تبیان، دستیار زندگی

کانون باید به عنوان محیط دوم یادگیری دانش آموزان ایفای نقش کند

وزیر آموزش وپرورش گفت: کانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان باید به عنوان محیط دوم یادگیری دانش آموزان ایفای نقش کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
کانون باید به عنوان محیط دوم یادگیری دانش آموزان ایفای نقش کند
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سید محمد بطحایی عصر امروز در آئین تکریم و معارفه مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با گرامی داشت یاد همه شهدا و امام راحل گفت: بسیار متاسفم كه امروز در شرایطی  این مراسم برگزار می شود که خانواده آموزش و پرورش سوگوار دانش آموزان است.
وزیرآموزش وپرورش مدرسه  را رکن اصلی فرایند یادگیری دانست و بیان كرد: دانش آموزان باید مهارت‌هایی را كه در زندگی نیاز دارند، فرا گیرند.
وی با تاكید بر این كه مدرسه باید پاسخگوی همه نیازهای دانش‌آموزان باشد، گفت: مدارس شرایط پاسخگویی کامل به نیازهای دانش آموزان  را ندارند.
بطحایی افزود: ایام حضور دانش آموز محدود و محتواها پراکنده است به همین دلیل توقع داریم در برنامه رسمی مدارس چیزهایی را دانش آموزان بیاموزند که در زندگی به آن نیاز دارند آزادی، مهارت و تعامل را تمرین کنند اما شرایط چنین نیست که اهداف مذکور محقق شود.
وزیرآموزش و پرورش گفت: تنوع در محیط‌های یادگیری یکی از اصول آموزش و پرورش پیشرفته است وکانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان باید به عنوان محیط دوم یادگیری دانش آموزان ایفای نقش کند زیرا محدودیت‌های مختلف مدرسه در کانون وجود ندارد و باهم افزایی کانون و مدرسه می توانیم به اهداف خود برسیم.
وی کانون را شریک مدرسه در نظام تعلیم و تربیت عنوان كرد و افزود: شرط شراکت استفاده از امکانات کانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان است.کانون محیط انعطاف پذیری است به شرط آنکه قالب‌های موثر در تصمیم گیری را کنار بگذاریم و اجازه هیم کانون و مدرسه درکنار هم قرار گیرد چراكه پیشینه خوب کانون می‌تواند در تربیت بچه‌ها به کار گرفته شود. مراكز کانون در بین همه مراکز یادگیری از جایگاه فاخری برخوردار است. این درجه از اعتماد در هیچ یك از مراکز یادگیری وجود ندارد و این سرمایه ارزشمندی است.
وزیرآموزش و پرورش افزود: همان طور که رئیس جمهور گفته است، کانون این پتانسیل را دارد که در آموزش مهارت‌های زندگی وارد شود و پژوهش را در دانش آموزان تقویت کند.
وی با اشاره به تولیدات انبوه در حوزه کودکان در کشور گفت: کانون باید در جهت رقابت با محصولات خارجی و حمایت از تولیدات داخلی و از تولیدات فرهنگی داخلی حمایت كند.
بطحایی خاطرنشان كرد: اهداف تربیتی که در مدارس محقق نمی‌شود كانون می تواند زمینه تحقق آن را فراهم کند تا کودک ایرانی با اعتماد به نفس و شاداب تربیت كنیم.
وی در پایان افزود: بسیاری از هنرمندان خود رامدیون کانون می دانند و دانش آموزان باید از این ظرفیت عظیم بهره‌مند شوند.منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش