تبیان، دستیار زندگی

«سوریه در دوران پساداعش» زیر ذره بین تبیان

وبسایت فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی در مقاله ای سیاسی به تحلیل اوضاع کشور سوریه در دوران پساداعش پرداخت.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هومن بهلولی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
هدر مذاکرات موشکی
به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، بخش سیاسی موسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان این مقاله را بر اساس تحولات کشور سوریه در نبرد با داعش تهیه و منتشر کرده است.
دکتر سمیه جولایی در این مقاله با تاکید بر نقش سردار سلیمانی در نبرد با داعش می نویسد:«بی‌تردید اگر دولتمردان سوریه و هم‌پیمانانشان به جای مقاومت و مبارزه با داعش و دیگر مخالفان، تن به مذاکره می‌دادند امروز شاهد پیروزی‌های پی در پی و بازیابی قدرت تحلیل رفته این کشور نبودیم.با گذشت چندین سال از حمله متجاوزانه داعش به کشور دوست و همسایه ایران، سوریه پاییز امسال بالاخره شاهد در هم شکسته شدن قلعه مستحکم تروریست های تکفیری بودیم. استحکام نه از آن جهت که حق با آنان است و یا داعیه تشکیل دولت اسلامی دارند؛ این محکم بودن تنها از حمایت های اربابان غربی و سردرمداران جنایات بشری ناشی شده بود.شاید اگر نبود رشادت های سردار سلیمانی و یارانش این جنگ سالیان آینده نیز به طول می انجامید و سرانجامش می شد همان که داعشیان می خواستند.و جالب است که این تنها عقیده ایرانیان نیست، دشمنان نیز بارها به این مهم اذعان کرده و اعتراف کرده اند. آخرین بار سال گذشته بود که تصویر سردار پر صلابت ما را در صفحه نخست خود نشاندند و تیتر زدند: "او نخست با امریکا جنگید و اکنون در حال در هم شکستن و خرد کردن داعش است."بسیاری تصور می کردند داعش قدرتی خارق العاده با توان نظامی اعجاب انگیز دارد که نه تنها به این راحتی ها شکست نخواهد خورد بلکه وارد کردن کوچکترین ضربه به آن نیازمند تلفات بسیار است، در حالی که این تنها در سطح یک فرض خلاصه شده و از واقعیت دور بود. استراتژیست های نظامی ای که در بطن جنگ با داعش حضور داشتند این را دریافتند که این پیشروی ها تنها به دلیل ضعف طرف مقابل بوده و نه قدرت خارق العاده تکفیری ها. بنابراین با کمی دقت نظر و به کار گیری هوش و نظر مستشاران نظامی توانستند مهلک ترین ضربه ها را به داعش وارد آورند.و شاید بتوان دلیل آخر را اختلافات درونی و جدایی یارانی دانست که قسم خورده بودند تا آخرین لحظه با تکفیری ها همکاری می‌کنند. یارانی که پیش از این سر صدام را برای نابودی جمهوری اسلامی و متعلقات آن قسم می خوردند اما بازهم شکست خوردند و نتوانستند ساز و کار داعش را تاب بیاورند.»
متن کامل این مقاله در ویژه نامه «آری یا خیر به مذاکرات موشکی» منتشر شده و در اینجا قابل مشاهده است.