• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/12/28 ساعت 19:31
  • تاريخ :

یک بازی آشنا

یک بازی آشنا

توضیح اولیه

به احتمال زیاد شما با بازی دوز، X-O یا Tic-Tac-To آشنا هستید. در این بازی دو بازیکن به نوبت علامت های X و O را در جدولی مانند جدول زیر قرار می‌دهند. کسی که بتواند سه خانه ی کنار هم _ افقی، عمودی یا مورب _ را اشغال کند، برنده خواهد شد. حال می‌توانید به عنوان یک بازیکن با کامپیوتر رقابت کنید و سعی کنید در این بازی برنده شوید. شما با علامت X بازی خواهید کرد.

آیا موفق شدید بازی را به نفع خود به پایان برسانید؟ فکر می‌کنید نفر اول بودن بهتر است یا نفر دوم بودن؟ آیا می تواانید راهی را پیشنهاد کنید که به کمک آن بتوان مانع برنده شدن حریف شد؟

جستجو

اگر کمی دقت کنید، متوجه خواهید شد که اگر شما و حریفتان هر دو با دقت بازی کنید، هیچ کدام برنده نخواهید شد. سعی کنید با استدلالی علت این واقعیت را بپذیرید.

 حال به سراغ یک بازی نا آشناتر می‌رویم. در این بازی 15 بازیکن به نوبت یکی از خانه‌ها را انتخاب می‌کنند، برنده کسی است که مجموع اعداد سه تا ازخانه هایی را که انتخاب کرده است، برابر  15 باشد. در ضمن هر خانه فقط یک بار انتخاب می‌شود. شما با رنگ سبز بازی خواهید کرد.

 

برای دیدن این بخش شما به نرم افزار جاوا نیاز دارید

علامت سوال

این بار چه طور؟ آیا توانستید برنده شوید؟ فکر می‌کنید چه ارتباطی بین این دو بازی وجود دارد؟ به عنوان یک راهنمایی برای پیدا کردن جواب این سؤال، مسأله ی دیگری را مطرح می‌کنیم:

 سعی کنید اعداد 1 تا 9 را طوری در جدول زیر قرار دهید که مجموع هر سه خانه ی کنار هم _ به صورت افقی، عمودی ومورب _ عدد یکسانی شود. به چنین جدولی مربع جادویی می‌گوییم.

 

این کار به چند صورت امکان پذیر است؟ فکر می کنید این مربع جادویی چه ارتباطی با دو بازی قبل دارد؟ آیا می‌توانید از این مربع در بازی 15، کمک بگیرید؟

نامه

می توانید نظر خود را در مورد این بازی ها و ارتباط آن‌ها با این مربع جادویی، برای ما به آدرسinternetschool@tebyan.net  ارسال کنید تا با نام شما در این صفحه منتشر کنیم.

مترجم: سید عباس موسوی

UserName