تبیان، دستیار زندگی

وصیت‌نامه شهید محمدرضا فیض‌آبادی‌فراهانی

«به فرصت‌طلبان اعلام می‌کنیم که دلسوزی برای شهدا نکنند که خانواده شهدا هیچ انتظاری به غیر از حفظ اسلام، قرآن و احکام الهی ندارند».
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
 شهید محمدرضا فیض‌آبادی‌فراهانی
شهید «محمدرضا فیض آبادی فراهانی» یک شهریور 1339 در تهران چشم به جهان گشود. وی به مدت 10 سال در حوزه علمیه قم تحصیل کرد و با آغاز جنگ تحمیلی عازم جبهه حق علیه باطل شد. شهید فیض آبادی فراهانی در جبهه وظیفه تبلیغ را بر عهده داشت و سرانجام 11 اسفند 1362 در عملیات خیبر به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

متن وصیت‌نامه‌ای را که از این شهید والامقام به یادگار مانده است، در ادامه می‌خوانید:

«خدایا، خداوندا! شهادت می‌دهم که خدایی جز تو نیست و شهادت می‌دهم که محمد (ص) فرستاده‌ی توست و شهادت می‌‌دهم که علی (ع) ولی توست و برای راهنمایی بشر، 11 چراغ هدایت فرستادی که اولادان آن‌ها شهید محراب و عدالت می‌باشند. شهادت می‌دهم که خط ولایت فقیه، تداوم بخش راه انبیا و اوصیا می‌باشد و اطاعت‌شان واجب که قرآن می‌فرماید: «اطیعوا ‌الله ‌و اطیعوا ‌الرسول ‌و ‌اولی‌‌الامر ‌منکم» و می‌دانیم که راهشان، صراط مستقیم و صراط هدایت و قرآن کریم است که می‌فرماید: «و ان هذا صراطی مستقیما فاتبعوه و لا تتبعوا السبل فتفرق بكم عن سبیله» خداوند بدین راه توصیه نموده است.

پروردگارا! قیام و حرکتم به خاطر توست که فرمودی: «و قاتلوهم حتی لاتکون فتنه» قیام کردیم تا فتنه را براندازیم و راه دین را پیاده کنیم و باز فرمودی «و ما لکم لاتقاتلون فی سبیل‌الله» چرا نمی‌جنگید در راه خدا اینک حرکت کردیم تا تو را یاری کنیم.

خداوندا! امیدوارم که با دادن جان خود در راه تو بتوانم گوشه‌ای از بار کاروان شهیدان را که بر دوش خود دارم، به مقصد برسانم.

وقتی طول دوران طلبگی، کلاس‌هایی برای عزیزان داشتم، عده‌ای از آن‌ها شهید شدند و به دیار عاشقان پیوستند، بارها با خود فکر می‌کردم که چرا غافله این عزیزان رفت و من هنوز جا مانده‌ام و آنان سبقت گرفتند و جزو مقربین درگاه الهی قرار گرفتند که السابقون السابقون اولئک المقربون. به قول امام‌مان، آن رهبر فرزانه انقلاب که فرمودند: سیره انبیای عظام، خصوصا نبی اکرم (ص) و اصحابش در طول تاریخ، فدا شدن در راه اسلام بوده است و مردم ما هم این سیره را در پیش گرفته و از آنان تبعیت می‌کنند.

این انقلاب، انقلابی است که فرزندانش به ندای هل من ناصر فرزند زهرا (س) قیام کردند، چون به گفته رهبرمان اگر نهضت حسین (ع) نبود، یزید و اتباع یزید، اسلام را وارونه به مردم نشان می‌دادند. این انقلاب به خواست خدای تبارک و تعالی شکست نخواهد خورد.

سخنی با ملت و امت حزب الله

باید محکم بایستیم و خود را برای مقابله با مشکلات احتمالی آماده کنیم که پیر طریق‌مان فرمودند: اگر ما تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم، ممکن بود امنیت ظاهری درست می‌شد و قبرستان‌های ما پر از شهدای عزیز نمی‌شد، اما مسلما استقلال و آزادی و شرافت ما از بین می‌رفت.

ما باید هم‌چون حسین (ع) فریاد برآوریم که: «هیهات منا الذله» بار خدایا! ملت جهادگر و مبارز ایران در این عصر و زمانی که تمامی مستضعفین و مسلمین جهان کمک و یاری می‌طلبند، به خاطر اسلام و دفاع از حریم قرآن و مسلمین زجر دیده، قیام نموده و هدفش پیاده کردن قرآن و احکام الهی است و به جز اتکال به درگاه تو و اعتماد به عنایات تو پناهی ندارند که تو خود آنان را یاری کنی، چرا که فرمودی: ان تنصر الله ینصرکم و وعده‌ی نصرت دادی که ان تنصرکم الله فلا غالب لکم.

خدایا! ما پیروزی‌ها را از آن تو می‌دانیم که اگر امدادهای غیبی تو نبود، ما قدرت مقابله با دشمن‌های حیله‌گر جهانی را نداشتیم که «و ماالنصر الا من عندالله»

سخنی با برادران طلبه و یاران رهبر انقلاب

برادران! اگر امروز که روز سرنوشت‌ساز امت اسلامی و روز امتحان الهی است، ما قدری سهل انگاری درباره خون شهیدان کنیم و فرصت را به دست فرصت‌طلبان دهیم، اسلام و انقلاب عظیم اسلامی ما را خدشه‌دار می‌کنند. به هوش باشیم و دو جبهه‌ی درس و انقلاب را داشته باشیم و به فرصت‌طلبان هم اعلام می‌کنیم که دلسوزی برای شهدا نکنند که خانواده شهدا هیچ انتظاری به غیر از حفظ اسلام، قرآن و احکام الهی ندارند. آنان که می‌خواهند به اسم آزادی و دفاع از خون شهدا سخن بگویند، منافع خود را از دست داده‌اند و دایه مهربان‌تر از مادر شده‌اند، باید بدانند که ملت ما بیدار است و خوب این افراد را می‌شناسد. مایه تعجب است که حدود چهار سال از انقلاب عظیم اسلامی ما می‌گذرد؛ چرا هنوز به خودشان نیامده‌اند.

اتمام حجتی با گران‌فروشان و محتکران خدانشناس که با خون این عزیزان می‌خواهند بازی کنند، می‌کنم و آن سخن امام است که فرمودند: محتکران و گران‌فروشان خدانشناس باید از غضب الهی بترسند و بیش از این خود را در پیشگاه خدا و خلق رسوا نکنند که عذاب الهی گریبان آنان را خواهد گرفت.

سخنی با شما که در صحبت‌های‌تان ناراحت بودید و شرم داشتید از این که از خانواده خویش، شهیدی تقدیم خدا نکرده‌اید:

از شما می‌خواهم که ثابت قدم بوده، رسالت خون شهیدانی که عزت را بر ذلت ترجیح دادند را به دنیا برسانید و بفهمانید که ما پیرو اسلام و پیامبر و علی و اولادش و رهبر انقلاب هستیم و ایستاده‌ایم و مستضعفین جهان را از چنگال مستکبرین نجات خواهیم داد و اسلام پیروز است.

ای خواهر و برادرانم! از شما می‌خواهم که نفس سرکش را تزکیه کنید و خدا و ذکر او را فراموش نکنید که ذکر خدا آرامش‌بخش قلب‌ها است. نمازهای‌تان را بخوانید و دین و مکتب خدا را فراموش نکنید.

سخنی هم با خانواده خویش دارم و آن این است که امیدوارم از جدتان درس گرفته و در پیاده کردن احکام الهی در خود و فرزندان کوشا باشید و دست از حمایت رهبری برندارید. واجبات خدا را انجام دهید و محرمات را ترک کنید.

در خاتمه با شما ای پدرم! آن‌چه را که دارم، مقداری از آن را خمس داده، بقیه را خودتان آن‌چه صلاح و رضای خدا در آن است طبق شرع و دستور اسلام رفتار کنید. برایم ده روز نماز و روزه احتیاطا بخوانید و بگیرید.

از دوستان و عزیزان و همه فامیل می‌خواهم که مرا حلال کنند.

خدایا! خدایا! تا انقلاب مهدی، خمینی را نگه‌دار.

رزمندگان اسلام نصرت عطا بفرما.

صدام و لشكرش را نابودشان بگردان.

لیاقت شهادت نصیب‌مان بگردان.

زیارت کربلا نصیب‌مان بگردان.

مجروحین و معلولین شفا عنایت فرما.

خدایا! توطئه‌گران جهانی که علیه اسلام دست به دست هم داده‌اند را نابودشان بگردان.

قال رسول‌ الله: مثل امتی کمثل سفینه نوح، من رکبها نجی و من تخلف عنها غرق.

قال رسول‌ الله: ان الحسین، مصباح الهدی و سفینه النجاه»

ساجد
منبع:فاتحان
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .