تبیان، دستیار زندگی

تنها جنگل کج شده ی جهان

لهستان، کشوری که دارای تاریخ پر فراز و نشینی در طی سالیان سال بوده است. این کشور که کمتر در معرض دید عموم قرار گرفته است دارای ۱۴ اثر تاریخی به ثبت جهانی رسیده، در یونسکو هست. و همچنین دارای جاذبه های گردشگری بسیاری در بخش های مختلف خود می باشد. حال در این پست می خواهیم درباره جنگلی مرموز با درختان کج در این کشور صحبت کنیم. پس از مشاهده ی این درختان تصورش هم سخت است بخواهیم قبول کنیم آنها به دلایل طبیعی به شکل در آمده باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
جنگل کج شده ی جهان


کشور لهستان از لحاظ جغرافیایی در مرکز قاره اروپا قرار دارد.  آب و هوایی این منطقه معتدل شمرده می شود و زمستان های سرد و تابستان های بسیار گرمی دارد. جاذبه های گردشگری در لهستان بی شمارند. این کشور دارای پارک ها و جنگل های زیبایی هست. از همین رو می خواهیم درباره یکی از جنگل های مرموز این کشور که مناسب برای سفرهای ماجراجویانه هست صحبت کنیم در این جنگل مجموعه ای از درختان کج وجود دارد که به طرز عجیبی کنار هم قرار گرفته اند.

تنه ی اکثر این درختان در قسمتی که از زمین بیرون آمده اند، ۹۰ درجه به سمت بالا (شمال) خم شده اند و بعد دوباره به حالت اولیه مانند تمامی درختان جهان برگشته و به رشد خود ادامه داده اند. به همین دلیل نام این جنگل به “جنگل کج” معروف شده است. شاید این فکر به ذهن خطور کند که به علت خم شدگی تنه ی درختان دیگر آنها قادر به رشد کامل نخواهند بود. اما این فکر کاملا غلط است و درختان رشد قابل توجهی هم داشته اند. جنگل کج در شمال غرب کشور لهستان واقع می باشد. با وجود تنه هایی با ظاهری شبیه به حرف c همه درختان به خوبی رشد کردند و این خم شدگی مانع رشد آنها نشده است. حدود ۴۰۰ درخت کج در این جنگل وجود دارد.  بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند که این درخت ها برای جلوگیری از آسیب رسیدن به نوک، شاخه های جانبی و تنه خودشان به این شکل در آمده اند. درخت ها خاصیت ارتجاعی دارند. پس برای اینکه بتوانند رشد کنند، در مقابل موانع به این شکل به رشد خودشون ادامه داده اند. هر اتفاقی که برای یک درخت در این جنگل افتاده برای بقیه آنها هم تکرار شده چون همه ی اونها تغییر شکل یکنواخت دارند.

 سن درختان این ناحیه به  ۸۰ سال می رسد، به نظر می رسد که زمانی که این اتفاق برای این ۴۰۰ راس درخت افتاده آنها ۷ سال داشته اند. این به معنای آن است که یعنی قبل از اینکه جنگ جهانی دوم رخ بدهد در این جنگل اتفاقی افتاده که سبب شده درختان منطقه کج بشوند. نکته جالب در این منطقه این است که همه درختان به یک طرف و با یک شکل خاص کج شده اند و ادامه رشد خود را داشته اند. این موضوع توانسته سبب تعجب بسیاری از دانشمندان بشود و تا به الان هیچ دلیل علمی برای آنها یافت نشده است. بهترین عکس های این منطقه توسط یک عکاس لهستانی، به نام کیلیان شونبرگر گرفته شده است. که در سال ۲۰۱۵ آنها را تهیه نمود و در سایت های خبری قرار داد این کار او باعث جلب توجه بیشتر از این منطقه در بین توریست ها و گردشگران شد.
جنگل کج شده ی جهان

با توجه به این موارد میتوانیم یکی از مشکوک ترین تئوری هایی که در مورد این منطقه بر زبان های جاری بوده است زمانی را مطرح کنیم. این تئوری به این صورت بوده است که در سال ۱۹۳۰ گروهی از کشاورزها درختانی را در این جنگل کاشتند، و به منظور تولید محصول خاصی که در نظرشان بوده تنه ی  درخت ها را به عمد به این شکل در آوردند. به طوری که شبیه به مبلمان بشود. ما هیچ وقت نمی توانیم مطمئن شویم که این تئوری درست بوده است یا خیر، چون با شروع حمله به لهستان در جنگ، کشاورزها نتوانستند کار خود را به پایان برسانند. این روزها، اینکه درخت ها را رو با فرم خاصی برای تولید محصولات مختلف رشد بدهند چیز عجیبی نیست. و با جهت دادن به گیاهان و درختان می توانند حالت رشد آنها را تغییر دهند که کاری منطقی به حساب می آید. اما همچنان کسی نتوانسته است علت کج بودن درختان این ناحیه را کشف کند. بسیاری معتقدند که یک فرآیند مکانیکی عمدی موجب خم شدن درختان شده است. همان طور که می‌دانید برای تولید مبلمان، آلات موسیقی و غیره می‌توانیم عمداً چوب درختان را خم کنیم. اما در این بین عده‌ای از کارشناسان نیز معتقدند که در آن زمان های دور لهستان متحمل برف و کولاک سنگی در کشور بوده است و این منطقه زیر فشار بارش برف شدیدی که بارید است مانده و دلیلی بر کج شدن درختان در این جنگل شده است.

با توجه به داستان هایی که گفتیم درباره ی این منطقه گردشگری که شاید کمی هم ترسناک به حساب بیاید. اما توریست های زیادی هستند که سالانه به این جنگل های سفر کرده و عکس و گزارش های زیادی منتشر می کنند . اگر شما هم جز کسانی هستید که به سفر های ماجراجویانه علاقه دارید می توانید به جنگل کج در دل کشور لهستان سفر کنید. و تجربیات تازه ای بدست بیاورید. این جنگل در استان Zachodniopomorskie واقع شده است. بهتر است بگوییم زمانی که به این جنگل می روید قدرت تخیل شما بیش از بیش خواهد شد. علت آن هم شاید فرم غیر منطقی از رشد درختان باشد که در این منطقه وجود دارد. شاید اگر درختان زبان داشتند می توانستند سرگذشت خود بهتر بیان کنند.

منبع: مجله گردشگری الی گشت