تبیان، دستیار زندگی

پشت پرده قاچاق خودروهای لوکس و ظروف کریستالی

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در نشست خبری آمار رسمی قاچاق کالا از مبادی گمرک کشور را تشریح کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قاچاق کالا
به گزارش تبیان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس در نشست خبری خود با تأکید بر اینکه بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی بسیار مهم و مورد تأکید مقام معظم رهبری است، گفت: تنها راه اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور، مبارزه با مفاسد اقتصادی به ویژه قاچاق است.
وی تصریح کرد: با وجود واردات و صادرات کالا اقتصاد مقاومتی عملی نشده و متأسفانه حتی بسیاری از کارخانجات هم در معرض خطر قرار گرفته‌اند، باید هر سال یک میلیون شغل در کشور ایجاد شود که اکنون حتی مشاغل موجود هم در حال از بین رفتن هستند.
خجسته بیان کرد: ما کارخانه "بافتینه" ملایر را داریم اما به دلیل مجوز وزارت صنعت و معدن به سرمایه گذارهای ترکیه‌ای اکنون اینکه کارخانه در حال تعطیلی است.
نماینده مردم همدان با اشاره به اینکه واردات قاچاق از مبادی رسمی به صورت میانگین 70 تا 90 درصد به صورت انحصاری انجام می‌شود، افزود: کسی در این رابطه پاسخگو نیست و حتی زمانی که بنده اعلام کردم سه هزار و 300 کانتینر در یک روز از مبادی رسمی وارد می‌شود وزیر اقتصاد و رئیس گمرک معترض شده و اعلام کردند یک کانتینر آن را مشخص کنید.
وی تأکید کرد: بنده اکنون با آمار و ارقام رسمی و مدارک مستدل این قاچاقی را که از مبادی رسمی انجام می‌شود، خواهم گفت.
بر اساس اعتراف وزیر اقتصاد و رئیس گمرک سالانه 900 میلیون دلار قاچاق در کشور انجام می‌شود
خجسته اظهار کرد:‌ بر اساس اعتراف وزیر اقتصاد و رئیس گمرک سالانه 900 میلیون دلار قاچاق در کشور انجام می‌شود که متأسفانه هیچ کنترلی بر روی آن نیست حتی سامانه‌ای که برای جلوگیری از قاچاق راه اندازی کرده‌اند، عاملی برای انجام قاچاق شده است.
5 هزار و 362 خودرو لوکس از سال 95 تا مهر ماه سال جاری به صورت قاچاق وارد کشور شده است
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس با تأکید بر اینکه خودرو یکی از مواردی است که به طور مداوم و از راه‌های مختلف به صورت قاچاق وارد می‌شود، تصریح کرد: ‌5 هزار و 362 خودرو لوکس همچون پورشه، ولوو، بنز، بی‌ام و، رنو، تویوتا، نیسان و هیوندا از سال 95 تا مهر ماه سال جاری به صورت قاچاق وارد کشور شده است و این تنها یک نمونه قاچاق از مبادی رسمی، مناطق آزاد و گمرک است.
وی بیان کرد:‌ از وزیر اقتصاد و رئیس گمرک می‌خواهم که با کارشناسان‌ خود و بنده به عنوان رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی یک مناظره تلویزیونی برای تنویر افکار عمومی داشته باشیم.
600 خودرو پورشه و بنز به نام "مریم دو سر دهلیز"  وارد کشور شده است
خجسته با بیان اینکه 600 خودرو پورشه و بنز به نام یک خانم روستایی با اسم "مریم دو سر دهلیز" که حتی برای نان شبش محتاج است  وارد کشور شده است، گفت: این خودروها از طریق دوبی وارد گمرک بوشهر و بندرعباس شده و این اقدام به صورت سیستمی از طریق گمرک صورت گرفته است.
نماینده مردم همدان ادامه داد:‌ این خانم حتی در جریان نبوده است و این اقدام از طریق همکاری شبکه‌ای در گمرکات و سیستم حاکم به صورت استفاده از کارت بازرگانی صورت گرفت.
وی اظهار کرد: "سکینه معرف" نمونه دیگری است که با نام وی چند هزار کانتینر لباس به صورت قاچاق از گمرکات کشور از طریق بوشهر و سجافی اهواز وارد کشور شده است.
خجسته افزود: بعد از آن 550 هزار وسیله خانگی در یکی از انبارهای کرج به وسیله نیروی انتظامی کشف می‌شود که بعد از بررسی مشخص می‌شود این وسایل پروانه گمرکی با نام "قطعات لوازم خانگی" دارند، عوارض گمرکی وسایل خانگی 76 درصد بوده اما عوارض قطعات لوازم خانگی ده درصد است و این قاچاق از طریق مسیر سبز گمرکی انجام شده است.
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس تأکید کرد: بعد از رسانه‌ای شدن این موضوع تعزیرات قاچاق را تأیید کرد و برای آن که آقایان جایگاه خود را از دست ندهند اعلام کردند قاچاق بوده و صد میلیارد تومان عوارض گمرکی برای آن در نظر گرفتند.
در پنج هزار کانتینر کریستال و ظروف شیشه‌ای از طریق مسیر سبز گمرکی وارد کشور شده‌اند
خجسته با بیان اینکه بزرگترین قاچاق مربوط به اسباب بازی، کاغذ دیواری و ظروف شیشه‌ای است، گفت: کریستال و ظروف شیشه‌ای در پنج هزار کانتینر تحت عنوان شیشه خرد و درپوش شیشه‌ای از گمرک و از طریق مسیر سبز گمرکی وارد کشور شده‌اند.
نماینده مردم همدان تأکید کرد: برخی با چسباندن مارک چینی به کریستال‌های آلمانی و چک، عوارض کمتری را برای واردات آن پرداخت می‌کنند که یکی از این کانتینرها در اراک شناسایی شد و با پیگیری‌ها دیگر کانتینرها نیز کشف شد.
وی با تأکید بر اینکه قاچاق ظروف کریستال از طریق سه هزار اظهارنامه که مربوط به چهار نفر بوده انجام می‌شود، گفت:‌ "س.ح" یکی از این افراد است که چندین ماه در زندان بود و آن وقت وزیر ما می‌گوید قاچاق از مبادی رسمی انجام نمی‌شود.
خجسته اظهار کرد: شرکت کیان تلاش خاورمیانه طی چهار ماه در گمرک خرمشهر دو هزار و 500 اظهارنامه و هزاران کانتینر اموال لوکس با تبانی سازمان یافته با مدیران گمرک را به کشور وارد کردند، ترخیص هزارها کانتینر کریستال لوکس از گمرک بندرعباس تحت عنوان درپوش شیشه‌ای، ظروف دهن گشاد، شیشه فلاسک و ضایعات شیشه‌ای با تبانی سازمان یافته از مسیر سبز گمرک وارد کشور شده است.
اگر وزیر اقتصاد و رئیس گمرک این مسائل را اصلاح نکنند، تمامی مستندات را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس با اشاره به اینکه 18 دستگاه بیهوشی با تبانی سازمان یافته بدون مجوز وزارت بهداشت با دو هزار دلار از گمرک فرودگاه امام توسط سلطان قاچاق تجهیزات پزشکی ترخیص شده است، افزود: عبور 70 درصد اظهارنامه گمرک از مسیر سبز بدون هیچ گونه کنترل و بهانه تسهیل واردات منجر به خروج میلیاردها دلار ارز از کشور شده است.
خجسته تأکید کرد: اگر وزیر اقتصاد و رئیس گمرک این مسائل را اصلاح نکنند، تمامی مدارک و مستندات را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم.
نماینده مردم همدان ضمن تشکر از دستگاه‌ها و وزارت اطلاعات برای کمک به حل این موضوع بیان کرد: اعلام وزارت اطلاعات در قاچاق هزار و 128 کانتینر از گمرک شهید رجایی صحت داشت و متأسفانه به وزارت اطلاعات بی‌حرمتی شد و باید از این دستگاه عذرخواهی شود.
وی گفت: روز گذشته بنده به گمرک شهید رجایی و بهشتی رفتم و برای تعیین تکلیف قاچاق به طور ویژه ورود کرده‌ام، متأسفانه برخی از مسئولان مست غرور بوده و متوجه نیستند لذا ابتدا برای اصلاح تذکر می‌دهیم تا سامانه گمرک را به صورت جدی عملیاتی کنند.
خجسته در پایان با بیان اینکه از قوه قضاییه می‌خواهیم در مقابل قاچاق ایستاده و فوری برخورد کنند، گفت: هیچ قدرت و شخصی اجازه ندارد به رسانه‌ها بگوید چرا خلاف‌ها و آمار فساد را منتشر می‌کنید.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان