارائه راهکارهای غیرتهاجمی در قالب تمرین و ورزش برای پیشگیری و اصلاح این اختلالات است.

مهدی قیطاسی و معصومه تقی‌خانی ادامه می‌دهند: یکی از اهداف اصلی این کتاب معرفی تمرینات است که می‌تواند سبب اصلاح و بهبود الگوهای حرکتی در فرد شود تا نه تنها علائم و عوارض ناشی از اختلالات حرکتی را کاهش دهد، بلکه از بروز چنین اختلالاتی پیشگیری نماید. با توجه به اهمیت بدن انسان از نظر راستا و عملکرد؛ بهبود توانایی‌های حرکتی و ظرفیت‌های جسمانی در هر فرد فارغ از دیدگاه‌های بالینی و رویکردهای درمانی در گام نخست نیاز به آموزش، پیشگیری و در ادامه اصلاح دارد که در صورت موفق‌نشدن در این مراحل، فرایندهای بالینی می‌تواند کارگشا باشد.

به گفته مترجمان این کتاب راهکارهای عملی را به زبانی ساده همراه با تصاویری واضح ارائه داده است تا همکاران فعال در حوزه‌های حرکات اصلاحی و سایر همکاران از جمله فیزیوتراپیست‌ها، کاردرمان‌ها، مربیان ورزش و معلمان تربیت‌بدنی بتوانند الگویی را در اختیار داشته باشند و در صورت نیاز پس از آموزش آن را به مراجعان خود عرضه کنند.

«تمرینات اصلاحی» نوشته شرلی ای. سهرمن با مهدی قیطاسی و معصومه تقی‌خانی در نشر بامداد کتاب با قیمت 15 هزار تومان در 144 صفحه منتشر شد.

منبع: ایبنا