تبیان، دستیار زندگی

داستان شهیدی که زندگی در سوسنگرد را به منچستر ترجیج داد

«سوسنگرد به جای منچستر» و «فراتر از زمان» دو عنوان جدیدی است که از سوی گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی منتشر شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
«فراتر از زمان»

«فراتر از زمان» شامل خاطرات و زندگی‌نامه شهید محمود افتخاری به کوشش گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی منتشر شد. این اثر مجموعه‌ای است از خاطرات دوستان و همراهان از معلم شهیدی که از تأثیرگذاران حوزه فرهنگ بود.

از دیگر عناوینی که به تازگی از سوی گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی منتشر شده، کتاب «سوسنگرد به جای منچستر» است. این اثر دربردارنده خاطرات و زندگی‌نامه شهید اکبر چهرقانی، از همراهان شهید چمران است. شهید چهرقانی با وجود آنکه امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور برایش فراهم بود، ترجیح داد که برای دفاع از وطن، در جبهه‌ حاضر شود. در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم:

دکتر چمران به من نگاهی کرد و گفت: این اطراف گله گوسفند هست؟

سریع به اطراف تپه نگاه کردم. یک گله کوچک گوسفند کمی دورتر از ما بود. دکتر گفت: برو چوپان‌های گله را بگیر، احتمال داره بی‌سم را مخفی کرده باشند.

سریع با یکی از رفقا رفتیم و هر دو چوپان که جوان بودند دستگیر کردیم. ابتدا منکر هر چیز بودند، اما دیدم که یکی از گوسفندها پشم زیادی دارد و غیر طبیعی است. جلو رفتم و دیدم که یک دستگاه بی‌سیم زیر شکم گوسفند بسته‌اند و با همان بی‌سیم به توپخانه عراق، گرای منطقه را می‌دهند. بعدها از دکتر سوال کردم که چه‌طور فهمیدید که این چوپان ممکن است جاسوس دشمن باشد.
 
دکتر گفت: این را من متوچجه نشدم. اکبر چهرقانی در حالی که مجروح بود به من گفت که دیده‌بان دشمن احتمالاً چوپان‌های آن گله هستند. چون وجود آن گله گوسفند در خط اول نبرد غیر طبیعی است.

بعدها از دکتر و دیگران، زیاد شنیدم که می‌گفتند: اکبر هوش و استعداد فرمادهی دارد. او یک انسان نخبه است که می‌تواند به درجات بالای نظامی برسد.
سوسنگرد به جای منچستر

«سوسنگرد به جای منچستر» در سه هزار نسخه به قیمت شش هزار و 800 تومان روانه بازار کتاب شده است.

منبع:تسنیم