• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1396/09/14 ساعت 09:38
  • تاريخ :

ثبت‌ نام در پانزدهمین دورهٔ چالش بین‌ المللی ببراس در ایران

مهلت ثبت‌ نام در پانزدهمین دورهٔ چالش بین‌ المللی ببراس در ایران ۲۵ آذرماه ۱۳۹۶ اعلام شد.

 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
ثبت‌ نام در پانزدهمین دورهٔ چالش بین‌ المللی ببراس در ایران
پانزدهمین دورهٔ چالش بین‌المللی ببراس در ایران به همت مؤسسهٔ فرهنگی فاطمی و با حمایت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ در سه گروه زیر برگزار می‌شود:
· گروه اول (Primary): دانش‌آموزان پایه‌های چهارم تا ششم ابتدایی
· گروه سه  (Juniors): دانش‌آموزان پایه‌های هفتم تا نهم متوسطه
· گروه پنج (Seniors): دانش‌آموزان پایه‌های دهم تا پیش‌دانشگاهی

چالش ببراس یک مسابقۀ ترویجی آنلاین است که با هدف آشنا کردن دانش‌آموزان با مفاهیم علوم رایانه و تفکر رایانشی برگزار می‌شود. این ابتکار جهانی می‌کوشد در قالب چالشی انگیزشی، فرصت توجه به علوم رایانه و تفکر رایانشی را برای بیش از ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ دانش‌آموزی که از بیش از ۶۰ کشور جهان در آن شرکت می‌کنند، فراهم کند.
چالش ببراس شامل مجموعه‌ای از مسئله‌های کوتاه و نیمه‌بلند تعاملی یا چندگزینه‌ای است که معماهای ببراس (Bebras Tasks) نامیده می‌شوند. این مسئله‌ها ارتباط تنگاتنگی با مفاهیم علوم رایانه دارند؛ با این حال، دانش‌آموزان حتی در دوره ابتدایی هم می‌توانند آن‌ها را بدون داشتن دانش قبلی در علوم رایانه حل کنند. در واقع، معماهای ببراس بدون آن که دانش‌آموزان را درگیر مسئله‌های پیچیدهٔ فنی کنند، آن‌ها را با جنبه‌هایی از تفکر رایانشی و مفاهیمی از علوم رایانه مانند اطلاعات، ساختارهای گسسته، محاسبات و پردازش داده‌ها و روش‌های الگوریتمی آشنا می‌کنند.

چالش ببراس در ایران در سه مرحلهٔ زیر برگزار می‌شود:
مرحلهٔ اول: چالش مقدماتی ببراس
مرحلهٔ اول: چالش پیشرفتهٔ ببراس
مرحلهٔ سوم: دورهٔ ویژهٔ علوم رایانه با مشارکت پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) 

همهٔ علاقه‌مندان در گروه‌های هدف می‌توانند تا ۲۵ آذرماه‌ ۱۳۹۶ با مراجعه به تارنمای bebras.ir در این چالش ثبت‌نام و طبق برنامهٔ زیر به صورت آنلاین در اولین مرحلهٔ این مسابقهٔ آنلاین شرکت کنند:
ثبت‌ نام در پانزدهمین دورهٔ چالش بین‌ المللی ببراس در ایران
شرکت در این مرحله از چالش ببراس به‌وسیلهٔ رایانه، تبلت یا گوشی هوشمند متصل به اینترنت در مدرسه، منزل یا هر مکانی که به اینترنت دسترسی داشته باشید امکان‌پذیر است. 
لازم به ذکر است دانش‌آموزان برای شرکت در چالش ببراس به دانش قبلی علوم رایانه نیاز ندارند. با این حال، منابع آموزشی مناسبی در تارنمای چالش ببراس (www.bebras.ir) معرفی شده‌اند که به آشنایی بیش‌تر با معماهای ببراس کمک می‌کنند.
از ویژگی‌های مهم چالش ببراس در ایران برگزاری دورهٔ ویژهٔ علوم رایانه برای برگزیدگان مرحلهٔ دوم چالش ببراس که به مدت ۲ تا ۳ روز در تابستان ۱۳۹۷ در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) برگزار خواهد شد.
علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیش‌تر و ثبت‌نام در این رویداد به سامانهٔ www.bebras.ir مراجعه کنند یا با دبیرخانهٔ این برنامه به شمارهٔ ۸۸۹۴۵۵۴۵-۰۲۱ تماس بگیرند


منبع: انتشارات فاطمی

وبگردی

UserName