تبیان، دستیار زندگی
صدای زنگ موبایل های نوکیا یکی از معروف ترین صداهای جهان است. صدایی که به نقل از ویکیپدیا 1.8 بیلوین بار در روز از سرتاسر دنیا به گوش می رسد. که اگر به تعداد ثانیه های روز تقسیم کنید می شود بیست هزار بار در هر ثانیه.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دو داستان مشهور از نوکیا


صدای زنگ موبایل های نوکیا یکی از معروف ترین صداهای جهان است. صدایی که به نقل از ویکیپدیا 1.8 بیلوین بار در روز از سرتاسر دنیا به گوش می رسد. که اگر به تعداد ثانیه های روز تقسیم کنید می شود بیست هزار بار در هر ثانیه.

میتوان ادعا کرد تمام کسانی که این مقاله را می خوانند صدای زنگ مشهور نوکیا را شنیده اند ولی تا به حال فکر کرده اید چه داستانی پشت این آهنگ وجود دارد؟ سرگذشت صدای نوکیا چیست؟

دو داستان مشهور از نوکیا

چند وقت قبل، ویدویی در اینترنت مشهور شد. در این ویدئو ویالونیست جوانی به نام لوکاس کمیت اهل اسلواکی مشغول نواختن قطعه ای در کنسرتش بود. ناگهان زنگ موبایل یکی از حضار بلند می شود. این اتفاق می تواند یکی از بدترین اتفاقاتی باشد که برای آهنگ سازی رخ می ده چرا که همه تمرکز موزیسین را به هم می زند. ولی لوکاس کمیت بدون عصبانیت، کنترل خود را از دست نمی دهد و قطعه ملودی خود را صدای رینگ تون موبایل نوکیا حضار ترکیب می کند.

صدای نوکیا که نام دیگر آن Gran Vals است توسط آهنگ ساز مشهور اسپانیایی فرانسیسکو تارگا در اوایل قرن بیست میلادی نوشته شده است.

نوکیا زمانی که گوشی های سری 2100 خود را می ساخت این ملودی را برای موبایل های خود انتخاب کرد و در سال 1993 برای ولین ار این ملودی ساخته شد. نایب رییس نوکیا  Anssi Vanjoki تصمیم گرفت قسمتی از قطعه زیبای Gran Vals را برای گوشی های خود انتخاب کند.

صدای نوکیا که نام دیگر آن Gran Vals است توسط آهنگ ساز مشهور اسپانیایی فرانسیسکو تارگا در اوایل قرن بیست میلادی نوشته شده است

سال 1993 در همایشی در فنلاند، برای اولین بار صدای گوشی نوکیا از یک کامپیوتر  Compaq LTE شنیده شد و انقدر مورد استقبال همه قرار گرفت که تصمیم گرفتند همان قطعه را در گوشی بگنجانند.

قرار بود سال 1994 نسخه اولیه این ملودی با گوشی های 2100 رونمایی شود ولی این اتفاق نیفتاد و برای نخستین بار صدای زنگ مشهور نوکیا از گوشی های 2110 نوکیا به گوش رسید.

گوشی های آن موقع اصلا قابل مقایسه با الان نبودند. سیستم صوتی آنها مونوفینیک بود که موجب میشد در هر زمان فقط یک نت به گوش برسد. به همین ترتیب با پیشرفت ساخت گوشی های موبایل و بهتر شدن اسپیکرها و سیستم صوتی موبایل ها، نسخه های جدیدتری از این ملودی ساخته شود.

دو داستان مشهور از نوکیا

نوکیا در آن زمان یکی از دو شرکتی (نوکیا و سونی اریکسون) بود که گوشی هایشان امکان تغییر آهنگ را داشتند. محصول بقیه شرکت ها تنها از یک صدای زنگ بهره می برند.

نوکیا دیگر از رینگ تون انتخاب شده ی خود دست نکشید و نسخه های مختلف آن را در گوشی های خود قرار دارد. صدای نوکیا به همراه تصویر اولیه که هنگام روشن کردن گوشی ظاهر می شود به شعار تبلیغاتی این شرکت تبدیل. شعار Technology with a human touch. تا جایی که نام قطعه از Gran Vals به nokia Tune تغییر کرد.

داستان دیگر مربوط به مار بازی است. بازی محبوب موبایلی چند سال قبل. مار بازی یا snake، قدمت طولانی دارد و 15 سال است که در گوشی های نوکیا جا خوش کرده و میان کاربران محبوب شده است.

ماربازی برای اولین بار در سال 1997 در گوشی های سری 6110 نوکیا سر و کله اش پیدا شد. این بازی توسط تانلی آرمانتو برای نرم افزار رابط کاربری گوشی های نوکیا سازگار شد.

دو داستان مشهور از نوکیا

یک سال بعد در سال 1998 نوکیا با استفاده از سیستم اینفرارد در گوشی های سری 7110 نسخه دو نفره مار بازی را نیز ارائه داد و در سال 2000 در نوکیا 9200 Communicator نسخه Snake Exمعرفی شد.

شهرت این بازی مدیون نوکیا است و نوکیا محبوبیت بازی های خود را مدیون این بازی است. تا جایی که تانلی آرمانتو جایزه ویژه MEF برای مشارکت در توسعه صنعت بازی های موبایلی را در سال 2005 دریافت کرد.

فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع: ویکیپدیا، سایت اصلی نوکیا، history