تبیان، دستیار زندگی

مخالفت نمایندگان مجلس با فوریت طرح پرداخت تسویه بدهی سهام عدالت در ۴ سال

نمایندگان با دو فوریت و یک فوریت طرح پرداخت تسویه بدهی سهام عدالت در ۴ سال توسط سهامداران مخالفت کردند که براین اساس طرح به صورت عادی بررسی می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سهام عدالت
 به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۶ آذرماه) مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح الحاق یک تبصره به بند ب. ماده ۳۴ قانون اصل ۴۴ قانون اساسی با ۸۷ رأی موافق، ۹۱ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.
همچنین نمایندگان با یک فوریت طرح الحاق یک تبصره به بند ب. ماده ۳۴ قانون اصل ۴۴ قانون اساسی با ۱۰۶ رأی موافق، ۶۱ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.
براساس این گزارش طرح مذکور به صورت عادی بررسی می‌شود.
آنطور که خانه ملت گزارش داده است، در مقدمه توجیهی این طرح آمده است: در راستای اجرای سیاست گسترش مالکیت عمومی و سهامدار کردن شش دهک درآمدی و توانمند کردن عموم مردم و گسترش عدالت اجتماعی حدود ۵۰ میلیون نفر در طی ده سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ از سهام عدالت برخوردار شدند، بعد از پایان دوره ده ساله به دلیل اینکه جمع کثیری از سهامداران نتوانستند کل بدهی خود را به دولت بپردازند، بیشتر از ۲۴ هزار میلیارد تومان از سهام فوق دوباره به دولت بازمی گردد و سهامداران فوق مالک پنجاه درصد (۵۰%) سهام تخصیص داده می‌شوند که در جهت خلاف گسترش مالکیت عمومی است. به دلیل نبود فرصت طرح فوق با قید دو فوریت تقدیم می‌گردد تا فرصت تسویه بدهی از طریق سود سهام یا پرداخت توسط سهامداران حداکثر طی چهار سال فراهم گردد.
هادی قوامی به عنوان طراح طرح الحاق یک تبصره به بند ب. ماده ۳۴ قانون اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: براساس آمار از سال ۸۵ تا ۹۵ حدود ۵۰ میلیون نفر از سهام عدالت برخوردار شدند و یک دوره ۱۰ ساله از سهامداری مردم گذشته است، اما در حال حاضر ۴ دهک باید اقساط سهام یک میلیونی خود را پرداخت کنند که طی این ۱۰ سال ۵۳۵ هزار تومان از محل سود سهام پرداخت شده، اما حدود ۴۶۰ هزار تومان آن باقی مانده است البته دو دهک درآمدی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند ۵۰ درصد آن را به صورت رایگان برای این اقشار در نظر گرفته و ۵۰ درصد را از محل سود پرداخت کردند.
نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد که مبلغ ۴۶۰ هزار تومان از مردم اخذ نشود و دولت به مردم مهلت دهد که تا پایان سال مابقی یک میلیون تومان را پرداخت کنند یا از محل همان سود که از کارخانه‌ها اخذ می‌شود ۴۶۰ هزار تومان پرداخت شود.
وی با بیان اینکه ارزش واقعی سهام عدالت بیش از ۲ میلیون تومان است، تصریح کرد: با حفظ سهام، سهامداران عدالت برای جامعه خلق می‌شود و فرهنگ سهامداری جا می‌افتد لذا دولت نباید این سهام را به دهک نهم و دهم واگذار کند و با این حساب ۲۳ هزار میلیارد تومان به خزانه دولت بازمی گردد.

منبع :میزان
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .