تبیان، دستیار زندگی
مثبت اندیشی چیزی فراتر از اعتقاد كوركورانه است و قدرت آن بر زندگی انسانها بسیار زیاد و شگفت انگیز است . خوشبین ها تقریباً درهمه ی جنبه های زندگی بهتر از بدبین ها عمل می كنند ومعمولا به موفقیتهای بیشتری نائل شده و از موفقیته...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا شما خوشبین هستید ؟


مثبت اندیشی چیزی فراتر از اعتقاد كوركورانه است و قدرت آن بر زندگی انسانها بسیار زیاد و شگفت انگیز است .

خوشبین ها تقریباً درهمه ی جنبه های زندگی بهتر از بدبین ها عمل می كنند ومعمولا به موفقیتهای بیشتری نائل شده و از موفقیتهای اجتماعی لذت بیشتری می برند . انسانهای خوشبین همچنین كمتر مستعد پذیرش افسردگی و بیماریهای جسمی هستند . " مارتین ای . پی . سلیگمن " پروفسور روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا می گوید : " شواهدی وجود دارد كه خوشبینی ، سیستم دفاعی وحفاظتی بدن را تقویت می كند ."

روانشناسان معتقدند خوشبینی وبدبینی ، عاداتی هستند كه ما از زمان كودكی می آموزیم و والدین ما الگو و سرمشق ها ی ما هستند . به یاد بیاورید هنگامی كه در اثر تركیدن لوله آب ، خانه جدید شما غرق آب  شد، پدر شما آه و ناله كرد كه " چرا من چنین خانه بدی را انتخاب كردم ؟ " یا گفت : " در قرار داد ما تضمین شده كه همه چیز بی عیب و نقص باشد، بنابراین من از معمار ساختمان می خواهم لوله كشی ساختمان را تعمیر كرده و خسارت به وجود آمده را جبران كند"؟  سلیگمن می گوید : " خوشبینی ، یك روش عادی برای توضیح شكستها به خودتان است ".

انسان بدبین معتقد است اتفاقات بد ، از شرایطی دائمی و ثابت نشأت می گیرد: " من در امتحان ریاضی مردود شدم ، چون استعداد یادگیری اعداد و ارقام را ندارم " و اتفاقات خوب ، از شرایطی موقتی ناشی می شود: " همسرم امروز به من یك شاخه گل هدیه كرد ، چون روز كاری خوبی داشته ". اما انسان خوشبین ، شكست را به عوامل موقتی نسبت می دهد " من در امتحان رد شدم چون دقت نكردم " و موقعیت های مطلوب را به عوامل پایدار: " او برای من گل هدیه آورد، چون مرا دوست دارد ".

بدبین اجازه می دهد ناامیدی در بخشی از زندگی اش وارد شود و به سایر بخشها نفوذ و سرایت كند . به عنوان مثال وقتی به شخصی گفته می شود به طور موقتی از كار بر كنار شده است ، انسان بدبین نه تنها به  خاطر از دست دادن شغل خود احساس بدی دارد بلكه نگرانی اش را به سایر ابعاد زندگی خود منتقل كرده ، ابراز می كند كه زندگی زناشویی اش در معرض خطر است و فرزندانش غیر قابل كنترل هستند، اما انسان خوشبین اجازه نمی دهد یك شكست ، تما م زندگی او را محدود كند ، او با خود فكر می كند " پس من در این شرایط، شغلی ندارم ، ولی من وهمسرم هنوز رابطه خیلی خوب و نزدیكی با هم داریم و فرزندانمان مایه افتخار ما هستند ".

وقتی مشكلی پیش می آید و كارها خراب می شود، بدبین ها خود را سرزنش می كنند : برای مثال اگر راننده دیگری به ماشین پارك شده آنها خسارت وارد كند ، آنها خود را سرزنش می كنند كه چرا ماشین را در جای نامناسبی پارك كرده اند . اما انسان خوشبین چنین مشكلی را به اتفاق نسبت می دهد یا سعی می كند راه جدیدی پیدا كند : " دفعه بعد ماشین را در جایی كه ماشین های كمتری وجود دارد ، پارك می كنم ."

آیا شما هم می خواهید یك انسان خوشبین باشید ؟

خوشبختانه عادتهای فرا گرفته شده می توانند به فراموشی سپرده شوند. تازه ترین تحقیقات نشان می دهد كه خوشبینی ، مهارتی است كه هر انسانی می تواند به خوبی آن را فراگیرد . در اینجا یك برنامه چهار مرحله ای توصیه می كنیم كه به شما كمك می كند تا مثبت بیندیشید:

1- با افكار منفی مبارزه كنید

فرض كنید با تأخیر به محل كار خود رسیده اید ، پیش از آنكه خود را سرزنش كنید و بگویید :  " من همیشه دیر می رسم " از خود ارزیابی دقیق و درستی داشته باشید. سعی كنید به خاطر بیاورید آخرین باری كه با تأخیر به محل كارخود رسیدید ، چه زمانی بود، دیروز ؟ نه ،  هشت هفته پیش . آیا تأخیر شما به این دلیل بود كه برای جدا شدن از رختخواب تنبلی كردید؟ نه ، پسر نوجوان شما دیشب باك ماشین را خالی كرده بود و شما مجبور شدید برا ی پر كردن باك ماشین به پمپ بنزین بروید .

بدترین فیلمنامه را تصور كنید كه بر خلاف انتظار، بهترین فیلم را در پی داشته باشد ؛ شما آه و ناله می كنید كه " من حتما اخراج خواهم شد "، اما ، شاید رئیس شما در ترافیك گیر افتاده باشد و حتی دیرتر از شما به محل كار برسد . در مرحله بعد ، سناریویی را كه احتمال وقوعش بیشتر است ، مجسم كنید : همچنان كه شما با دستپاچگی و به سرعت به سمت میز كار خود می روید ، رئیس با اخم وعصبانیت به شما نگاه می كند . دستپاچه كننده و باعث شرمندگی است ، ولی كشنده كه نیست .

در نتیجه به فكر یافتن یك راه حل باشید . یا در وقت صرف نهارهم كار كنید یا چند دقیقه زودتر خانه را ترك كنید تا در صورت بروز تأخیرهای پیش بینی نشده ، فرصت كافی در اختیار داشته باشید.

2- برنده بودن را تمرین كنید

" در امتحانات ، افرادی كه تصور می كنند نتیجه خوبی خواهند گرفت و موفق خواهند بود، بسیار بهتر از آنانی كه از خود انتظار مردود شدن دارند، عمل می كنند ، اگر برای امتحانی كه در پیش دارید ، احساس نگرانی می كنید ، پیش از روز امتحان ، خود را مجسم كنید در حالی كه سرجلسه امتحان نشسته اید و برگه امتحان در مقابلتان قرار دارد و شما با یاد خداوند و كمك خواستن از او شروع به خواندن سؤالات كرده و به خوبی به آنها پاسخ می دهید . درهنگام مواجهه با صحنه واقعی ، این تمرین فكری به شما اطمینان و نیروی اراده خواهد داد.

3-به خودتان اعتبار و ارزش بدهید

به موفقیت های خود در گذشته اعتراف كنید . اتفاقات خوبی را كه برای شما به وجود آمده ، به عنوان نتیجه تلاش های خودتان تجزیه و تحلیل كنید . " عكس هایی كه در تعطیلات گرفتید ، عالی بودند نه به این خاطر كه دوربین به خوبی ساخته و طراحی شده بود ، بلكه به خاطر مهارت شما در زمینه نور و تركیب اجزای صحنه ."  " مهمانی شما در فضای باز موفقیت آمیز بود، نه به این دلیل كه هوا خوب و مساعد بود ، بلكه این موفقیت به خاطر تدارك خوب و مهارت های اجتماعی شما بوده است ." از موفقیت ها ی خود تجلیل كنید ( موفقیت های خود را جشن بگیرید ) : " من قفل در را تعمیر كردم بدون این كه مجبور باشم از نجار كمك بخواهم ، حالا من به شیوه جدیدی با خود رفتار خواهم كرد ." احساس افتخار و مباهات ، نسبت به كمالات و فضایل خود ، برای شما یك احساس خود ارزشی می سازد.

4- برا ی خود ، هدف تعیین كنید

دقیقاً تعیین كنید كه قصد دارید چه كاری انجام دهید . مثلا ً متعهد شوید كه هفته ای یك بار به صورت داوطلبانه در مؤسسات خیریه  فعالیت كنید . هدفهای بزرگ را به هدفهای كوچكتر تقسیم كنید ، تا زیر بار سنگین وظایفتان فلج نشوید. با دستیابی به هر هدف اولیه ، شاهد یك پیشرفت خواهید بود. شما در مورد آنچه در آینده اتفاق می افتد ، احساس انرژی و هیجان خواهید داشت و این ، نشانه و قدرت یك انسان خوشبین است .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.