تبیان، دستیار زندگی

چگونه صحیح مسواک بزنیم و از نخ دندان استفاده کنیم؟

برای صحیح مسواک زدن باید از نظم خاصی پیروی کنیم و هیچ منطقه ای از دهان را جا نگذاریم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
چگونه صحیح مسواک بزنیم و از نخ دندان استفاده کنیم؟

چگونه صحیح مسواک بزنیم و از نخ دندان استفاده کنیم؟

یک روش ساده و در عین حال موثر این است که ابتدا مسواک را خیس نموده و به اندازه یک نخود، خمیر دندان را روی آن قرار دهیم. دسته مسواک را در کف دست قرار داده و با دهان باز همیشه از یک سمت (بطور قراردادی از سطح بیرونی سمت راست فک بالا) مسواک زدن را شروع نماییم.

به این ترتیب که موهای مسواک را افقی با زاویه ۴۵ درجه مایل روی سطح دندان و لثه آخرین دندان آسیای بزرگ راست بالا قرار داده، بطوریکه موهای وسط مسواک در قسمت طوق دندان قرار گرفته و یک حرکت لرزش آرام و کم دامنه به دستمان می دهیم تا موهای وسط مسواک درون شیار لثه قرار گیرد و بعد با حرکت به سمت سطح جونده دندان و چرخش به سمت آن، مسواک می نماییم.

این حرکت را ۷ تا ۸ بار تکرار کرده و بعد دو دندان جلوتر را مسواک می نماییم و تا سمت مقابل (سمت چپ بالا) سطح بیرونی دندان ها مسواک می گردد و از همان سمت (چپ بالا) مسواک زدن سطح داخلی دندان ها را به روش فوق شروع می نماییم و تا انتهای سمت راست مسواک می زنیم.

بعد سطح جونده روی دندان ها را با حرکت جلو و عقب مسواک می کنیم و سپس این عمل را برای دندان های فک پایین تکرار می نماییم.

روش صحیح مسواک زدن

برای مسواک زدن سطح داخلی دندان های جلویی چون نمی توان مسواک را بطور افقی قرار داد، باید مسواک را به شکل قلم در دست گرفته و بطور عمودی عمل مسواک زدن را انجام دهیم. در آخر سطح زبان هم باید مسواک شود.

مسواک زدن با نظم و روش فوق باعث می شود هیچ دندانی را هنگام مسواک زدن فراموش نکنیم و تمام قسمت های دندان ها تمیز شود، ولی این کار برای تمیزی همه قسمت های دندان ها (قسمت بین دندانی) کافی نیست و باید از نخ دندان برای تمیز کردن سطوح بین دندانی استفاده شود.

نکته: بعضی افراد با استفاده از مسواک زبر، روی دندان را با حرکت فرچه ای (جلو و عقب) مانند آنچه سطح سرامیک یا سنگ را می شویند با فشار مسواک می زنند و احساس می کنند با این روش دندان هایشان بهتر تمیز می شود.

این کار سبب می شود مینای دندان به مرور در ناحیه طوق دندان دچار سائیدگی شده و در نتیجه دندان ها به سرما و گرما یا ترشی و شیرینی حساس شوند. این روش مسواک زدن با مسواک زبر و فشار زیاد، به شدت موجب تخریب مینای دندان می شود و باید از آن خودداری کرد.

نخ دندان

بهتر است قبل از هر بار مسواک زدن، با دقت و حوصله با نخ دندان به روش زیر سطوح بین دندان ها را تمیز نمود:

۱) حدود ۵۰ سانتیمتر از نخ دندان را گرفته و به دور انگشت های انگشتری دو دست، دو دور بپیچانید. بطوریکه وقتی دست ها به صورت تخت قرار می گیرند به اندازه دو انگشت شست از هم فاصله داشته باشند.

۲) با استفاده از انگشت های شست و اشاره، نخ دندان را بین دندان هایی که باید تمیز شوند، هدایت نمایید. برای جلوگیری از آسیب به لثه باید به آرامی و با حرکت اره ای (جلو و عقب) نخ دندان را به زیر تماس دو دندان وارد کنید و تا جایی که امکان دارد به آرامی به سمت طوق دندان ببرید.

روش صحیح استفاده از نخ دندان

۳) سپس نخ دندان را دور سطحی از دندان که باید تمیز شود، کمی پیچانده و بطور متناوب به سمت سطح جونده و طوق دندان حرکت بدهید تا این سطح تمیز شود، سپس نخ دندان را به سطح دندان مجاور برده، این کار تکرار می شود.

۴) نخ دندان را از بین دندان ها خارج کرده و با حرکت انگشتان کمی نخ را جا به جا نموده و از قسمت تمیز نخ جهت نخ کشیدن ناحیه دیگر از دندان ها استفاده نمایید. این کار باید با حوصله و نظم بین سطوح تمام دندان ها انجام گیرد.

نکته: هرگز نباید از نخ معمولی به عنوان نخ دندان استفاده کرد چون الیاف نخ خیاطی باعث آسیب به لثه می شود.تحقیقات نشان می دهند مسواک های برقی در برداشتن پلاک میکروبی از سطح دندان کاملاً موثر می باشند.

نحوه عملکرد مسواک برقی و دستی تفاوت بسیاری با یکدیگر دارد. در مسواک های برقی تنها رسیدن برس مسواک به تمام دندان ها لازم می باشد تا دندان هایتان خوب تمیز شوند. البته از حرکت رفت و برگشتی مسواک و فشار آن روی دندان ها خودداری نمایید.


منبع:سلامتی
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .