تبیان، دستیار زندگی

وصیت نامه شهید یادگار اسکندری،فرمانده لشگر 9 بدر

تیر ماه سال 1342ه ش، شش ماه بعد از وفات پدرش در روستای دورافتاده ای در بخش هلایجان شهرستان ایذه ,در استان خوزستان به دنیا آمد. با پشت سر گذاشتن دوران کودکی به دبستان رفت وتحصیلات این دوره را به پایان برد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
شهید یادگار اسکندری
آن روزها بیشتر بچه های روستا فقط تا پایان دوره ی ابتدایی امکان تحصیل داشتند.اما یادگارکه علاقه ی زیادی به تحصیل داشت,بعد از آن برای ادامه تحصیل به شهرایذه رفت و با اجاره کردن کلبه ای محقر به تحصیل در مقطع راهنمایی پرداخت.
از روحیه ای معصوم , مخلص و دلسوزانه بر خوردار بود ؛ بیشتر به دنبال مسائل معنوی بود تا مادی.
همزمان با اوجگیری انقلاب اسلامی مردم ایران برعلیه حکومت پهلوی ,اونقش مهمی در این تظاهرات و مبارزات داشت.یادگار اسکندری یکی از افراد شاخص وتاثیر گذار دردوران مبارزات انقلاب اسلامی در استان خوزستان وشهرستان ایذه بود.
انقلاب اسلامی که به پیروزی رسید اودر کلاس اول دبیرستان مشغول تحصیل بود,یادگارهمراه با تحصیل به انجام فعالیتهای وسیعی در انجمن اسلامی دبیرستان و همچنین برقراری جلسات قرآن درمسجد جامع ایذه پرداخت.
با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مشتاقانه با این نهاد همکاری نزدیک داشت .با آمدن امام جمعه و برگزاری نماز جمعه در شهر، یکی از تشکیل دهندگان ستاد نماز جمعه در ایذه بود.او فعالیتهای زیادی در برپایی نماز جمعه و مراسم مذهبی در شهرستان ایذه انجام داد .
او در دورانی که در دبیرستان تحصیل می کرد وفعالیتهای فرهنگی واجتماعی زیادی داشت برای فراگیری علوم دینی نزد امام جمعه می رفت.
یادگار در سال تحصیلی 1361-1360 موفق به اخذ دیپلم در رشته اقتصاد و علوم اجتماعی شد. جنگ تحمیلی شدت گرفته بود ودشمنان اسلام ناب محمدی با تجمیع قوای خود در صدد نابودی وشکست ایران بودند, یادگار که از مدتها قبل مشتاق حضور در میادین نبرد بود,فعالانه در جبهه حضور یافت. او به عضویت بسیج درآمد وبا گذراندن دوره ی آموزش نظامی همراه با دیگر همرزمانش به جبهه های حق علیه باطل شتافت.
یادگار در ابتدای ورود به جبهه به عنوان معاون فرماندهی گروهان درلشکر7 ولی عصر (عج) در عملیات محرم شرکت کرد و توانایی های فطریش را به نمایش گذاشت.
بعد از این عملیات یادگاربه عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و به عنوان نیروی گزینش در سپاه شروع به فعالیت کرد او در مدت کوتاه فعالیت در این بخش توانست نیروهای مؤثری برای سپاه وجنگ جذب و سازماندهی کند.
بعد از آن برای فراگیری آموزش فرماندهی گردان انتخاب شد وبا موفقیت این دوره ی آموزشی را سپری کرد.
اوبعد از اتمام دوره ی آموزش فرماندهی گردان همراه شهیدان گرانقدری چون اسماعیل لجم اورک، علی محمدی، بهروز محمدی و کرمعلی داوریان راهی جبهه های حق علیه باطل شد .یادگاربعد از ورود به جبهه در عملیات خیبر شرکت کردو شجاعت بی نظیری که از خود بروز داد,باعث شد پیروزی های چشمگیری برای ایران به دست آید.
یادگار دراین عملیات به سختی مجروح شد و با بدن مجروح، 24 ساعت در آبهای هورالهویزه ماند,همرزمانش فکر می کردند او شهید شده اما یادگارمقاومت کرد تا اینکه همرزمانش او را پیدا کردند و به بیمارستان انتقال دادند.
یادگارهنوز بهبودی کامل نیافته بود که دوباره به جبهه شتافت .او در سال 1363 به سرعت شایستگی خود را در عملیات برون مرزی نشان داد.یادگار در این نوبت حضور درجبهه به لشکرولیعصر نرفت ,اوبه تیپ 9 بدر که بعدبه لشکر ارتقاع یافت ومتشکل از نیروهای مجاهد عراقی بود ,پیوست ودر واحد طرح و عملیات این تیپ مشغول فعالیت شد. با توجه به عملکرد عالی و شجاعت بی نظیری که از خود نشان داده بود در چند عملیات آبی خاکی که مهمترینشان عملیات بدر و قدس بود, به عنوان فرمانده محورعملیاتی در این لشکر منصوب شد.
یادگار اسکندری در این مدت نشان داد که با واژه ی ترس بیگانه است ودر هیچ شرایطی از دفاع و مقابله با دشمنان متجاوز خسته نمی شود.
در عملیات والفجر 8 شرکت کرد و در آزادسازی بندر استراتژیک فاو از سلطه ی حکومت بعث نقش شاخصی داشت.
ازاین مقطع به بعد او به سمت فرمانده لشکر9بدر منصوب شد. دراین مسئولیت نیز مانند مسئولیتهای قبلی خود بی هیچ چشمداشتی فعالیت می کرد,غیر از رضایت خدا واجرای دستورات امام خمینی (ره)وفرماندهان عالی رتبه جنگ به چیز دیگری فکر نمی کرد.او فرمانده لشکر بود اما خیلی از افراد خانواده اش از این موضوع بی خبر بودند.
یادگار برای حضور در عملیات آرام و قرار نداشت و عشق به جهاد فی سبیل لله یک لحظه آسوده اش نمی گذاشت. او با لشکر 9 بدر در عملیات کربلای 5 شرکت کرد و در آزاد سازی جزیره صالحیه نقش مهمی ایفا کرد.یادگار اسکندری در آن زمان جوانی 23 ساله بود اما درسمت فرمانده لشکر مانند سایر مسئولیتهایش موفق وتاثیر گذار ظاهر شد.
با اینکه او فرمانده بود اما هیچگاه حاضر نشد از بسیجیان وپاسداران جدا شود,در سخت ترین لحظات در کنار نیروهایش حضور داشت.
سرانجام این سردارملی واسطوره ی جاوید ایران اسلامی ,در اول بهمن ماه 1365پس از سالها رزم بی امان با کفار ودشمنان خدا؛ با قلبی استوار و ایمانی راسخ به ارزش اسلام ناب محمدی (ص) به شهادت رسید.

وصیت نامه شهید یادگار اسکندری

سم الله الرحمن الرحیم
الذین امنوا و هاجروا و جاهدوا فى سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندرهم اولئك هم الفائزون .
در این لحظه آخر نمیدانم چه بنویسم كه وقت ندارم ولى چند كلمه با امت حزب الله و شهید پرور ایران بگویم ,مردم عزیز هوشیار باشید, قدر این انقلاب را بدانید، انقلاب ما یك انقلاب الهى و خدائى می باشد، زمینه‌ساز انقلاب حضرت مهدى (عج) است. استعمارگران و ظلم جویان دنبال توطئه میگردند كه این انقلاب را نابود كنند و جنگ یكى از توطئه‌هاست, بكوشید جنگ را به پیروزى برسانید كه آبروى اسلام در گرو همین جنگ است ، مردم قدر امام را بدانید، امام یكى از نعمت‌هاى الهى میباشد كه باید شكرگزار این نعمت الهى باشیم ، به حرفهاى پیامبر گونه امام گوش كنید، مردم مواظب ضد انقلاب باشید ,هوشیار باشید ,در هر لباسى كه باشند آنها را بشناسید. این جنگ باعث شده كه مسلمان از كافر و ترسو از مجاهد جدا شود .میدان آزمایش است خودتان را آزمایش كنید، ببینید در خط خدا هستید یا خط شیطان ، هوشیار باشید، شما خواهید مرد ولى خوشا به حال كسى كه مرگ وى در راه خدا میباشد.
