تبیان، دستیار زندگی

اعلام سیاست های وزارت علوم در هفته پژوهش

شعار هفته پژوهش تقاضا محور، تجاری سازی فناوری و زیربنای اقتصادی و همچنین روزهای این هفته با عنوان پژوهش فناوری و مدرسه، پژوهش فناوری و دانشگاه کارآفرین، پژوهش فناوری و صنعت، پژوهش فناوری اقدام و عمل، پژوهش فناوری و حامیان پژوهش، ایده برتر سرمایه ملی، پژوهش فناوری و حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
هفته پژوهش
وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در نشست خبری صبح امروز با بیان اینکه هفته پژوهش از 21 تا 27 آذر برگزار می‌شود، گفت: مهم‌ترین هدف ما برای برگزاری این هفته، ایجاد و احیای تفکر پژوهش و فناوری در اذهان عموم، افراد خاص، محققان، دانشجویان و دانش آموزان است.
وی افزود: سوق دادن پایان نامه‌ها به سمت تولید و تقاضای کشور برای ماموریت گرا کردن پژوهش، از مهم ترین اهداف ستاد پژوهش و فناوری است که این هفته با هماهنگی تمامی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها در جلسات مداوم بررسی می‌شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: ایجاد فضای سرمایه گذاری، پشتیبانی همکاری صنعت حوزه و دانشگاه، عمیق کردن پژوهش در لایه‌های میانی کشور و توسعه فناوری، مسائلی است که در برگزاری هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری مورد نظر بوده است، هم چنین در این هفته از برگزیدگان پژوهش و فناوری کشور نیز تجلیل می‌شود.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره تجلیل از پژوهش و فناوری دانش آموزی گفت: این جشنواره نیز با حضور دانش آموزان و تقدیر از 21 گروه دانش آموزی برگزار می‌شود. هم چنین تجلیل از ایده‌های برتر، تشویق از حامیان و خیران حوزه پژوهش و فناوری و انتخاب و معرفی استان‌های برتر از جمله برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری است.
احمدی گفت: یکی از فعالیت های جدید امسال طبقه بندی و استاندارد کردن فناوری‌هایی است که در نمایشگاه‌ های دستاوردهای فناوری عرضه می‌شود.
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: امسال همه مراحل جشنواره، الکترونیکی شده و حتی دستاوردهایی که به جشنواره ارسال شده نیز به صورت الکترونیکی ارسال شده است.
وی با ارائه گزارشی در زمینه قراردادهای نمایشگاه های دستاوردهای پژوهش گفت: سال گذشته 41 میلیارد و 478 میلیون تومان قرارداد پژوهشی در نمایشگاه به ثبت رسید که امسال پیش بینی می‌شود حجم قراردادها به صد میلیارد تومان برسد.
احمدی اضافه کرد: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در مساحتی به متراژ 14 هزار و 500 متر مربع در مرکز نمایشگاه‌های بین المللی برگزار می‌شود که تاکنون 5600 طرح برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کردند که نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: هم چنین امسال در هفته پژوهش از 40 طرح رونمایی می‌کنیم و حدود 100 کارگاه آموزشی نیز برگزار می شود.
احمدی افزود: مراسم جشنواره‌ها و تجلیل از برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری امسال به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به معرفی 200 پژوهش گر برتر گفت: پس از معرفی این افراد از طریق استان‌ها مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها 10 نفر به عنوان برگزیده دانشگاه‌های وزارت علوم و مراکز پژوهشی وابسته به وزارت علوم، 2 نفر پژوهشگر از دستگاه‌های اجرایی و 3نفر نیز در حوزه وزارت بهداشت انتخاب می‌شوند که از آن‌ها به عنوان پژوهش گران برتر تجلیل می‌شوند.
وی اضافه کرد: حدود 3600 داوطلب در حوزه ایده‌های برتر داشتیم که پس از بررسی طرح‌ها، از 5 نفر تقدیر می‌شود.
احمدی گفت: شعار هفته پژوهش تقاضا محور، تجاری سازی فناوری و زیربنای اقتصادی و هم چنین روزهای این هفته با عنوان پژوهش فناوری و مدرسه، پژوهش فناوری و دانشگاه کارآفرین، پژوهش فناوری و صنعت، پژوهش فناوری اقدام و عمل، پژوهش فناوری و حامیان پژوهش، ایده برتر سرمایه ملی، پژوهش فناوری و حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است.
وی اضافه کرد: امسال طرح هایی که مورد تقدیر قرار می‌گیرند طرح هایی هستند که عملیاتی و تاثیرگذارند.
وی گفت: سیاست ما این است که هر استان یک پارک علم و فناوری داشته باشد که بتواند نیاز استان را برطرف کند و در صورت نیاز در کنار این پارک ها مجوزهای دیگری به تناسب نیازهای استان به صورت تخصصی داده شده است.
معاون پژوهشی وزیر علوم در زمینه بودجه پژوهشی 96 گفت: اطلاعی از بودجه ندارم چون فقط کلیات آن تصویب شده است و هنوز به مجلس نرفته است.
احمدی در زمینه بودجه تجهیزات آزمایشگاهی که سازمان مدیریت و برنامه ریزی قول پرداخت آن را داده بود، گفت: هنوز این بودجه پرداخت نشده است و سازمان مدیریت قول داده که به زودی آن را پرداخت کند.
وی در پاسخ به وضعیت بودجه یک درصد پژوهشی دستگاه‌های اجرایی گفت: هنوز آئین نامه این بودجه به دلیل ایراداتی که سازمان برنامه و بودجه گرفته ابلاغ نشده و منتظر امضای مصوبه شورای عالی عتف هستیم.
احمدی گفت: یکی از فعالیت های جدید امسال طبقه بندی و استاندارد کردن فناوری‌هایی است که در نمایشگاه‌های دستاوردهای فناوری عرضه می‌شود.
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: امسال همه مراحل جشنواره، الکترونیکی شده و حتی دستاوردهایی که به جشنواره ارسال شده نیز به صورت الکترونیکی ارسال شده است.


منبع: دانشگاه ولی عصر رفسنجان