تبیان، دستیار زندگی

رژیم گیاه‌خواری در دوران بارداری

فرد گیاهخوار گوشت، مرغ، ماهی و یا فراورده‌هایی را که شامل این موارد باشد را مصرف نمی‌کند که دلیل این امر می‌تواند بسته به نظر افراد و نیز ملاحظات سلامتی، محیطی و مذهبی باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
گیاهخواری

تعریف و انواع گروه‌های گیاهخواری

فرد گیاهخوار گوشت، مرغ، ماهی و یا فراورده‌هایی را که شامل این موارد باشد را مصرف نمی‌کند که دلیل این امر می‌تواند بسته به نظر افراد و نیز ملاحظات سلامتی، محیطی، مذهبی، وضعیت اقتصادی و اخلاقی باشد.
رایج‌ترین گروه‌های گیاهخواران شامل lacto-ovo، lacto و گیاهخواران محض می‌باشند.
افرادی که lacto-ovo می‌باشند، گیاهخوارانی هستند که تخم مرغ و فراورده‌های لبنی را مصرف می‌کنند.
گیاهخواران lacto، لبنیات را مصرف می‌کنند اما تخم مرغ را مصرف نمی‌کنند و افراد گیاهخوار محض، از تمام فراورده‌های حیوانی که شامل فراورده‌های لبنی، تخم مرغ، عسل و ژلاتین است اجتناب می‌کنند.

کفایت رژیم گیاهخواری در دوران بارداری و شیردهی

بر طبق توصیه‌های انجمن رژیم شناسان امریکا و کانادا در صورتی که رژیم‌های گیاهخواری به صورت کامل و درست برنامه‌ریزی شده باشند، می‌توانند برای تمام گروه‌های زندگی و به خصوص بارداری و شیردهی مناسب باشند.
رژیم گیاهخواری فواید زیادی را دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: نمایه توده بدنی پایین، کاهش میزان خطر بیماری قلبی – عروقی و مرگ در نتیجه آن‌ها، کاهش فشارخون، کاهش خطر دیابت نوع 2، کاهش خطر سرطان کولون
زنان گیاهخوار وزن کمتری نسبت به سایر زنان دارند که این به این مفهوم می‌باشد که این زنان بارداری را با وزن کمتری نسبت به سایر افراد آغاز می‌کنند.

سطح پایین ویتامین B12 می‌تواند باعث افزایش خطر نقص لوله عصبی شود. گیاهخواران lacto-ovo قادر به تأمین ویتامین B12 مورد نیاز خود از طریق دریافت مواد غذایی لبنی و تخم مرغ می‌باشند در حالی که زنان گیاهخوار محض باید ویتامین B12 خود را از طریق غذاهای غنی شده و مکمل تأمین کنند

برای افراد گیاهخوار در دوران بارداری میزان توصیه شده افزایش وزن برابر با افراد باردار غیر گیاهخوار می‌باشد. همچنین در این افراد به منظور افزایش وزن توصیه به موارد زیر می‌شود:
مصرف وعده‌های غذایی کوچک و مکرر و اسنک توصیه به مصرف دانه‌ها، میوه‌های خشک و ... افزایش مصرف روغن‌های غیر اشباع در رژیم غذایی


نیازهای مواد غذایی زنان باردار گیاهخوار

پروتئین: پروتئین به ندرت در رژیم زنان گیاهخوار کم می‌باشد.
در صورتی که زنان گیاهخوار در این دوران دریافت انرژی خود را افزایش دهند، می‌توانند به سطح مطلوب دریافت پروتئین در این دوران دست پیدا کنند و میزان توصیه شده پروتئین در این گروه تفاوت چندانی با زنان باردار غیر گیاهخوار ندارد.

آهن: آهن در رژیم غذایی گیاهخواران به شکل آهن غیر هم می‌باشد. جذب آهن غیر هم تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد و جذب آن در افرادی که دچار فقر آهن می‌باشند، افزایش می‌یابد.
منابع آهن غذایی گیاهخواران شامل لوبیای خشک، غلات کامل و غنی شده، سویا، کدو تنبل، کدو، میوه‌های خشک و سیب زمینی پخته می‌باشد.

روی: در حالی که دریافت روی زنان گیاهخوار اغلب شبیه زنان غیر گیاهخوار می‌باشد، هر دو گروه دریافت روی کمی را دارند.
فیتات و فیبر موجود در رژیم گیاهخواری با جذب روی تداخل می‌کند. در نتیجه نیاز به روی در این افراد افزایش می‌یابد. منابع روی شامل لوبیای خشک، غلات آماده غنی شده، آجیل و دانه‌ها می‌باشد.

کلسیم و ویتامین D: با توجه به اینکه جذب کلسیم در دوران بارداری افزایش می‌یابد اما دریافت آن در بین افراد کم می‌باشد.
دریافت کلسیم کم در این دوران می‌تواند منجر به ذخیره ناکافی کلسیم استخوانی در نوزاد شود.
بسیاری از گیاهخواران lacto-ovo قادر به تأمین کلسیم مورد نیاز خود در این دوران هستند.
زنان گیاهخوار محض دریافت کلسیم پایینی دارند و بهتر است نسبت به منابع حاوی کلسیم غذایی آگاهی پیدا کنند.
منابع غیر لبنی کلسیم شامل کلم بروکلی، تربچه، سیب زمینی شیرین، بادام، انجیر، لوبیای سویا و توفو می‌باشد.
منابع غذایی حاوی ویتامین D شامل شیر، شیر سویا، برنج، مارگارین، زرده تخم مرغ می‌باشد.
فاکتورهایی همچون فصل سال، میزان رنگدانه‌های پوست و استفاده از کرم ضد آفتاب می‌تواند سنتز ویتامین D در پوست را تحت تأثیر قرار دهد.

ویتامین B12: دریافت مقدار کافی رژیمی ویتامین B12 برای مادران باردار ضروری می‌باشد چون به نظر می‌رسد که ذخایر ویتامین B12 مادر نمی‌تواند از جفت عبور کند.
سطح پایین ویتامین B12 می‌تواند باعث افزایش خطر نقص لوله عصبی شود. گیاهخواران lacto-ovo قادر به تأمین ویتامین B12 مورد نیاز خود از طریق دریافت مواد غذایی لبنی و تخم مرغ می‌باشند در حالی که زنان گیاهخوار محض باید ویتامین B12 خود را از طریق غذاهای غنی شده و مکمل تأمین کنند.

گیاهخوار شدن در طول دوران بارداری

بعضی زنان ممکن است تصمیم به گرفتن رژیم گیاهخواری در طول دوران بارداری بکنند.
بنابراین متخصصان رژیم درمانی باید در این زمینه راهنمایی‌های لازم را در خصوص برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی و نیز تأمین مواد مغذی مورد نیاز در این دوران به آن‌ها بدهند.منبع: زندگی آنلاین - رؤیا کلاهدوز محمدی؛ فوق لیسانس علوم تغذیه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.