تبیان، دستیار زندگی
2- با استفاده از چاقوی جیبی، چوب روی مداد را در ابتدا و وسط مداد بردارید. سعی کنید سر مداد به اندازه 2 سانتی متر و وسطش به اندازه یک سانتی متر لخت شود و گرافیت مغز آن معلوم شود....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جریان خیار شوری

جریان خیار شوری

آیا میزان برق مصرفی شما بالا رفته است؟ فکر می کنید خیار شور می‌تواند در این زمینه به شما کمکی کند!؟

وسایل مورد نیاز

• خیار شور

• چاقوی جیبی

• مداد

• دو عدد گیره ی سوسماری

• فویل آلومینیوم

• یک زنگ اخبار دوازده ولتی کوچک

روش کار:

1- یک ورقه ی فویل آلومینیومی را چندین بار تا کنید تا نوار ضخیمی به اندازه ی حدوداً 5/2 در 5/7 سانتی متر درست شود.

2- با استفاده از چاقوی جیبی، چوب روی مداد را در ابتدا و وسط آن بردارید. سعی کنید سر مداد به اندازه ی 2 سانتی متر و وسط آن به اندازه ی یک سانتی متر لخت شود و گرافیت مغز آن معلوم شود.

جریان خیار شوری

3- وسط خیار شور را هم یک برش طولی 5/2 سانتی متر ایجاد کنید و نوار آلومینیومی را در آن شکاف قرار دهید. سر مداد را هم به شکلی که می‌بینید، در خیار شور فرو کنید.

جریان خیار شوری

4- حال با استفاده از گیره های سوسماری سر منفی زنگ اخبار را به نوار آلومینیومی وصل کنید. قطب مثبت را هم به قسمت وسط مداد وصل کنید و مطمئن شوید که به گرافیت متصل شده اید. آیا صدای زنگ را می‌شنوید؟

جریان خیار شوری

5- اگر بعد از مدتی زنگ خاموش شد، می توانید از یک ورق آلومینیومی و یک خیار شور جدید استفاده کنید!

در این جا شما خیار شور را به باتری تبدیل کرده اید. قبلاً هم در باتری های میوه ای چنین کاری را انجام داده بودیم. اما اگر بخواهیم  توضیح بیش تری دهیم باید بگوییم که:

خیار شور حاوی آب نمک است که آن هم سرشار از ذرات ریز بارداری به نام یون می باشد. آلومینیوم و گرافیت با این یون ها واکنش می‌دهند و نوعی جنگ بین دو ماده صورت می‌گیرد. ماده ای که کشش قوی تری دارد، یعنی آلومینیوم، الکترون ها را از گرافیت  جدا می‌کند و به سمت خود می‌کشد و جریانی از الکترون ها در مداد پدید می‌آید که زنگ اخبار را به صدا در می‌آورد.

اغلب باتری‌ها مثل باتری ماشین یا فلاش با همین اصول باتری خیارشوری کار می‌کنند. یعنی در آن ها دو فلز متفاوت در مایع یا خمیری پر از یون قرار گرفته اند و جریان تولید می‌کنند.

حال دیگر مطالب زیادی راجع به شور و ترشی می‌دانید و زمان آن رسیده که خود را برای یک امتحان خیار شوری آماده کنید.