تبیان، دستیار زندگی

زندگی نامه دکتر ابوالفتح وزیری، قاضی دادگستری و استاد حقوق جزا و جرم شناسی

دکتر ابوالفتح وزیری دکترای خود را در رشته حقوق جزا از دانشکده حقوق دانشگاه پاریس اخذ کرد و همچنین در وزارت دادگستری دارای سمت های مهم قضایی شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دکتر ابوالفتح وزیری
 دكتر ابوالفتح وزیری، در سال ۱۳۰۴ (ش.) در مراغه به دنیا آمد. خانواده او یكی از خانواده‌های كهن و سرشناس شهر مراغه اند. دوره ابتدایی، سیكل اول و دوم متوسطه را در مراغه گذراند و سیكل دوم متوسطه را در دبیرستان فردوسی تبریز به پایان رساند.
 وی در سال ۱۳۲۲ (ش.) وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۲۵ (ش.) لیسانس حقوق قضایی و در سال ۱۳۲۶ (ش.) لیسانس حقوق سیاسی را دریافت كرد.
دکتر وزیری در سال ۱۳۲۶ (ش.) خدمت قضایی خود را با عنوان دادرس مامور دادگستری زنجان آغاز كرد و بعدها با سمتهای بازپرس، دادستان و رئیس دادگستری در شهرستانهای اردبیل، اهر، لاهیجان، خوی و مهاباد مشغول به خدمت شد.
وزیری در سال ۱۳۳۴ (ش.) به اروپا رفت و در سال ۱۳۳۷ (ش.) با ارائه پایان نامه «در كلاهبرداری و صدور چك بلامحل» موفق به دریافت دكترای حقوق جزا از دانشكده حقوق دانشگاه پاریس و همچنین دیپلم زبان فرانسه شد. آنگاه برای مطالعه سیستم قضایی انگلستان به این كشور رفت و دیپلم زبان انگلیسی را از دانشگاه كمبریج دریافت كرد. سپس برای بازدید از زندانهای مدرن اروپا به كشورهای فرانسه، انگلیس، سوئیس، بلژیك و كشورهای اسكاندیناوری سفر كرد.
دکتر ابوالفتح وزیری در سال ۱۳۳۸ (ش.) به ایران بازگشت و خدمات قضایی خود را ادامه داد. در آن زمان با سمت دادیاری دادسرای تهران مشغول به كار شد. بعدها با سمتهای بازپرس دادگاه استان مركز، مستشار دادگاه استان مركز، رئیس دیوان عالی جنایی تهران و مستشار دیوان عالی كشور، به امور قضایی پرداخت. ایشان عضو كمیسیونهای مشورتی اداره حقوقی، رئیس كمیسیون اصلاح قوانین كیفری و مدرس دوره فوق لیسانس دانشكده حقوق دانشگاه تهران، دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) و دانشكده علوم بانكی بود. همچنین به نمایندگی از دورت ایران در كنگره سازمان ملل و كنفرانس بین المللی حقوق جزا (در مورد پیشگیری جرائم و تهذیب بزهكاران) شركت داشت و به عضویت انجمن بین المللی حقوق جزا و حقوق تطبیقی پاریس درآمد.
دكتر وزیری، دو سال پس از انتصاب به مستشاری دیوان عالی كشور، به تقاضای خود بازنشسته شد و به وكالت پرداخت و مدتی در مقطع دوره دكترای حقوق دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه شهید بهشتی مشغول به تدریس شد.

منبع :قضاوت آنلاین
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .