تبیان، دستیار زندگی

گشودن درها را به روی دانش آموزان

دکتر منصور غلامی سه شنبه در آستانه هفته پژوهش و فناوری و در آئین تجلیل از برگزیدگان جشنواره پژوهش و فناوری دانش‌آموزی تاکید کرد: بازدید دانش آموزان ازمؤسسات آموزش عالی می‌تواند در ایجاداعتماد به نفس و انگیزه در آنان مؤثر باشد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پژوهش

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: دانشگاه ها و پارک‌های علم و فناوری درهای خود را به‌روی دانش آموزان باز کنند و با همکاری ادارات آموزش و پرورش مناطق، برنامه بازدید دانش آموزان از این مراکز را در دستور کار قرار دهند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی سه شنبه در آستانه هفته پژوهش و فناوری و در آئین تجلیل از برگزیدگان جشنواره پژوهش و فناوری دانش‌آموزی تاکید کرد: بازدید دانش آموزان از مؤسسات آموزش عالی می‌تواند در ایجاد اعتماد به نفس و انگیزه در آنان مؤثر باشد.
وی با بیان اینکه، شکوفایی علم در تبدیل آن به عمل و دستاوردهای کاربردی است تصریح کرد: علم و فناوری با تجاری‌ سازی شدن در جامعه کاربردهای مفید بیشتری پیدا می‌کند و در توسعه و ایجاد اشتغال نقش بیشتری ایفا می‌کند.
دکتر غلامی با بیان اینکه در هفته پژوهش دستاوردهای علمی به جوانان و محققان عرضه می‌شود، ابراز امیدواری کرد که با گزارش‌هایی که در هفته پژوهش ارائه می‌شود، مردم در جریان توفیقات علمی و فناوری کشور قرار گیرند.
وزیر علوم با اشاره به نقش علم و فناوری در دنیای امروز تاکید کرد: مقایسه رشد علمی کشور در سال‌های اخیر با ۱۰ سالقبل نشان می‌دهد که کشور با سرعت مطلوبی در تولید علم گام برداشته است و امیدوارم در سال‌های آینده این سرعت با شتاب بیشتری به پیش برود.
وی با تاکید بر اینکه نگاه به علم و دانش و تبدیل آن به فناوری باید به یک رویکرد مهم و ویژه تبدیل شود، خاطر نشان کرد: در این راستا، باید رویکرد تولید علم در مدارس و مراکز آموزشی و تحقیقاتی به یک رویکرد مهم و ویژه تبدیل شود که این امر موجب تقویت زیرساخت‌ های علم و فناوری خواهد شد.
وزیر علوم گفت: توسعه، پیشرفت و اقتدار کشورها در گرو توسعه علمی است و در این مسیر سرمایه انسانی، ارزشمندترین سرمایه است و اگر سرمایه‌های مالی پشتیان سرمایه‌های انسانی قرار گیرند مؤثر خواهند بود.
وزیر علوم، ایران را" کشوری با سرمایه‌های انسانی توانمند "توصیف کرد و گفت: ما باید قدردان این جوانان باشیم و با برنامه‌ ریزی‌های تعلیمی و تربیتی این سرمایه‌های انسانی به شکوفا شدن استعداد های بالقوه نسل جوان کمک کنیم تا بتوانند آینده درخشانی را رقم بزنند.
وی با اشاره به برگزاری هفته پژوهش و برنامه‌های جانبی آن، برگزاری نمایشگاه را از جمله این برنامه‌ها دانست و گفت: بازدید از این نمایشگاه، بستر مناسبی را فراهم خواهد کرد تا اقشار مختلف جامعه در جریان توسعه علمی کشورقرار گیرند.
آئین تجلیل از برگزیدگان جشنواره پژوهش و فناوری دانش‌آموزی روز سه شنبه با حضور وزیران علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش در دبستان آرمینه مصلی نژاد تهران برگزار و از پژوهش‌های دانش آموزی برتر در سه مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم تجلیل شد.