تبیان، دستیار زندگی
بعد شیشه یا لام را داخل پودر بچه فرو ببرید و سپس آن را درآورید. خیلی واضح اثر انگشتتان را می‌توانید روی شیشه ببینید. برای اینکه اثر انگشتان همینطور واضح باقی بماند می‌توانید یک تکه چسب را با دقت روی آن بچسبانید. به همین سادگی ... راستی می‌توانید بجا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اثر انگشت

اثر انگشت

حتماً تا حالا هزار بار در مورد اینکه هر آدمی اثر انگشتی داره و این اثر انگشت منحصر به فرد است شنیده اید و خوانده اید.

تو این نوشته جدا از این حرف ها یک روش ساده و عملی برای ثبت اثر انگشت را بهتون یاد می‌دهیم.

وسایل لازم:

لام ( شیشه تمیز و کوچک )

انگشت

پودر بچه

چسب نواری

سعی کنید شیشه تمیزی را انتخاب کنید. بهتر است از لام های میکروسکوپ استفاده کنید. انگشتتان را روی شیشه قرار داده و کمی فشار دهید.

بعد شیشه یا لام را داخل پودر بچه فرو ببرید و سپس آن را درآورید. خیلی واضح اثر انگشتتان را می‌توانید روی شیشه ببینید. برای این که اثر انگشتان همین طور واضح باقی بماند می‌توانید یک تکه چسب را با دقت روی آن بچسبانید.

به همین سادگی ... راستی می‌توانید بجای پودر بچه از پودر کربن نیز استفاده کنید.

حال بیایید یک کم در مورد مبنای علمی این روش صحبت کنیم.

می دانید که سطح خارجی پوست دست شما همیشه مقداری رطوبت و چربی دارد. بر اثر تماس انگشت شما با سطح این چربی از نقاط برآمده تر انگشت شما به سطح شیشه منتقل می‌شود. مولکول های چربی مولکول های غیر قطبی هستند.

همچنین مولکول های پودر بچه و یا پودر کربن نیز غیر قطبی اند و به همین دلیل به راحتی به مولکول های چربی می‌چسبند و البته به خاطر اندازه کوچکشان فقط مناطقی را که چربی بیشتری روی آن هاست را می‌پوشانند. اما اگر در موردی انگشت قاتل را در اختیار نداشید و می‌خواستید اثر انگشت باقی مانده روی شی را ثبت کنید می‌توانید از روش زیر استفاده کنید. مقداری چسب قطره ای را کنار شی مورد نظر در ظرف سربازی قرار دهید. پس از مدتی می‌بینید مولکول های بخار شده چسب به نقاط چرب تر یعنی محل های برآمده تر اثر انگشت می‌چسبند و کم کم طرح اثر انگشت کامل می‌گردد.

توجیه علمی این روش هم بسیار شبیه به توجیه علمی روش قبل است.

نویسنده:طاها یاسری