تبیان، دستیار زندگی

«پاداش بهشتیان» از نگاه تبیان

وبسایت فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، در مقاله ای دینی به بررسی «پاداش بهشتیان» از دیدگاه آیت الله جوادی آملی پرداخت.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هومن بهلولی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 آیت الله عبدالله جوادی آملی
به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، بخش حوزه علمیه موسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان این مقاله را بر اساس بیانات معظم له تهیه و منتشر کرده است.
آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی در جلسه تفسیر در مسجد اعظم گفت: خوف دارای درجاتی است که هم مقربان دارای این صفت هستند و هم اصحاب یمین، بنابراین ظاهر آیات از آیه ۴۶ به بعد الرحمان با هم تنافی ندارد، بنابراین اصحاب یمین مشمول جنتان و مقربین مشمول ذواتا افنان و. .. هستند.
وی با بیان اینکه اختلاف در آفرینش بسیار خوب است ولی این اختلاف به معنای فوت شدن چیزی و ایجاد خلا در آفرینش نیست، افزود: اختلاف، رحمت است و همین اختلاف در شب و روز و فصول و. .. سبب پیدایش میوه‌ها و. .. می‌شود.
آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: اینکه قرآن تعبیر دو جنت را برای مومنان به کار برده است به معنای دو جنت نیست بلکه مراد بیش از یک جنت است و می‌تواند بیش از دو جنت نیز باشد که نمونه‌های دیگری نیز در آیات دیگر داریم.این مفسر قرآن اظهار کرد: اصل کلی قرآن این است که هر کسی ذره‌ای کار خوب کند نتیجه آن را خواهد دید ولی در برخی موارد سخن از عشر امثال و سبع سنابل و. .. است؛ یعنی درست است که این تعابیر به کار رفته ولی منظور این نیست که اگر کسی مالی انفاق کرد هفت مرتبه و ۷۰۰ برابر بیشتر می بیند بلکه خدا واسع و علیم است و به هر کسی بخواهد بی مقدار می بخشد که به حساب در نمی‌آید.
علاقه مندان می توانند متن کامل این مقاله را در اینجا مشاهده کنند.