تبیان، دستیار زندگی

بارش شهابی برساوشی در ۲۱ و ۲۲ مرداد در تمام ایران قابل رویت خواهد بود

امروزه با تجهیزات ستاره‌شناسی جدید به‌طور دقیق مشخص شده است که منشا این بارش نه صورت فلکلی برساوش، بلکه در جایی واقع در نزدیکی مرز این صورت فلکی با صورت فلکی دیگری موسوم به ذات‌الکرسی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

بارش شهابی برساوشی در ۲۱ و ۲۲ مرداد در تمام ایران قابل رویت خواهد بود

پدیده‌ی بارش شهابی برساوشی در نیمه‌شب ۲۱ مرداد تا بامداد ۲۲ مرداد در تمامی آسمان ایران قابل مشاهده خواهد بود. 


اگر اخبار و مطالب نجوم را اندکی دقیق‌تر دنبال کرده باشید احتمالا در مورد پدیده‌ی بارش شهابی برساوشی یا پرساوشینیز شنیده یا خوانده باشید. بارش شهابی برساوشی یکی از مهم‌ترین بارش‌های سالیانه در دنیای نجوم به شمار می‌رود. بیشترین مقدار نرخ ساعتی سرسویی در این بارش حدود ۱۰۰ عدد در نظر گرفته می‌شود. بارش شهابی یادشده در واقع از توده‌های بازمانده از ستاره‌ی دنباله‌داری موسوم به سوئیفت پدید می‌‌‌آید. گفتنی است که این دنباله‌دار هر ۱۳۰ سال یک بار مدار خود به‌دور زمین را کامل می‌کند. زمان کلی برای فعالیت این پدیده‌ی بارشی حدود یک ماه و از حوالی بیست و هفت تیرماه تا سوم شهریور در نظر گرفته می‌شود.

با وجود دوره‌ی یک‌ماهه‌ای که برای این بارش اشاره کردیم؛ اما نقطه‌ی اوج این بارش‌ها بازه‌ی زمانی کمتری را شامل می‌شود. در واقع این بارش در روز ۲۲ مرداد هر سال به اوج می‌رسد.

نکته‌ی جالب دیگری که در مورد بارش برساوشی وجود دارد به نامگذاری آن در زمان‌های گذشته بر می‌گردد. امروزه با تجهیزات ستاره‌شناسی جدید به‌طور دقیق مشخص شده است که منشا این بارش نه صورت فلکلی برساوش، بلکه در جایی واقع در نزدیکی مرز این صورت فلکی با صورت فلکی دیگری موسوم به ذات‌الکرسی است.

ستاره‌شناسان در گذشته از این موضوع بی اطلاع بودند و به‌نادرستی منشا این بارش را به صورت فلکلی برساوش نسبت می‌دادند و نام این پدیده نیز برپایه‌ی همان نامگذاری تا به امروز مانده است.

همانطور که گفتیم این بارش در روزهای ۲۱ و ۲۲ مرداد به اوج خود می‌رسد. بنابراین اگر به‌ پدیده‌های نجومی اینچنینی علاقمند هستید، توصیه می‌کنیم از نیمه‌شب روز شنبه (۲۱ مرداد ۹۶) تا بامداد روز یکشنبه (۲۲ مرداد ۹۶)، زمانی را برای رویت این بارش زیبا اختصاص دهید. پدیده‌ی بارش برساوشی در سراسر ایران قابل مشاهده خواهد بود.

در این روزهای ماه، نور مهتاب هم چندان زیاد نیست و رویت آسان‌تر می‌شود و بنابراین احتمال رویت شمار بیشتری از شهاب‌ها را بتوانید رصد کنید.

رصد این پدیده‌ی زیبای نجومی به ابزار خاصی نیاز ندارد. کافی است از نورهای مصنوعی و محیط‌های پرنور شهری دور شوید و به آسمان زیبای شب دسترسی پیدا کنید! صورت فلکی برساوش حوالی نیمه‌شب از سمت افق شمال شرقی طلوع می‌کند و اگر اندکی با آسمان و صورت‌های فلکی آشنا باشید، به‌عنوان راهنمایی می‌توانیم بگوییم که صورت فلکی ذات‌الکرسی دارای شکلی همانند حرف انگلیسی W در آسمان است و می‌تواند به شما در پیدا کردن محل این پدیده در آسمان نیمه‌شب کمک کند.

شماری از وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی مناسب نیز شاید بتوانند در جهت‌یابی بهتر آسمان به کمکتان بیایند.
منبع: زومیت
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .