تبیان، دستیار زندگی
ستاد کنگره شهدای روحانی سراسر کشور برای جمع آوری آثار شهدای روحانی و شناسایی آنان از سال 72 آغاز به کار کرد و تا کنون برای بیش از 2500 شهید روحانی پرونده تشکیل داده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مسئول پشتیبانی ستاد کنگره شهدای روحانی

3900 شهید روحانی شناسایی شده است

شهدای روحانی

ستاد کنگره شهدای روحانی سراسر کشور برای جمع آوری آثار شهدای روحانی و شناسایی آنان از سال 72 آغاز به کار کرد و تا کنون برای بیش از 2500 شهید روحانی پرونده تشکیل داده است.

خوانساری مسئول پشتیبانی ستاد کنگره شهدای روحانی در گفتگو با مرکز خبر حوزه، با ارائه گزارشی از فعالیت های این ستاد گفت: به لحاظ اینکه مراکز اعزام طلاب روحانی به جبهه ها متفاوت بوده، برای جمع آوری اطلاعات شهدای روحانی زمان زیادی صرف شده و با بررسی فراوان، هویت طلبگی آنان محرز شده است.

وی افزود: بسیاری از طلاب و روحانیون در زمان اعزام به عنوان بسیجی رفته اند و در بنیاد شهید و یا در جای دیگر عنوان روحانی بودن آنان ثبت نشده که با بررسی های به عمل آمده معلوم می شود که آنها طلبه بوده اند.

خوانساری، یادآور شد: بیش از 3900 شهید روحانی در سراسر کشور شناسایی شده اند که یا از شهدای دوران انقلاب و یا دفاع مقدس و یا از شهدای روحانی خارج ازکشور می‌باشند.

مسئول پشتیبانی ستاد کنگره شهدای روحانی گفت: در هر استان شعبه‌ای از این ستاد تشکیل شده است که در 10 استان یادواره شهدا به صورت استانی و شهرستانی برگزار شده است و برگزاری کنگره سراسری در سالهای آینده از دیگر برنامه های این ستاد است.

وی از ایجاد سایت اینترنتی شهدای روحانی، تهیه نرم افزار روحانیت و جلوه های ایثار با تمام مشخصات شهدا، ایجاد بانک اطلاعاتی رایانه ای برای 3700 شهید روحانی، انجام کارهای تحقیقاتی در خصوص آمار و اطلاعات شهدای روحانی، جمع آوری بیش از 25 هزار سند از شهدای روحانی از مدارس و استان های کشور، برپایی بیش از 250 نمایشگاه در مدارس و استانها، برگزاری 55 یادواره در استانها و شهرستانها و 70 یادواره در مدارس علمیه، خبر داد و افزود: تهیه شناسنامه فرهنگی برای تک تک شهدا، ساخت فیلم نقش روحانیت در 8 سال دفاع مقدس، استخراج اطلاعات فردی از پرونده های شهدا براساس استان و شهرستان، شهدای روحانی مدارس علمیه، شهدای روحانی لشگرها و تیپ ها، شهدای روحانی بر اساس روزهای سال شمسی، فرماندهان شهید، شهدای محراب، شهدای دولت، مجلس و قوه قضائیه و شهدای عملیات‌ها، از دیگر فعالیت های ستاد کنگره شهدای روحانی سراسر کشور بوده است.