تبیان، دستیار زندگی

جوانان در بیان مقام معظم رهبری

مسأله جوانان باید به یک مسأله ملی تبدیل شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
جوانان در بیان مقام معظم رهبری


مقام معظم رهبری: مسأله جوانان باید به یک مسأله ملی تبدیل شود

حضرت آیت اللّه خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم باشکوه «گردهمایی جوانان عاشورایی» که در مصلای بزرگ امام خمینی تهران و در میان احساسات پرشور خیل عظیم جوانان و نوجوانان انقلابی برگزار شد، طی سخنان مبسوطی خانواده ها، مربیان و مسؤولان را به اهتمام نیازهای جوانان توجه دادند.
رهبر معظم انقلاب فرمودند: مسأله جوانان باید به یک مسأله ملی تبدیل شود و دولت، روحانیت، صدا و سیما، بسیج، سازمانهای ورزشی و همه دستگاههای مربوط به جوانان باید در این زمینه احساس مسؤولیت کنند. حضرت آیت اللّه خامنه ای اظهار داشتند، من با حضور در این مجلس و طرح مسأله جوانان می خواهم این پیام را به همه مسؤولان برسانم که مسأله نیاز آینده و برنامه ریزی برای جوانان را امری جدی بشمار آورند.
مقام معظم رهبری با تأکید بر اینکه در هر کشوری که به جوانان به نحو درست رسیدگی شود، راه پیشرفت و موفقیت هموار می شود، فرمودند: در کشور ما که جوانان جمعیت عظیمی از کشور را تشکیل می دهند، این مسأله اهمیت بیشتری دارد.
ایشان همچنین خطاب به بزرگترها، والدین، معلمان و مسؤولان و با اشاره به اینکه در دوران تکوین هویت جدید، جوانان دارای تمایلات و انگیزه هایی هستند که متأسفانه توسط دیگران به رسمیت شناخته نمی شوند، اظهار داشتند: جوان در این دوره با مجهولات و سؤالات زیادی مواجه می شود که مایل است به آنها پاسخ داده شود که در مواردی پاسخ نمی شنود و احساس خلاء و ابهام می کند.
رهبر معظم انقلاب در ادامه افزودند: بعضی ها به طور افراطی نسبت به نسل جوان ایرانی از نظر اعتقادات و ایمان دچار قضاوتهای غلط و انحرافی هستند، اما من معتقدم جوان ایرانی، جوانی است مؤمن و پاکدامن، دارای زمینه های دینی زیاد، مایل به جنبه های معنوی، جوان ایرانی اعم از دختران و پسران از نظر امکانات روحی و ذهنی و امکانات ایمانی در حد بسیار خوبی هستند و این مسؤولیت بسیار بزرگی بر دوش مسؤولان می گذارد. ایشان همچنین با اشاره به سال امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: درخشش چهره امیرالمؤمنین الگوی ماندگاری است که جوانان باید او را الگوی خود قرار دهند و به او اقتدا کنند.
...............................

رهبر معظم انقلاب: جوان مظهر تحرک و نشاط است

حضرت آیت اللّه خامنه ای در دیدار با اعضای انجمنهای اسلامی دانش آموزان و مسؤولان و مربیان تربیتی سراسر کشور، از صفا، نورانیت، دینداری و ایمان جوانان به عنوان پدیده ممتاز انقلاب اسلامی که همچون رودخانه ای زلال و پرخروش در جریان است یاد و تأکید کردند: «جوان مظهر تحرک، نشاط، قدرت، استعداد و حوصله است که استفاده صحیح از این ذخیره ارزشمند می تواند اعجاز آفرین باشد.»
ایشان با اشاره به برخی گرایشهای افراطی و تفریطی در مورد جوانان تصریح کردند: نادیده گرفتن شخصیت، فهم و تواناییهای جوان و یا تلاش برای استفاده ابزاری از جوان در میدانهای سیاسی و حزبی، گرایشهای انحرافی و غلط و تضییع نعمت الهی جوانان است.
مقام معظم رهبری با اشاره به ذخیره ارزشمند زندگی که فراروی جوانان قرار دارد بر لزوم برنامه ریزی صحیح جوانان برای زندگی تأکید و نسل جوان را به تهذیب نفس و استفاده از معارف الهی، دینی و بشری، مجهز شدن به علم همراه با عمل نیک، و ورزش به عنوان یک فریضه عمومی توصیه کردند و افزودند: کمک به جوانان برای انتخاب راه صحیح بستگی به رفتارها و اعمال دارد که باید عاقلانه، حکیمانه، خیرخواهانه، صلح جویانه، صمیمانه و سرشار از محبت باشد.
ایشان یکی از مشکلات اساسی نظامهای غربی را فساد اخلاقی جوانان دانستند و با اشاره به هشدار متفکران غربی در جوامع غربی در خصوص سقوط تدریجی این جوامع خاطر نشان کردند: گرفتار شدن نسل جوان در هر جامعه ای به فساد اخلاقی، همچون موریانه پایه های آن جامعه را از بین خواهد برد.
رهبر انقلاب با اشاره به تلاش دشمن برای نفوذ برنامه ریزی شده در مدارس و دانشگاهها و سوق دادن جوانان به سوی بی بند و باری تصریح کردند: به رغم این تلاشها، جوان ما به برکت اسلام و انقلاب، بیدار، آگاه و هوشیار است و در مقابل آنها می ایستد و به طور قاطع می گویم که دشمن موفق نخواهد شد.

منبع : حوزه نت
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .