تبیان، دستیار زندگی
نخستین انتقال خون موفق در حدود سال 1665 میلادی انجام شد . دراین سال ، " جان ویکلینز " با استفاده از تیغ توخالی جوجه تیغی و یک مثانه، از سگی خون گرفت و آن را از طریق سیاهرگ وارد پیکره سگ دیگری کرد. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرگذشت انتقال خون

نخستین انتقال خون موفق در حدود سال 1665 میلادی انجام شد . دراین سال ، " جان ویکلینز " با استفاده از تیغ توخالی جوجه تیغی و یک مثانه، از سگی خون گرفت و آن را از طریق سیاهرگ وارد پیکره سگ دیگری کرد. دو سال بعد، یک پزشک فرانسوی به نام " جین دنیس " مقداری از خون بره ای را به پسر 15 ساله ای که از تب رنج می‌برد، انتقال داد. بیمار در دست خود مقداری سوزش احساس کرد، اما بهبود یافت.
سرگذشت انتقال خون
دنیس انتقال خون دیگری انجام داد. او مقداری از خون گوساله ای را به خدمتکار خود تزریق کرد که همسرش از هرزگی او به تنگ آمده بود. این زن تصور می‌کرد که اگر به شوهرش خون پاک و تازه ای تزریق شود، او از ولگردی در خانه های فساد پاریس دست برخواهد داشت. از آنجا که دنیس تصور می‌کرد خون چهارپایان سالم تر از خون انسان هاست ( زیرا آن‌ها هرزگی و خور و خواب بی برنامه ندارند)، خون گوساله را برگزید. انتقال خون با موفقیت انجام شد، اما خدمتکار دست از هرزگی برنداشت. از این رو، همسرش از دنیس درخواست کرد، خون بیشتری به او تزریق کند. پس از این تزریق، خدمتکار درد شدیدی را در دست و کلیه هایش احساس کرد، ضربان قلبش نامنظم شد و در ادرارش خون ظاهر شد. با وجود این، او نجات یافت و واکنش های دستگاه ایمنی بدنش در قبال خون بیگانه به مرگ او نینجامید.
به هر حال خدمتکار هرزه باز هم شب گذرانی در میخانه‌ها را از سر گرفت. همسرش از دنیس خواست باز هم به او خون تزریق کند. این خدمتکار یک شب پس از سومین انتقال خون جان باخت. دنیس به قتل متهم شد. اما در جریان محاکمه مشخص شد که همسرش که از دست هرزگی او به داد آمده بود و دیگر به " خون درمانی " امیدی نداشت، دست به دامان سم شده بود تا از شر این شوهر بی وفا خلاص شود. با وجود این، دادگاه هر گونه انتقال خون را ممنوع اعلام کرد. در قرن نوزدهم " جان لیکوک " برای درمان خونریزی بیش از حد، به انتقال خون روی آورد. او معتقد بود که تنها انتقال خون بین دو جانور، از یک گونه سالم و بدون خطر است.
سرگذشت انتقال خون

پزشک دیگری به نام " جیمز بلوندل " به توصیه لیکوک عمل کرد. او در سال 1829 خون همکارش را به زنی انتقال داد که پس از زایمان دچار خونریزی شده بود. این زن زنده ماند. اما انتقال خون های بعدی به مشکلاتی منجر شدند. بعضی وقت‌ها خون جدید با خون بیمار خوب مخلوط می‌شد، اما گاهی دو خون با هم مخلوط نمی شدند و در نتیجه خون همانند سرشیر، کپه کپه می‌شد. این مشکلات پس از کشف گروه های خونی برطرف شد.

 منبع:

100 Greatest Medical Disscoveries Angela Royston 1995

بازگشت به راهنمای تعئین گروه خونچگونه بازی کنیم