تبیان، دستیار زندگی

هدایت برنامه ها، نظارت بر عملكرد و توانمند سازی نیروی انسانی

رئیس سازمان مدارس غیردولتی آموزش و پرورش گفت : هدایت برنامه ها، نظارت بر عملكرد و توانمند سازی نیروی انسانی از مهم ترین مولفه های كیفیت بخشی آموزشی و پرورشی مدارس غیردولتی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
هدایت برنامه ها، نظارت بر عملكرد و توانمند سازی نیروی انسانی
به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، مجتبی زینی‌وند در آیین تکریم و معارفه مدیران کل سابق و جدید سازمان مدارس و مراکز غیردولتی با اشاره به اهمیت نقش مؤسسان مدارس غیردولتی در فعالیت این مراکز، اظهار كرد: کسی که قرار است به عنوان مؤسسه مدارس غیردولتی مشغول به کار شود مسئولیتش فقط بحث راه‌اندازی فضای آموزشی نیست، بلکه مهم‌ترین مسئولیت مؤسسان سرمایه‌گذاری در تربیت، آموزش و اثربخشی فعالیت‌های آموزشی و تربیتی در این مدارس است.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشاركت های مردمی وزارت آموزش و پرورش تصریح كرد: امروز ضرورت مدارس غیردولتی توجه به کیفیت‌بخشی است و انتظارات مردم ایجاب می‌کند هر برنامه‌ای که منجر به توسعه‌ بخشی مدارس غیردولتی می‌شود، تقویت شود؛ ضمن اینکه آموزش معلمان، هدایت برنامه‌ها، نظارت به عملکرد و نیز توانمندسازی نیروی انسانی، مهم‌ترین وظیفه این مدارس است؛ در حالی که بیشترین حجم نیروی انسانی که در مدارس غیردولتی به کار گرفته شده است، نیروی آزاد است.
وی یادآور شد: توانمندسازی نیروی انسانی، آموزش معلمان در دستور کار اداره کل مدارس غیردولتی است و قانون تکلیف کرده است در مناطق کم برخوردار که توان افراد و مؤسسان برای پرداخت هزینه‌ها کمتر است، آموزش و پرورش به آنها کمک کند.
زینی‌وند با اشاره به نقش مهم نظارت بر فعالیت مراکز غیردولتی گفت: در بخش شهریه مدارس باید به اقتضائات محیطی و شرایط محلی توجه کنیم و متناسب با برنامه‌هایی که مدارس ارائه می‌دهند، شهریه آن ها مشخص شود.
وی اضافه کرد: قرار است کارگروه الگوی شهریه مدارس غیردولتی بر اساس ماده 15 و 16 قانون در مناطق تشکیل شود و بر اساس مؤلفه‌های تعیین شده، شهریه دریافت شود و امیدواریم تا فروردین ماه سال آینده با تشکیل این کارگروه‌ها در مناطق الگو میزان شهریه مشخص شود.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشاركت های مردمی با بیان اینکه برخی مدارس غیردولتی شهر تهران، شهریه تعیین شده را رعایت نمی كنند، گفت: فعالیت‌های فوق برنامه بخش مؤثری از عملکرد مدارس غیردولتی است؛ در نتیجه انتظار داریم به شکلی برنامه‌ریزی شود که فعالیت‌های فوق‌برنامه منجر به ارتقا و توانمند شدن مهارت‌های علمی و عملی دانش‌آموزان شود.
زینی‌وند با بیان اینکه کلاس‌های تابستانی باید منجر به تقویت علمی و مهارتی دانش‌آموزان شود، افزود: نباید این کلاس‌ها مصروف به تدریس کتاب سال آینده دانش‌آموزان شود.
وی با اشاره به اهمیت فعالیت‌های پرورشی و تربیتی در مدارس غیردولتی، یادآورشد: برنامه جامع فعالیت فرهنگی در حال تدوین است.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشاركت های مردمی با بیان این كه آموزش‌ از راه دور در استان البرز و مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به صورت پایلوت انجام شده است، افزود: اهداف اجرای آموزش الکترونیکی تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل و تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان، به ویژه در مناطق کم برخوردار است.
زینی‌وند از تصویب اساسنامه سازمان مدارس غیردولتی، صندوق حمایت از مؤسسان و آیین‌نامه ماده 12 در هیأت دولت خبرداد و گفت: انتظار داریم همه مؤسسان مدارس غیردولتی تا اسفند ماه سال جاری تحت آموزش الکترونیکی قرار گیرند.
وی تصریح کرد: دستورالعمل نظارت بر مدارس غیردولتی در قالب سامانه‌ای طراحی شده است و در این خصوص خودارزیابی مؤسسان از عملکرد خود در دستور کار است؛ ضمن اینکه رتبه‌بندی مدارس غیردولتی بر اساس سند تحول یک الزام قانونی است.


منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش