سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

کشف نوع جدیدی از زمین لرزه

محققان آمریکایی نوع جدیدی زمین لرزه کشف کرده اند که می تواند در اعماقی بیش از آنچه انتظار می رود – بیش از ۲۴ کیلومتری در گوشته فوقانی زمین، رخ دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
کشف نوع جدیدی از زمین لرزه
به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، این نوع جدید زمین لرزه که نمی توان آن را با حسگرهای سنتی لرزه نگاری تشخیص داد، این پتانسیل را دارد که زمین لرزه هایی بسیار مخرب تر از زلزله هایی که پیش از این پیش بینی می شدند، ایجاد کند. تاکنون درک محققان در مورد زمین لرزه این بود که در نیمه بالایی پوسته سیاره زمین رخ می دهد زیرا به واسطه ساییده شدن صفحات قاره ای روی یکدیگر، فشار تشدید می شود.
تصور می شد که زمین لرزه ها در جنوب کالیفرنیا تنها در اعماق حدود ۱۹ تا ۲۴ کیلومتری رخ می دهند زیرا پایین تر از این اعماق گوشته زمین قرار دارد که بسیار داغ است و سنگ را به مایعی شبیه عسل تبدیل می کند که گمان می رود قادر به ایجاد فشار لرزه ای نیست. اما گروهی از محققان دانشگاه صنعتی کالیفرنیا در پاسادنا، زمین لرزه های کوچکی کشف کردند که در امتداد خط گسل نیوپورت-اینگلوود در اعماق بیش از ۲۴ کیلومتری در گوشته بالایی زمین رخ می دهند؛ این زمین لرزه ها نشانگر یک نوع کاملا جدید از زلزله هستند.
خط گسلی نیوپورت - اینگلوود جایی است که زمین لرزه مرگبار ۶٫۳ ریشتری سال ۱۹۳۳ رخ داد و در جریان آن حدود ۱۱۵ نفر در منطقه ‘لانگ بیچ’ کشته شدند. گرچه تاکنون تعداد زمین لرزه های عمیق تشخیص داده شده در امتداد این گسل زیاد نیستند، اما به باور محققان، با توجه به این حقیقت که زمین لرزه ها می توانند به این عمق گسترش یابند، احتمال دارد زمین لرزه های آتی ویران گر تر شوند.


مطالب مرتبط:
چگونه زمین لرزه را اندازه می گیریم
مدلسازی زمین لرزه
زمین لرزه چیست ؟


منبع: http://bigbangpage.com
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین