تبیان، دستیار زندگی

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

آلودگی هوا با پوست ما چه می کند؟

یکی از مهم ترین عوامل آسیب رسان به پوست بعد از اشعه های ماورای بنفش، آلودگی هوا است. حدود 80 درصد پیری پوست به عوامل محیطی مانند نور خورشید و آلودگی هوا بستگی دارد و 20 درصد آن به افزایش سن و عوامل ژنتیکی ربط پیدا می کند.به همین دلیل پوست افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند زودتر پیر می شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
آلودگی هوا و پوست
آلاینده های اولیه (دود ناشی از کارخانجات، ماشین ها و هواپیما) و آلاینده های ثانویه (ازون) میزان آنتی اکسیدان های طبیعی پوست را کاهش می دهند و به مرور لایه طبیعی محافظتی آن از بین می برند. هوای آلوده شهرهای بزرگ نه تنها تهدیدی برای قلب و ریه محسوب می شود، بلکه به پوست نیز آسیب زده و پیری آنرا تسریع می کند. بنابراین توصیه می شود در این روزهای آلوده به فکر پوست خود نیز باشید.

آلودگی هوا و تاثیر آن روی پوست
تنفس در هوای آلوده باعث نفوذ ذرات معلق به ریه ها شده و در نتیجه زمینه بروز مشکلات تنفسی مانند آسم فراهم می شود. علاوه بر این باعث تحریک ریه ها، سرفه و دردهای ناشی از آن رگهای، خونی را تحت تاثیر قرار داده و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.
آلودگی هوا همچنین ترشح سبوم (چربی طبیعی پوست) را افزایش می دهد و زمینه بروز جوش، آکنه و آلرژی ها فراهم می‌ شود. در هوای آلوده پوست های خشک بیشتر در معرض اگزما قرار می گیرد. پوست های چرب نیز چرب تر شده و جوش های سرسیاه و آکنه بیشتر می شود. به  طور کلی آلودگی هوا باعث بی آب شدن پوست، کدری، افتادگی و پیری زودهنگام پوست می شود. بنابراین نه تنها ریه ها و قلب بلکه پوست نیز از آلودگی هوا آسیب می بیند.

اشعه ماورای بنفش باعث تقویت اثرات منفی آلودگی هوا می شود
اشعه های ماورای بنفش و بخصوص اشعه های ماورای بنفش A اثرات مضر و منفی آلودگی هوا را 3.5 برابر می کنند. این مسئله یک دور باطل ایجاد می کند که به آن استرس اکسیداتیو می گویند. به این ترتیب که آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد افزایش پیدا کرده و قدرت دفاعی بدن در برابر رادیکال های آزاد به همان نسبت کاهش پیدا می کند. بنابراین در روزهای آلوده باید بیش از پیش حواستان به نور خورشید باشد.

ترکیبات هوا که پوست را تهدید می کنند
مونواکسیدکربن موجود در هوا باعث خفه شدن پوست شده و از  اکسیژن رسانی درست ممانعت می کند.به این ترتیب عملکرد پوست با اختلال مواجه شده و بدون اینکه بخواهید پوستتان خشک و کدر می شود و پوست به زودی دچار چین و چروک می شود.
ازون موجود در هوا نیز باعث تحریک هر چه بیشتر پوست می شود و در نتیجه پوست ملتهب به نظر می رسد.
دی اکسیدگوگرد هوا نیز به سبوم آسیب می زند در نتیجه پوست لایه محافظتی قوی خود را از دست می دهد و آسیب پذیر و حساس می شود. اکسید ازت از دیگران ذرات معلق هوا است که پوست را ملتهب می کند.

آیا اپیدرم به تنهایی می تواند از خود مراقبت کند؟
بدن حاوی آنتی اکسیدان هایی است که اثرات رادیکال های آزاد را خنثی می کنند. برخی از این آنتی اکسیدان ها توسط پوست تولید می شوند و برخی دیگر از طریق مصرف مواد غذایی وارد بدن می شوند. اما سیستم دفاعی به مرور و بخصوص زمانی که رادیکال های آزاد موجود در محیط زیاد باشد قدرت و کارایی خود را از دست می دهد. بنابراین لازم است که به پوست در جهت مراقبت از خود کمک کرد.

چه باید کرد؟
پوست را تمیز کنید
مراقبت از پوست در بین این حجم آلاینده ها با تمیزکردن آن شروع می شود. فرقی نمی کند پوستتان از چه نوع باشد. روزانه دو بار (صبح و شب) آنرا تمیز کنید تا نفسی بکشد. یادتان باشد که شستشوی ساده آن با آب شیر کافی نیست. حتما از یک محصول شوینده مناسب صورت استفاده کنید.
در روزهای بسیار آلوده می توانید به جای آب شیر از آب معدنی استفاده کنید، چون فاقد کلر و آهک است. این دو ماده پوست را خشک می کنند. برای نرمی و تمیزی بیشتر پوست هر هفته یک بار لایه برداری کنید. هیچ وقت با آرایش نخوابید و از شیرپاک کن های ملایم استفاده کنید. قبل از خواب حتما آرایش خود را پاک کنید. می توانید به طور مرتب به پوست خود شیر بزنید تا منافذ آن تمیز شود.

تمیزی را با مرطوب کردن پوست تکمیل کنید
آلودگی هوا پوست را خشک، دهیدراته و تحریک پذیر می کند بنابراین برای محافظت از آن و تسکین عوارض آلاینده ها باید به فکر مرطوب کردن مناسب پوست باشید. پوستی که به خوبی مرطوب شده است فیلتر بهتری در برابر سموم دارد.از کرمهای مرطوب کننده برای پوست و لوسیون های حاوی آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب، ویتامین ها و مرطوب کننده ها برای بدن استفاده کنید.

عادت های سالمی داشته باشید
علاوه بر مراقبت های موضعی از پوست سعی کنید روزانه 2 لیتر آب بنوشید. صبح یک فنجان چای سبز بنوشید، چون خواص آنتی اکسیدانی دارد و با رادیکال های آزاد ناشی از آلاینده ها مقابله می کند. تا می توانید میوه و سبزیجات میل کنید، چون سرشار از آب، ویتامین ها و آنتی اکسیدان های مناسب پوست هستند. از مصرف مواد غذایی چرب و تند و پرادویه نیز بپرهیزید. مصرف شیر و آب میوه های خانگی را نیز فراموش نکنید.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.