این زمان كه خدا میدان را مهیا كرده كه به لقاء الله برسید, حیف است و ننگ است كه انسان در رختخواب بمیرد. بیائید جهاد كنید و جهاد كنید در راه خدا, اگر شهید شدید كه به لقاء الله رسیدید و خوشا به حال شما و اگر پیروز شدید در دنیا و آخرت سرافراز هستید، مردم بكوشید كربلا و قدس را نجات دهید كه از اشغال قدس قلب رسول خدا به درد آمده .مردم خطر آمریكا و اسرائیل باقى است, همیشه هوشیار باشید, اینها قصد نابود كردن اسلام را دارند. غافل از اینكه :
چراغى را كه ایزد برفروزد
هر آنكه فوت كند ریشش بسوزد
مردم در این لحظه تمامى كفر و در مقابل اسلام ایستاده شما باید مقاوم بایستید مقاومتر صبور هستید.
صبورتر در مقابل كفر بایستید كه خدا وعده پیروزى به اسلام داده .
سخنى كه با خانواده خودم دارم این است كه صبر داشته باشید, خداوند به شما اجر و پاداش بدهد، مادر جان براى من گریه نكن ، دشمن را از خود شاد نكن از اینكه زحمت‌هاى زیادى و بى‌نهایت زیادى برایم كشیدى شرمسار كه نتوانستم ، جبران كنم ، امیدوارم كه مرا حلال كنید ، هر وقت به فكر من افتادید برایم از خدا طلب عفو و مغفرت بخواه و برایم فاتحه بخوان. اگر من شهید شدم بعد از شهادتم حتما براى برادرم عروسى بكن تا دشمن بفهمد كه شهادت ما براى خانواده‌مان عروسى می باشد. برادران عزیز صبور باشید قرآن بخوانید هر وقت به فكر من افتادید قرآن ، بخوانید .مسجد را حفظ كنید نماز خود را در مسجد بخوانید به فكر قیامت باشید .عمل صالح انجام بدهید. هیچ مال و مقامى به درد انسان نمی خورد. از حقوقم در راه خدا انفاق كنیدو كمك به جبهه كنید. وقتى جنگ پیروز شد بر سر مزارم شعار جنگ پیروز شد را با صداى بلند فریاد بزنید تا قلبم آرامش پیدا كند، از تمام كسانى كه حق به گردن من دارند حلالیت میخواهم و از تمام آنها عاجزانه تقاضاى عفو و بخشش میكنم. از تمام فامیلهاى خودم ,عموهایم, دایى‌هایم وتمام فامیلها حلالیت میخواهم و خداحافظى میكنم. از عمه‌هایم و خواهرم حلالیت میخواهم و مرا حلال كنید. به خصوص خواهرم را فراموش نكنید و به او كمك كنید، از تمام فامیلهایم حلالیت می خواهم . خدا به همه خانواده‌هاى شهدا صبر عنایت فرماید. خدایا رزمندگان اسلام در هر كجا هستند حفظ و پیروز فرما . رهبر انقلاب را تا ظهور مهدى حتى كنار مهدى نگهدار .فرج حجت خود را سریع بگردان. روحانیت در خط امام را حفظ بگردان ، خدایا ، خدایا تا انقلاب مهدى حتى كنار مهدى خمینى را نگهدار، در ضمن چیز دنیوى ندارم جز مقدارى پول حقوقم ، كه 2000 تومان را به امام جمعه بدهید خودش خرج كند و مقدارى هم به حساب جبهه بریزید و بقیه را برادرانم خودشان می دانند چه بكنند.
خداحافظ دوستان و آشنایان حلال كنید. یادگار اسکندری 
منبع:فاتحان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .