تبیان، دستیار زندگی
* ( ایدز ) را افزایش می دهد دانشمندان اعلام كردند مصرف الكل باعث افزایش احتمال آلودگی بدن انسان به ویروس اچ.آی.وی میشود. به گزارش شبكه بی.بی.سی، با توجه به اینكه مصرف الكل در بین افراد آلوده به ویروس اچ.آی.وی بالاست، نتیجه ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مصرف الكل احتمال آلودگی بدن به ویروس اچ.آی.وی* ( ایدز ) را افزایش می دهد


دانشمندان اعلام كردند مصرف الكل باعث افزایش احتمال آلودگی بدن انسان به ویروس اچ.آی.وی میشود.

به گزارش شبكه بی.بی.سی، با توجه به اینكه مصرف الكل در بین افراد آلوده به ویروس اچ.آی.وی بالاست، نتیجه این تحقیقات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. براساس یك تحقیق انجام شده، در 41 درصد از بیماران مبتلا به ویروس اچ.آی.وی، در پی مصرف الكل، ضعیف شدن بدن در مقابل ویروس اچ.آی.وی و افزایش حساسیت و احتمال آلوده شدن بدن به این ویروس، مشهود بوده است.

نتایج بدست آمده در این تحقیق در پی آزمایش های انجام شده بر روی میمون هایی است كه به یك ویروس مشابه آلوده شده بودند. در این آزمایش ها معلوم شد كه بالا بودن میزان مصرف الكل در این میمون ها در تقویت این ویروس نقش بسزایی داشته است.

در این آزمایش ها پس از خوراندن میزان مشخصی از الكل در فاصله‌های زمانی منظم به تعدادی از میمون ها و خوراندن محلول قند به تعداد دیگری از میمون ها، این حیوانات به ویروس اس.آی.وی (ویروس مشابه اچ.آی.وی) آلوده شده بودند. تقریباً پس از گذشت یك هفته از آلوده كردن این میمونها به ویروس اس.آی.وی مشخص شد كه رشد این ویروس در میمون هایی كه به آنها الكل خورانده شده بود، در مقایسه با دیگر میمون ها 64 برابر بیشتر بوده است.

پروفسور" گریگوری باگبی" محقق ارشد این تحقیق از دانشگاه ملی لوییزیانا در این باره گفت: به احتمال زیاد این بدین معناست كه در چنین زمان كوتاهی یا سلولهای بیشتری در بدن این میمونها آلوده به اس.آی.وی شده‌اند و یا اینكه سلولهای آلوده شده به تولید بیشتر این ویروس پرداخته‌اند.

وی افزود: در صورتیكه سلولهای بیشتری آلوده شده باشند، این بدان معنا خواهد بود كه الكل در افزایش آلودگی سلولها یا افزایش تعداد سلولهای تضعیف شده نقش داشته است.

با این حال دلیل آنكه چگونه الكل باعث افزایش آلودگی بدن به ویروس اچ.آی.وی میشود، همچنان نامعلوم است. با اینحال برخی از محققین بر این باورند كه الكل ممكن است باعث فعال شدن سلولهای محافظ غیرفعال بدن موسوم بهCD4+T كه در دیواره روده قرار دارند، شود. گفته میشود كه این سلولها در برابر آلودگی به ویروس اچ.آی.وی بسیار آسیب‌پذیر و ضعیف هستند.

گریگوری باگبی همچنین با اشاره به خطرات ناشی از مصرف الكل گفت: مداركی وجود دارد كه نشان می‌دهد احتمال سرزدن رفتارهای خطرآفرین مانند آمیزش جنسی بدون استفاده از ابزار پیشگیری در افرادی كه در مصرف الكل زیاده‌روی می‌كنند، بسیار بالاتر از دیگران است.

وی تصریح كرد: بنابراین دلیلی برای این باور وجود دارد كه افرادی كه الكل زیاد مصرف می‌كنند، در معرض خطر آلودگی بیشتری به ویروس اچ.آی.وی در مقایسه با دیگران هستند.

همچنین تحقیقات به عمل آمده توسط این محقق دانشگاه لوییزیانا حاكی از آن است كه حتی مصرف بالای الكل در افرادی كه آلوده به ویروس اچ.آی.وی هستند، آنان را در برابر عوارض این ویروس آسیب‌پذیرتر می‌سازد.

این تحقیقات در مراحل اولیه می باشد، ولی می‌تواند به حل این معما كمك كند كه " چرا برخی افراد پس از تماس با ویروس اچ. آی.وی مبتلا به ایدز شده و برخی دیگر نمی‌شوند؟

human immunodeficiency virus *

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.