تبیان، دستیار زندگی
در این درس، معلم ها می توانند با یک محیط تعاملی رسم نمودارهای مختلف را به دانش آموزان آموزش دهند....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رسم نمودار

رسم نمودار

توضیح اولیه

در این طرح درس، می توانید با یک محیط تعاملی ساده به رسم توابع مختلف و یافتن ویژگی های مشخصی از آن ها بپردازید.

اهداف

• رسم نمودارهای مختلف نظیر نمودارهای سینوسی و لگاریتمی

• امکان مقایسه نمودارها با هم و یافتن شباهت ها و تفاوت ها

وسایل لازم

• تخته و گچ و یا کاغذ و خودکار برای رسم نمودار

• کامپیوتر و محیط تعاملی موجود

طرح درس

کشیدن نمودار روی تخته یا کاغذ، معمولاً یکی از مشکل ترین کارهایی است که یک معلم در کلاس انجام دهد.

معمولاً برای رسم نمودار، می توانیم با نقطه دهی های فراوان به نمودار اصلی نزدیک شویم، اما هم چنان در برخی از موارد تشخیص شکل دقیق نمودار کار دشواری است. برای رسم چندین نمودار در یک دستگاه مختصات معمولاً مجبوریم نمودارهای قبلی را پاک کنیم، در نتیجه؛ اطلاعات نمودارهای قبلی از بین می رود.

برای کاهش مشکلات موجود، تصمیم گرفتیم که از یک محیط تعاملی استفاده کنیم تا بتوانید به راحتی برخی از نمودارهای مورد نظرتان را رسم کنید.

البته شما قبل از استفاده از این نرم افزار، سعی کنید دانش آموزان را با اصول اولیه رسم نمودار آشنا کنید. زیرا اگرآن ها با این اصول آشنا نباشند، هیچ گاه نمی توانید با مفاهیم عمیقی که در درس وجود دارد، آشنا شوند.

پس از این که دانش آموزان با چگونگی رسم نمودار آشنا شدند، شما می توانید استفاده از محیط تعاملی زیر را به آن ها پیشنهاد کنید. با طرح سؤالات زیر آن ها را به سمت اهداف مورد نظرتان سوق دهید:

• از آن ها بخواهید تا به طور همزمان نمودارهای (sin(x و (sin(2x را در محیط تعاملی نشان دهند و به آن ها فرصت کافی دهید تا شباهت ها و تفاوت های این دو نمودار را درک کنند.

• یا نمودار (log(x+3 را با (log(x مقایسه کنند؟

• چه تغییری در ضابطه ی یک تابع ایجاد کنیم تا نمودار آن فشرده تر یا گسترده تر شود؟

• چگونه می‌توان نمودار را بالا یا پایین برد و یا به سمت چپ و راست منتقل کرد؟

دوباره یادآوری می کنیم که اگر دانش آموزان اصول رسم نمودار را یاد نگیرند، هیچ گاه نمی توانند مفاهیم عمیقی را که در آن ها نهفته است، دریابید.

برای دیدن این بخش شما به نرم افزار جاوا نیاز دارید

با استفاده از این محیط تعاملی شما و دانش آموزانتان می‌توانید پاسخ این سؤال ها و بسیاری سؤال های دیگر که ممکن است در ذهنتان باشد، به راحتی بیابید.

در صورتی که بخواهید می‌توانید به صورتoffline نیز نمودار رسم کنید. کافی است روی عبارتDownload کلیک کنید و پس ازunzip کردن فایل های Download شده، فایل html موجود در آن را باز کنید و نمودار خود را رسم کنید.

رسم نمودار