وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر بدون در نظر گرفتن زمان به مطالعه بپردازیم توانائی های یادگیریمان به تدریج کم و کمتر می‌‌شود. در ابتدا زمان مطالعه را تعیین کنید. مثلاً در ابتدای مطالعه با خود بگوئید بعد از دو ساعت آن را متوقف خواهم کرد می‌‌بینیم که توانائی های یادگیری در ابتدا کاه ..
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مطالعه و تکرار

مطالعه و تکرار

چرا باید مطالبی را که می‌‌خوانیم مرور کنیم؟

زیرا بدون مرور نمی توان انتظار داشت که در جلسه امتحان مطالب خوانده شده را به یاد آورد.

 

کجا بایستی عمل مرور را انجام داد؟

در اتاقی ساکت که در آن میز و یک ساعت وجود داشته باشد و از گرما و نور مناسب برخوردار باشد.چراغ مطالعه را نیز توصیه می‌‌کنیم زیرا باعث می‌‌شود تا بتوانیم روی موضوعی مورد نظر تمرکز کنیم.

 

چگونه باید مرور کرد؟

اگر بدون در نظر گرفتن زمان به مطالعه بپردازیم توانائی های یادگیریمان به تدریج کم و کم‌تر می‌‌شود. در ابتدا زمان مطالعه را تعیین کنید. مثلاً در ابتدای مطالعه با خود بگوئید بعد از دو ساعت آن را متوقف خواهم کرد می‌‌بینیم که توانائی های یادگیری در ابتدا کاهش یافته و در پایان مدت، قدری افزایش خواهد یافت.

می توانیم با تقسیم جلسه دو ساعته، به چهار جلسه کوتاه تر(هر جلسه 25 دقیقه با استراحتی کوتاه در فواصل آن‌ها) بازده یادگیری را افزایش دهیم. نمودار آبی بازده یادگیری را در یک جلسه مطالعه بدون استراحت نشان می‌‌دهد و نمودار قرمز بیان‌گر بازده یادگیری، در چهار جلسه کوتاه تر است.همان طور که می‌‌بینید مساحت زیر نمودار در نمودار قرمز بیش‌تر است لذا میزان یادگیری(L) بیش‌تر می‌‌باشد.

مطالعه و تکرار

 

پس از چه مدت زمانی باید عمل مرور را تکرار کرد؟

نمودار زیر مقدار اطلاعاتی را که می‌‌توانید به یاد آورید بر حسب زمانی که از لحظه‌ی مطالعه گذشته است، نشان می‌‌دهد. با تعجب مشاهده می‌‌گردد در ابتدا نمودار حالت صعودی دارد و این به خاطر آن است که مغز در حال مرتب کردن اطلاعات فراگرفته شده است و پس از مدتی به شدت شروع به افت می‌‌کند به طوری که پس از یک روز فراگیر تنها قادر است 25% مطالبی را که یاد گرفته است، به یاد آورد.

اگر پس از ده دقیقه آنچه را که فرا گرفته اید به طور خلاصه برای خود یاد آوری کنید؛ نمودار با شیب ملایم تری افت خواهد کرد. این مطلب با ده دقیقه استراحتی که به خود می‌‌دهیم مطابقت دارد. به محض اینکه پس از استراحت برای مطالعه بر می‌‌گردیم باید به مرور مطالب جلسه قبل بپردازیم.

 

مطالعه و تکرار

 

اگر مرور اجمالی مطالعه را یک روز بعد و مجدداً یک هفته‌ی بعد تکرار نمائیم، نمودار حالت صعودی پیدا می‌‌کند. واضح است که با انجام این عمل مطالب فراگرفته شده در حافظه‌ی بلند مدت قرار خواهد گرفت. مسلما فهمیدن مطلب به یادسپاری آن کمک می‌‌کند و این در حالی است که حفظ کردن طوطی وار باعث پائین رفتن نمودار می‌‌شود.

 

مطالعه و تکرار

 

باید توجه داشت رعایت فواصل مناسب زمانی برای مرور مطالب میزان یادگیری را افزایش می‌‌دهد. منحنی های فراموشی نشان می‌‌دهند که مطالعه‌ی درس هر روز مدرسه در همان روز به مراتب بهتر از آن است که درس هر روز را قبل از کلاس بعدی بخوانید.

متن ترجمه بخشی از کتاب O-Level Physics می‌‌باشد.

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین