تبیان، دستیار زندگی
آیا تا به حال دیده اید که چطور می‌فهمند که یک تخم مرغ تازه است؟ راه بسیار ساده ای برای فهمیدن آن وجود دارد. تخم مرغ را در آب می‌اندازید. اگر روی آب بماند، می‌فهمند مانده است و احتمال دارد فاسد باشد؛ اما اگر زیر آب برود، معلوم می‌شود که تازه است. ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تخم مرغ تازه

آیا می دانید راه تشخیص تخم مرغ تازه چیست؟ راه بسیار ساده ای برای فهمیدن آن وجود دارد. تخم مرغ را در آب می‌اندازند. اگر روی آب بماند، می‌فهمند مانده است و احتمال دارد فاسد باشد؛ اما اگر زیر آب برود، معلوم می‌شود که تازه است.

تخم مرغ تازه

اگر مقداری نمک به آن اضافه کنید، تخم مرغ های تازه هم روی آب می‌مانند. اگر تخم مرغ بالا نیامد، نمک بیش تری در آب بریزید. می‌دانید چرا؟ درون تخم مرغ، مقداری آب وجود دارد. این آب به تدریج تبخیر می‌شود و از سوراخ های ریز پوسته ی تخم مرغ خارج می‌گردد. با گذشت زمان، هوا جای این آب را می‌گیرد و باعث سبک تر شدن تخم مرغ می‌شود. هر چه هوا بیش تر شود، تخم مرغ سبک تر خواهد شد.

تخم مرغ تازه

می توانید بگویید وقتی نمک را در آب حل کردید، چه اتفاقی افتاد؟ اگر به جای نمک، از ماده دیگری استفاده می‌کردید، چه می‌شد؟ از کجا می توان فهمید که هوا از آب سبک تر است؟ اگر در این مورد کشف جدیدی کردید، حتما آن را به آدرس ارسال کنید.

صفحه اصلی

برو سر اصل مطلب!

بیشتر راهنمایی کن!

نویسنده:صادق بهداد