تبیان، دستیار زندگی
سمت پایانی ) دومین بازیكنی كه پس از انقلاب در لیگ ایران بازی كرد یك اسكاتلندی به نام جان اسكات پیكاك بود كه در سال 73 به عضویت باشگاه پیام مشهد درآمد ولی فقط در 3 بازی در خط حمله پیام در كنار محمد مؤمنی بازی كرد و یك گل هم در...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاریخچه حضور بازیكنان خارجی درفوتبال ایران ( قسمت پایانی )

دومین بازیكنی كه پس از انقلاب در لیگ ایران بازی كرد یك اسكاتلندی به نام جان اسكات پیكاك بود كه در سال 73 به عضویت باشگاه پیام مشهد درآمد ولی فقط در 3 بازی در خط حمله پیام در كنار محمد مؤمنی بازی كرد و یك گل هم در جام حذفی زد و خیلی زود ایران را ترك كرد.

در لیگ 74 باشگاههای شهرداری تبریز و آرارات بازیكن خارجی خریدند ، ابتدا ماریان ژینارو رومانیایی به تیم شهرداری تبریز پیوست و مدت كوتاهی در ایران بود و در اواخر سال 74 تیم محبوب ارامنه ایران ( آرارات ) علی رغم نمایش بازیهای زیبا ، در نتیجه گیری ضعیف عمل می كرد و درانتهای جدول رده بندی قرار داشت . آراراتیها كه در یارگیری دچار محدودیت های خاصی بودند و نمی توانستند بازیكن غیر ارمنی به خدمت بگیرند سه بازیكن از كشور ارمنستان به نام های سواد آرزومانیان – آرادنیگوئیان و لئون استپانیان را به خدمت گرفتند.

این 3 نفر اولین نسل بازیكنان ارمنی در لیگ ایران هستند كه برای كمك به تیم آرارات به ایران آمدند و بازیهای قابل قبولی ارائه دادند ولی نتوانستند مانع سقوط آرارات شوند پس از لیگ 74 آرزومانیان ایران را ترك كرد ، نیگوئیان بریا دو فصل به ذوب آهن پیوست و استپانیان به سپاهان پیوست ، از نكات جالب توجه لیگ 75 حضور بازیكنان ارمنستانی بسیار در لیگ ایران بود، از جمله تیم ته جدولی كشاورز در نیم فصل دوم لیگ 75 با 3 بازیكن اهل ارمنستان به نام های هاراطون آبراهامیان – واهان آرزومانیان و آرامیس دونایان قرارداد بست ولی حضور این بازیكنان هم مانع سقوط كشاورز نشد و پس از سقوط كشاورز این بازیكنان به كشورشان بازگشتند .

لئون استپانیان و آرمناك پطروسیان در شروع سال 75 به عضویت تیم سپاهان در آمدند . لئون عضو تیم ملی كشورش بود كه در طی 8 فصل حضور مداوم در تیم سپاهان توانست اولاً آقای گل تاریخ این باشگاه شود و ثانیاً ركورددار حضور یك بازیكن خارجی در لیگ ایران باشد و ثالثاً به همراه آرمناك پطروسیان اولین بازیكنان خارجی باشند كه در یك تیم شهرستانی قهرمان لیگ ایران می شوند.

آرمناك پطروسیان هم از بازیكنان خارجی موفق در ایران بود .

او از سال 75 تا 82 پیراهن شماره یك باشگاه سپاهان را بر تن كرد و صاحب ركورد بیشترین حضور متوالی ( بازی پشت سرهم ) در تاریخ لیگ ایران شد.

در سال 1381 در حالی باتیم سپاهان قهرمان ایران شد كه به عقیده اكثر كارشناسان حضور موفق او در درون دروازه سپاهان ، این تیم را برای اولین بار قهرمان ایران كرد، پس از لیگ 81 قرارداد آرمناك با سپاهان به اتمام رسید كه به دلیل عدم تفاهم آرمناك با مسئولان تیم وی از سپاهان جدا شد ولی در دیار نصف جهان باقی ماند تا از دروازه ذوب آهن حراست كند. وی می خواهد شایستگی های خود را دوباره به اثبات برساند.

آرمناك كه سابقه پوشیدن پیراهن تیم ملی ارمنستان را هم داراست در سال 81 در یك برنامه ورزشی تلویزیونی در خصوص دروازه بان ایرانی گفت: من فقط عابدزاده را قبول دارم و دروازه بانان دیگر را كامل نمی بینم . در لیگ 75 شموشك نوشهر هم برای فرار از سقوط سه بازیكن ارمنی به نامهای آنوشا وان پهلوانیان ، نویك هووخویان و سرگئی هایر بابامیان را به خدمت گرفت كه در این بین فقط بابامیان موفق ظاهر شد. وی برای شموشك در لیگ 75 ، 4 بار گلزنی كرد . در نیم فصل دوم لیگ 76 آرامیس دونایان بازیكن فصل پیش كشاورز به سپاهان پیوست ولی وی مدت زیادی در ایران نماند.

پس از حضور بازیكنان ارمنستانی ، در سال 76 شاهد حضور اولین بازیكن آذربایجانی در ایران بودیم . وی كه نامش الهام قنبراف بود حضور كوتاهی در تیم ذوب آهن داشت. در همان سال مسئولان ذوب آهن یك دروازه بان ارمنستانی به نام اسلاویك سوكازیان را به خدمت گرفتند وی ضمن حضور موفق در درون دروازه در فصل 76 در حالی كه خیلی كم گل خورد به مقام سوم لیگ رسیدند. در همین سال تیم برق شیراز از جام حذفی آسیا حذف شده بود و خطر سقوط از لیگ را احساس می كرد دو بازیكن ارمنستان به نامهای آرادوس ماتوسیان و هراچیك آودیسیان را به خدمت گرفت ولی این دو هم ، چاره ساز نبودند تا برق در پایان سال 76 سقوط كرد و جالب این كه دو بازیكن یاد شده اولین بازیكنان خارجی باشگاه قدیمی برق شیراز هستند .

در لیگ 77 از بازیكنان خارجی زیاد خبری نیست ولی در آغاز سال 78 تیم صنعت نفت آبادان با یك بازیكن عراقی بنام ( مهند مهدی النداوی ) كه از اهالی شهر كوت عراق است قرارداد می بندد. نداوی در این سال با به ثمر رساندن 15 گل ، هم آقای گل لیگ ایران شد و هم عنوان تنها باریكن خارجی را كه در لیگ ایران آقای گل شده است بدست آورد. پس از كسب مقام برترین گلزن لیگ ، باشگاههای زیادی از جمله پرسپولیس خواهان مهند مهدی شدند ولی وی از صنعت نفت جدا نشد تا فصلهای 79 و 80 را به همراه این تیم در دسته پایین تر بگذارند .

در سال 79 تیم استقلال تهران كه طی 55 سال فعالیت خود هیچ وقت بازیكن خارجی استخدام نكرده بود یك هافبك چپ پای تكنیكی به نام رأفت قلی اف از تیم ملی آذربایجان را به خدمت گرفت وی در دو سال حضور خود در استقلال كمتر به میدان آمد ولی هر وقت به بازی گرفته شد مؤثر بود. او به عنوان اولین بازیكن خارجی است كه در لیگ ایران قهرمان شده است ( 1379) ، قلی اف در ابتدای سال 81 به تیم صنعت نفت آبادان پیوست . در سال 79 تیم تراكتورسازی 4 بازیكن ارمنستانی به نامهای ادیك پرتیسیان ،آبراهام خاشمانیان ،نورو خاچاطوریان و آراوئیك ماركوسیان را استخدام كرد ولی بازیكنان یاد شده موفق نبودند و تراكتورسازی به دسته پائین تر سقوط كرد ولی با قانون اشتباه فدراسیون به لیگ بازگشت و این بار هم اشتباه گذشته را تكرار كرد و چهار ارمنستانی دیگر به نامهای گارنیك هوانسیان ، آدام هایراپتیان ، آرمن ساهاكیان و آشوت دادامیان را به خدمت گرفت كه همگی در حد و اندازه های لیگ ایران نبودند و دست آخر تراكتورسازی باز هم سقوط كرد ، در سال 80 باشگاه پیكان تهران اقدام به جذب دو بازیكن آذربایجانی به نامهای مشفق حسین اف و رامیز محمداف كرد كه در خط هافبك بازی می كردند.

محمداف در طی دو فصل حضور در پیكان كمی موفق بود و در شروع سال 82 به تیم پگاه گیلان پیوست و حسین اف به تیم مس كرمان در دسته اول پیوست ، تیم برق شیراز كه در سال 76 تجربه ناخوشایندی از بازیكنان ارمنی خود داشت در سال 1380 اقدام به خرید سه بازیكن ارمنستانی به نامهای مائیس عزیزیان ، مهر آوانسیان و آرشاك امیریان كرد كه غیر از عزیزیان كه سه فصل تقریباً موفق را در شیراز گذراند دو بازیكن دیگر ناموفق بودند ، در سال 81 تیم صنعت نفت دو بازیكن دو بازیكن آذربایجانی به نامهای فرخ اسماعیل اف و الهام یدا... اف و تیم فولاد خوزستان دو بازیكن آذربایجانی به نامهای رشاد صدیق اف و محمود قربان اف و دو بازیكن نیجریه ای به نامهای آرچیكو آبیكو و اودیناكااوچاگا را به خدمت گرفتند كه اكثراً بازیكنان ضعیفی بودند .

در همان سال تیم شهاب زنجان كه با سرمایه گذاری خوب در دسته اول سعی در صعود به مرحله بالاتر را داشت یك مهاجم گلزن برزیلی به نام آدریانو آلوز را به خدمت گرفت به طوری كه بازیهای درخشان او در دسته اول مسئولان استقلال اهواز را به فكر انداخت تا برای حل مشكل گلزنی خود دست به جیب شده و وی را از شهاب خریداری كنند.

آلوز ضمن اینكه اولین بازیكن خارجی باشگاه استقلال اهواز است، اولین برزیلی لیگ ایران به حساب می آید . با شروع لیگ 1382 شاهد حضور بیشترین تعداد بازیكن خارجی در طی تمام سالها در لیگ ایران می باشیم كه فقط نام آنها را می بریم و قضاوت در مورد آنها را به پایان فصل وا می گذاریم:

رافائل گومز ( برزیلی ) ، فابریتسیو ( برزیلی ) به تیم استقلال تهران پیوستند .

عیسی ترائوره ( مالی ) به تیم پرسپولیس پیوست .

ادواردو ادو ( برزیل ) به تیم ابو مسلم خراسان پیوست .

كمیل شیشكو ( اسلواك) به تیم سپاهان اصفهان پیوست.

ابوالوهاب ابوالهیل ( عراق ) به تیم استقلال اهواز پیوست .

فیلیكس خوجوئیان ( ارمنستان ) به تیم پگاه گیلان پیوست.

ساشا ایلیچ ( مقدونیه ) به تیم پرسپولیس پیوست .

در ضمن ادونیكا به صنعت نفت ، نادر شكوراف به مس كرمان ، كریك استرلاك و امانوئل اوزاكام به ذوب آهن ، سلطان محمداف و فضولی محمداف به ماشین سازی و ....