تبیان، دستیار زندگی

سن بحران میانسالی و یائسگی مردها

یائسگی در مردان یک افسانه نیست. بلکه بسیار واقعی است و همسر شما ممکن است از آن رنج ببرد. اگر شما مردی هستید که در این مورد احتیاج به کمک دارید، در این جا چند نکته را برای راهنمایی شما مطرح می‌کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
مردان


تنها زنان نیستند که وارد دوران یائسگی می‌شوند. مردان هم یائسه می‌شوند. با این تفاوت کهیائسگی مردان یا آندروپاز (Andropause) برای پزشکان چندان تعریف شده نیست. اما بیماران علائم مشخصی را از خود بروز می‌دهند و نیز به درمان پاسخ نشان داده‌اند. 
بسیارخوب، آیا تا به حال در مورد بحران میان سالی که اکثر مردان در اواخر دهه سوم و یا دهه چهارم زندگی خود به آن دچار می‌شوند، چیزی شنیده‌اید؟ آن‌ها اندک زمانی پس از آن در گیر یائسگی مردانه می‌شوند. از زمانی که ما به دنیا می‌آییم تا زمانی که می‌میریم، ترکیب هورمونی بدنمان همواره در حال تغییر است. در دوران کهن سالی هورمون‌های جنسی به طور قابل درکی حذف می‌شوند. این هورمونها تغییرات جسمی و جنسی بدن را طی مراحل مختلف بلوغ، بزرگ سالی و کهن سالی کنترل می‌کنند. استروژن و پرو ژسترون در زنان و تستوسترون در مردان مسئول این تغییرات هستند. 

 یائسگی در زنان یا به اصطلاح علمی آن منوپوز، پدیده فیزیولوژیک بخوبی شناخته شده‌ای است که تقریباً هیچ خانمی را فرار از آن متصور نمی‌باشد ولی یائسگی در مردان یک فرایند پیچیده و هنوز مورد بحث و جدل است. 
در زنان، یائسگی با تغییرات قابل توجهی همراه است که منجر به پایان یافتن چرخه قاعدگی می‌شود. با این وجود تغییراتی که در بدن مردان رخ می‌دهد به عنوان نشانه‌های کهن سالی در نظر گرفته می‌شوند که البته این صحت دارد چرا که هورمونهای جنسی در دوران جوانی در بالاترین حد هستند و با افزایش سن فرد به طور طبیعی کاهش می‌یابند و در نتیجه بر سلامت جنسی اثر می‌گذارند. آیا می‌دانستید که در سن 60 تا 70 سالگی میزان هورمون تستوسترون در بدن مردان تقریباً نصف میزانی است در 25 سالگی وجود داشته است. 

منظور از یائسگی در مردان، افزایش سن همراه با کاهش پیشرونده سطح هورمون مردانه یا‌‌ همان تستوسترون می‌باشد. به بیان دیگر، وقتی غلظت تستوسترون خون در افراد مسن، کمتر از میزان حداقل در افراد جوان باشد، آن را یائسگی مردانه یا کم کاری غدد جنسی می‌نامند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) از یائسگی مردانه تحت عنوان «کم کاری غدد جنسی دیر رس» در مردان یاد می‌کند. در این باره، بیشتر بدانید:

این یائسگی با تغییرات شیمیایی – فیزیولوزیک و هورمونی همراه است و بر زندگی شخص اثراتی می گذارد. در این سن اطرافیان باید از نظر روحی و روانی مراقب شخص باشند. همچنین خود فرد میتواند با توجه به طرز فکرش این دوران را به تغییرات منفی یا مثبت تبدیل کند .

این تغییر هورمونی سبب ایجاد یک مجموعه‌ای از علائم جسمی و روانی می‌گردد. یائسگی مردانه چیزی نیست به جز کمبود هورمون مردانه یا تستوسترون. کاهش تستوسترون وابسته به سن است، و با بالا رفتن سن بیشتر کاهش می‌یابد. با بالا رفتن سن علاوه از اینکه میزان تستوسترون خون کاهش می‌یابد، از حساسیت بافت‌ها به تستوسترون نیز کاسته می‌شود. کاهش طولانی مدت میزان تستوسترون خون، دارای اثرات سوء بر روی استخوان، عضله، مغز و چربیهای خون است. کاهش میزان تستوسترون خون در مردان از حدود ۳۰ سالگی شروع و پس از آن تقریباً هر سال یک درصد از میزان تستوسترون خون کاسته می‌شود. در هفت درصد مردان ۶۰-۴۰ ساله، و ۷۰ درصد درصد مردان ۷۹-۷۰ ساله، میزان تستوسترون خون کمتر از حداقل آن در افراد جوان خواهد بود.

بحران میانسالی مردها ( یائسگی مردها)
آقایان در این سن ( سن بحران میانسالی و یائسگی مردها ) اکثرا وزنشان بالا می رود و تغییرات روحی و اجتماعی پیدا می کنند. توده عضلانی مرد ها کم می شود و احساس استرس و افسردگی وجودشان را فرا می گیرد. گاهی احساس ضعف میکنند، ساعت خوابشان عوض می شود و همچنین دچار ناتوانی جنسی خواهند شد.

از دیگر علایم یائسگی مردان ( سن بحران میانسالی و یائسگی مردها ) گر گرفتگی، کاهش حافظه، بی حوصلگی و خستگی، افزایش تحریک پذیری، تکرر ادرار مخصوصا در شب، ریزش مو ، دردهایی در استخوان های بدن و یبوست است.

علائم اصلی کاهش تستوسترون در مردان عبارتند از: کاهش میل جنسی، تحلیل رفتن تودة عضلانی بدن به همراه کاهش قدرت عضلانی، کاهش توان عملکرد فیزیکی و گا‌هی ذهنی، افسردگی، تغییر در رفتار، خستگی، تحریک پذیری و گاهی گُرگرفتگی. غالباً علائم فوق به بالا رفتن سن و پیری نسبت داده می‌شوند، در صورتیکه مشکل بالا رفتن سن یا پیری نیست. 

برخلاف خانم‌ها، شروع یائسگی در مردان غیر قابل پیش بینی و تدریجی است، و این سبب می‌شود که در تشخیص و درمان این گونه مردان تعلل پیش آید. مابین ۷۵-۲۵ سالگی یک کاهش پیشرونده در عملکرد بیضه‌ها (که محل اصلی تولید هورمون مردانه است) اتفاق می‌افتد، این کاهش مابین ۵۰-۴۵ سالگی به حداکثر می‌رسد، طوری که میزان تستوسترون آزاد خون ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. موضوع حائز اهمیت این است که در مردان میانسالی (۷۰-۴۰ ساله) که میزان تستوسترون خون کاهش می‌یابد، خطر تصلب شرائین که پیش درآمد سکتة قلبی و مغزی است، بیشتر می‌شود. در حقیقت هورمون مردانه یک عامل حفاظتی در مقابل تصلب شرائین است.

نشانه های سن بحران میانسالی (یائسگی مردان )
احساس خستگی جسمی و روحی
افسردگی و اضطراب
کاهش میل جنسی بدلیل کاهش تستوسترون
پیری زودرس – مشکلات قلبی – انعطاف پذیری کمتر عضلات
کمبود حافظه – دگرگون شدن حافظه – میل به فراموشی
احساس بی کفایتی و بی عرضه بودن
بی خوابی زیاد
زخم های بدن دیرتر خوب می شود
توانایی کمتر برای فعالیت های روزمره مثل دویدن – بلند کردن وسیله
اضافه وزن و چاقی
ضعف بینایی و تاری چشم
ریزش مو – نازک شدن موها
بی قراری و احساس بی انگیزگی شدید – حتی حس میکنند دیگران دوستشان ندارند
افزایش مشکلات ارتباطی و اجتماعی
مشکلات جنسی و دعوا بر سر این مساله
کاهش اعتماد به نفس
لذت نبردن از زندگی و ناامیدی و حس پیرشدن یا نزدیک شدن به مرگ

بنابراین مردها هم مانند خانم ها یائسگی دارند. یائسگی آقایان با افزایش سن و کاهش تستوسترون شروع می شود . سن شروعش 40 -55 سالگی است . ( یائسگی خانم ها از 45 – 55 سالی است) . یائسگی آقایان تدریجی تر از خانم هاست اما عوارضش شدید تر است . البته زنان یائسه بعد از یائسگی توانایی باروری از از دست میدهند اما اقایان هنوز هم این توانایی را دارند . 
منبع: آسان طب

 
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.