تبیان، دستیار زندگی

رفع موانع جذب زنان در پست های مدیریتی ضروری است

وزیر آموزش و پرورش گفت: رفع موانع جذب زنان در پست های مدیریتی ضروری است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
رفع موانع جذب زنان در پست های مدیریتی ضروری است
به گزارش مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، پیش از ظهر امروز سید محمد بطحایی در آئین تکریم و معارفه مدیران کل امور زنان و خانواده، با اشاره به جایگاه زنان در جامعه گفت: زنان همواره با بی عدالتی روبرو بوده اند و این نا برابری ها دو جنبه کیفی وکمی دارد.
وزیر آموزش و پرورش اظهارکرد: در جنبه کمی در سال های اخیر دستاوردهای خوبی داشتیم و امروز تقریبا در آموزش و پرورش بین دختران و پسران تفاوت معنی دار به چشم نمی خورد مگر در مناطقی که به علت محرومیت ها هنوز شاهد تفاوت هایی هستیم.
وی تصریح کرد: بالاتر از کمیت، نابرابری کیفیت است و متاسفانه شاهد تفاوت و فاصله قابل توجهی بین دانش آموزان دختر و پسر هستیم و برخی از این نابرابری ها پنهان بوده و به چشم مسوولان نمی آید.
بطحایی با اشاره به این که در برخی مدارس مختلط و یا دخترانه ای که معلم مرد وجود دارد دختران از تربیت بدنی محروم هستند، گفت: برخی مدارس ابتدایی که اغلب در مناطق محروم هستند دانش آموزان دختر در ساعت تربیت بدنی در گوشه ای از حیاط مدرسه بازی می کنند و این از آثار نابرابری دختران و پسران است.
وزیر آموزش و پرورش عدم دسترسی دختران به مراکز یادگیری ثانوی را یکی دیگر از آثار نابرابری دختران با پسران دانست، افزود: پژوهش سرا ها، کتابخانه ها و کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان محیط هایی هستند که برای هر دو جنسبت فراهم شده است.
وی خاطرنشان کرد: حل موضوع مذکور باید یکی از دغدغه های امور بانوان باشد.
بطحایی به جمعیت 60 درصدی زنان و دختران در آموزش و پرورش اشاره و تصریح کرد: علی رغم جمعیت انبوه زنان و دختران درآموزش و پرورش از این پتانسیل نیروی انسانی استفاده نشده است و مدیر کل امور زنان موظف به ارائه راهکار و حل این مشکل با کمک مسولین ذی ربط است.
وزیر آموزش و پرورش افزود: در این زمینه باید هر ساله، فعالیت های انجام شده توسط امور زنان رصد شود تا براساس شاخص های مربوط میزان پیشرفت آن مشخص شود.
وی ادامه داد: موانع جذب زنان در پست های مدیریت باید شناسایی و رفع شود، البته زنانی که در پست های مدیریتی به کار گرفته می شوند در زندگی خود با محدویت هایی مواجه خواهند شد.
بطحایی در پایان خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش تلاش می کند از پتانسیل بانوان در پست های مدیریتی بیش از پیش استفاده کند.


منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش