تبیان، دستیار زندگی

فنگ شویی، دستاورد برتر دوره اول دبیرستان سلام اسلام در بخش سمینار

یکی از عوامل بسیار موثر در ایجاد آرامش و امنیت فنگ شویی است و در دنیای امروز که امنیت در بسیاری از شهر ها و پایتخت های کشور های بزرگ کم شده است
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دوازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره تعداد 126 گروه در بخش های سمینار های علمی، غرفه های نمایشگاهی و مسابقات به عنوان گروه های برتر، برگزیده و معرفی شدند.
بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.
  
 فنگ شویی، دستاورد برتر دوره اول دبیرستان سلام اسلام در بخش سمینار
مقطع: دوره اول متوسطه
موضوع: فنگ شویی
نام مدرسه: دبیرستان سلام اسلام
نام استاد: خانم نور الله
دانش آموزان: رومینا مولایی،  ویستا میرشکرایی،  آتنا اقدمی، لادن منتظری

چکیده:
یکی از عوامل بسیار موثر در ایجاد آرامش و امنیت فنگ شویی است و در دنیای امروز که امنیت در بسیاری از شهر ها و پایتخت های کشور های بزرگ کم شده است و علاوه بر آن آلودگی و کوچک تر شدن متراژ خانه ها و از بین رفتن خانه های بزرگ و حیاط های بزرگ، در ایجاد عدم امنیت و حس آرامش شده است. ما می توانیم تا حد زیادی از این عوامل را در منزل با چیدمان بر اساس فنگ شویی کم کنیم که دارای مولفه هایی می باشد مانند فظای اتاق، نقش نور، شلوغی خانه، رنگ.

مقدمه:
یک توضیح کوتا در باره اینکه فنگ شویی چیست:
فنگ شویی هنر باستان شرقی است برای قرار دادن هر وسیله در جای صحیح خود چه در منزل و چه در محل کار. فنگ شویی یعنی هماهنگی بین محیط اشیا و انسان، فنگ شویی یعنی باد و آب، یعنی باید از این دو عنصر در محیط زندگی استفاده کرد و جریان داد.

خاستگاه فنگ شویی در قاره ی آسیا است و به همین دلیل برای ما بیگانه و نا آشنا نیست مانند خانه تکانی و یا تغییرات در محل زندگی که همیشه باعث اتفاقات خوب برای ما می شود.

چیدمان به سبک فنگ شویی:
سعی و تلاش فنگ شویی برای ایجاد تعادل و هماهنگی بهتر میان انرژی هایی که ما را احاطه کرده اند است.گفته می شود اصول فنگ شویی با زندگی پر از اضطراب و خانه های مدرن مطابقت دارد که باید رعایت شوند. اشیا را تلنبار نکنید، لوازم غیر ضروری را دور بیندازیم، ورودی منزل باید خلوت باشد، اتاق خواب ها باید آراسته باشد و از آن به عنوان انباری استفاده نشود، هرگز سبد لباس چرک را در اتاق خواب نگه نداریم. انرژی نامطلوبی در لباس های چرک حرکت می کند، انباشته شدن لباس در کمد و گنجه ها نیز همینطور است.

در حمام از وسایل تزیینی کم و متناسب با محیط استفاده شوند نه به عنوان ویترین. در سالن مهمان نباید از تابلو استفاده کرد، و در حال باید از مبل هایی استفاده کرد که بتوان راحت در آن استراحت کرد و از وسایلی که از آنها خوشتان نمی آید پرهیز کنید، در خانه از گل و گیاه استفاده کنید، آینه نیز در جلوی در ورودی حس پویایی به خانه می بخشد، وسایلی هم که خراب شده اند و جیرجیر می کنند باید عوض شوند.

نقش رنگ در خانه :
تا به حال برایتان پیش آمده است که به محض ورورد به خانه ای احساس راحتی و صمیمیت داشته باشید بدون آنکه بدانید میزبان کیست، رسمی سر جایتان بنشینید و برای رفتن از آن خانه ثانیه شماری کنید؟!

شاید دقت نکرده باشید اما تاثیر رنگ های یک خانه روی شما بسیار زیاد است. این رنگ ها صاحب خانه را به شما معرفی می کند و حس و حال آن ها و شخصیت و علایقشان را قبل از برخورد با خود آن ها با شما در میان می گذارند. خانه شما برای روحتان آرامش می اورد و پناهگاه شماست، مثلا رنگ بنفش به عنوان نمادی برای وفا داری شناخته می شود و از دید باز به جهت خاصیت درمانی اش مورد توجه بوده است. منظور از خاصیت درمانی وضوح شفا دادن بیماری های لاعلاج نیست بلکه از لحاظ روحی در بهبود و حال فرد می تواند موثر باشد.

نتیجه گیری
در واقع فنگ شویی به معنای درک ارتباط میان طبیعت و وجود انسان است به طوری که به ما کمک می کند با محیط اطراف خود یکی شده و با آن هماهنگ باشیم. کسانی که قوانین فنگ شویی را در زندگی خود رعایت کرده اند نیز بر تاثیر آن بر سلامت، ثروت و روابط شخصی خود تاکید کرده اند. فنگ شویی به طور محسوسی وابسته به این طرز فکر است که زندگی همراه طبیعت و نه در مقابل آن .فنگ شویی پیروی از خرافات پرستی های چین باستان نیست، مدیتیشن و تمرین روحی نیست.، روشی زود گذر و دوره ای نیست. جادو هم نیست. بلکه هنری است ساده انعطاف پذیر و ملموس برای افزایش نشاط، آرامش و تعادل در زندگی روز مره که با انواع سبک های دکوراسیون هم سازگاری دارد.

منابع:
-جانات دی، ترجمه لیلا هدایت پور،کتاب کوچک فنگ شویی موسسه انتشاراتی جهان جام جم
-احدی، پریا، 1392،روانشناسی محیط، نشریه علمی،پژوهشی معماری و شهر سازی ایران، شماره 5
-نمازان،علی،قارونی، فاطمه، 1392، حلقه گم شده روان شناسی محیط،تهران،انتشارا علمی
wrkipedia contributors<feng shui

برای مشاهده مجموعه فایل های ضمیمه اینجا کلیک کنید.
 
بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان
تهیه: نگار تجملیان- تنظیم: نسرین صادقی