تبیان، دستیار زندگی

مریوان سرزمین ناگفته‌ها و شهدای مظلوم است

كتاب «مجاهدت‌های خاموش» زندگینامه و خاطرات 330 شهید پیشمرگ كرد مسلمان شهرستان مریوان را روایت می‌كند. كتابی 760 صفحه‌ای به قلم رضا رستمی كه سال 1396 در هفته دفاع مقدس منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 كتاب «مجاهدت‌های خاموش»


كتاب «مجاهدت‌های خاموش» زندگینامه و خاطرات 330 شهید پیشمرگ كرد مسلمان شهرستان مریوان را روایت می‌كند. كتابی 760 صفحه‌ای به قلم رضا رستمی كه سال 1396 در هفته دفاع مقدس منتشر شد. رستمی كه سال‌هاست برای شناساندن شهدای خطه كردستان تلاش می‌كند، صاحب چند عنوان تألیفات دیگری نیز است كه گفت‌وگوی ما با او را پیش رو دارید.

اهل كجا هستید و با چه انگیزه‌ای برای شناساندن شهدای كردستان دست به قلم شدید؟
من متولد شهرستان پاوه هستم و اكنون در مریوان زندگی می‌كنم. هنوز كودك بودم كه جنگ شروع شد و همه ما درگیر تجاوز دشمن و ضد انقلاب شدیم. ما مردم مرزنشین كوچك و بزرگمان از نزدیك شاهد ویرانی‌های جنگ بودیم. جوانانمان در خط مقدم می‌جنگیدند و زنان و كودكان و سالخوردگان هم به اندازه خودشان در دفاع مقدس سهم داشتند. دو تن از عموهایم به نام‌های غلامرضا و حمیدرضا رستمی از شهدای جنگ تحمیلی هستند،بنابراین از همان كودكی با ارزش‌های دفاع مقدس آشنا بودم و بزرگ‌تر كه شدم دوست داشتم شهدای مظلوم این خطه را از گمنامی و مظلومیت خارج كنم.
در كتاب مجاهدت‌های خاموش به 330 شهید اشاره شده است، مریوان همین تعداد شهید را دارد؟
آمار شهدای مریوان بسیار بیشتر از این تعداد است. 330 نفر فقط عدد شهدای پیشمرگ است. این شهر مرزی در كل 1041 شهید داده است كه به نسبت جمعیتش آمار قابل توجهی به شمار می‌رود. از این تعداد 330 نفر پیشمرگ هستند. 325 نفر هم در بمباران‌ها به شهادت رسیده‌اند. 55 نفر شهدای شیمیایی هستند و باقی هم از شهدای مردمی در حوادث مختلف هستند.
چرا میان شهدای مریوان در كتابتان به شهدای پیشمرگ توجه نشان دادید؟
در سال 1388 و در جریان سفر پر خیر و بركت مقام معظم رهبری به كردستان، با دستنوشته ایشان درباره سازمان پیشمرگان مسلمان و شهدای این سازمان مواجه شدم. این پیام چراغ راهی بود برای بنده تا به عنوان خادم و خدمتگزار شهدای انقلاب اسلامی، به كار جمع‌آوری اطلاعات و تدوین كتاب و همچنین مستند‌سازی درباره شهدای گرانقدر شهرستان مریوان و سروآباد بپردازم.
پس در مورد شهدای سروآباد هم كتابی نوشته‌اید؟
بله، نام آن كتاب «راسخون جهاد و شهادت» است. زندگینامه 117 نفر از شهدای پیشمرگ مسلمان كرد از سپاه شهرستان سروآباد كه در 330 صفحه نوشته شده است. همچنین 6هزار عكس مربوط به دفاع مقدس را جمع‌آوری كرده‌ام كه ان‌شاءالله در آینده‌ای نزدیك تبدیل به كتاب خواهد شد.
باید بپذیریم اگر شهدای كردستان كمتر شناخته‌شده هستند، یك بخش آن مربوط به كم‌كاری در خود استان شما می‌شود. نظر شما چیست؟
یك دلیلش می‌تواند همین باشد. سال‌هاست كه خاطرات و تصاویر شهدای انقلاب اسلامی در كردستان خاك می‌خورد و بسیاری از این مستندات در حال از بین رفتن هستند. وظیفه نویسندگان و قلم به دستان این است كه با ورود به این حوزه مانع از بین رفتن این بخش از واقعیات تاریخی كشورمان شوند. البته سازمان‌های متولی هم باید كمك حال نویسنده باشند. نویسندگی در حوزه دفاع مقدس و شهدای انقلاب اسلامی یك اقدام فرهنگی با ارزش است، اما نیازمند حمایت مالی مسئولان و سازمان‌های متولی از نویسندگان و اصحاب اهل قلم در این حوزه هستیم. گاهی برای پیدا كردن یك تصویر یا ضبط یك خاطره علاوه بر صرف وقت زیاد، هزینه زیادی نیز صرف می‌شود تا آن تصویر و خاطره بدون هیچ گونه كم و كاستی ثبت و ضبط شود. البته در میان سازمان‌های متولی، می‌توانم به مركز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه بیت‌المقدس اشاره كنم كه همكاری زیادی با بنده و سایر فعالان فرهنگی منطقه دارند.
كاری هست كه بخواهید در آینده انجام دهید؟
خیلی دوست دارم در مورد جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان بنویسم. مردم مریوان هنوز كه هنوزه این سردار بزرگ جبهه‌ها را از صمیم قلب دوست دارند. حاج احمد و همه شهدا و رزمندگان دفاع مقدس بر گردن ما حق دارند و وظیفه ما این است كه مانع از فراموشی راه و نام این عزیزان شویم.
اگر موافق باشید در پایان یادی كنیم از شهدایی كه در كتاب مجاهدت‌های خاموش به معرفی آنها پرداخته‌اید.
این شهدا از نام‌آورترین شهدای كردستان هستند. از میان آنها می‌توانم به شهید جلال بارنامه، شهید ملا مصطفی مردوخی، شهید ابراهیم مرادی، شهید عثمان فرشته، شهید كیكاوس پیری، شهید جلال بازیار، شهید لطیف راستی، شهید عبدالله طرطوسی، شهیدحسن مدنی‌فرد و شهید مسعود نجاری اشاره كنم.

منبع: روزنامه جوان