سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

روشهای موساد در جذب مزدور

كوتاهی در جمع آوری اطلاعات جاسوسی در جنگ دوم لبنان كه در نهایت به ناتوانی رژیم صهیونیستی در یكسره كردن جنگ به نفع خود- علی رغم داشتن برتری های فراوان بر حزب الله- از موضوعات روشن برای كمیته های تحقیق نظامی ارتش در زمینه علل ناكامی در جنگ دوم لبنان بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
موساد
به گزارش تبیان به نقل از سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی، بدون شك نیاز به افزایش سرمایه گذاری در بخش جمع آوری اطلاعات جاسوسی از مهمترین نتایجی بود كه كمیته های تحقیق نظامی ارتش رژیم صهیونیستی كه برای شناخت عوامل ناكامی در تحقق اهداف تعیین شده از سوی حكومت ایهود اولمرت در جنگ علیه حزب الله كه بدنبال ربوده شدن دو نظامی رژیم صهیونیستی آغاز شد، تشكیل شده بود، بدان دست یافتند.
سازمان اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در پیش بینی احتمال به اسارت گرفته شدن دو نظامی رژیم صهیونیستی از سوی حزب الله شكست خورد و از سوی دیگر زمانیكه تل آویو آغاز جنگ را اعلام نمود معلوم شد كه سازمانهای اطلاعاتی، گزاره های دقیقی در مورد مكان مهمات و نصب موشكهای حزب الله در دست ندارند و همین امر به حزب الله فرصت داد تا شلیك موشك ها را حتی تا آخرین روز جنگ ادامه دهد، امری كه به مهاجرت ده ها هزار رژیم صهیونیستیی از شهركهای شمالی منجر شد كه آثار بسیار مخربی بر روحیه مردم رژیم صهیونیستی داشت. در بحبوحه سخن از نتایج این جنگ بسیاری از رهبران ارشد اطلاعات و اندیشمندان استراتژیست رژیم صهیونیستی تأكید داشتند كه اطلاعات جاسوسی در حقیقت بخش اصلی نظریه امنیتی این رژیم است.
"شلومو گازیت" رئیس اسبق شعبه اطلاعات رژیم صهیونیستی می گوید: "جمع آوری اطلاعات دقیق همواره به اسراییل توان وارد آوردن ضربات سنگین و برق آسا بر ارتش های عربی و جنبشهای مقاومت فلسطین را فراهم كرده است و به كوتاه شدن دوره های جنگ با كشورهای مذكور منجر شده است. امری كه بازگشت سریع زندگی عادی به رژیم صهیونیستی را به دنبال داشت".

از اوایل دهه هفتاد جنبش ملی فلسطین پدیده ای تحت عنوان" گنجشك ها" را كشف كرد. بدین معنی كه سازمان اطلاعات جاسوسی رژیم صهیونیستی برخی از مزدوران را بازداشت و آنان را در زندان ها مستقر می كرد تا اسرای مبارز فلسطینی را وادار به اعتراف كنند.


از سوی دیگر "امیر اورن" كارشناس امنیتی رژیم صهیونیستی می گوید: "توان رژیم صهیونیستی برای دستیابی به اطلاعات ممتاز، امكان حفظ ارتش كوچك نظامی را فراهم كرده است به گونه ای كه نیروهای ذخیره تنها در صورت آغاز جنگ هجومی علیه دولت به كار گرفته می شوند"."أورن" تأكید می كند كه واقعیت تكیه 70 درصدی ارتش رژیم صهیونیستی بر نیروهای ذخیره به معنی این است كه توان اعراب برای طولانی كردن زمان جنگ به نتایج فاجعه آمیز برای رژیم صهیونیستی منجر خواهد شد و از این روست كه نیاز مبرم به اطلاعات جاسوسی دقیق از"دشمن عربی" احساس می شود.
ژنرال"گادی ایزنكوف" فرمانده منطقه شمالی ارتش رژیم صهیونیستی می گوید: "از بدیهیات است كه نبود اطلاعات بی نظیر جاسوسی به این معنی است كه سخن از برتری بی نظیر نظامی اسراییل هیچ ارزشی ندارد".
وی می افزاید: "نیروی هوائی كه بازوی استراتژیك اسراییل در جنگ با كشورهای عربی است، در صورت نداشتن اطلاعات كافی در مورد مكان دقیق هدف، هرگز نمی تواند اقدامی بكند همچنانكه یگانهای ویژه نیز در صورت عدم تجهیز به اطلاعات دقیق در مورد هدف هرگز نمی تواند به قدرت و نبوغ خود ببالد".
كتاب" آن كه برای كشتن تو می آید" نوشته "یعكوف بیری" رئیس اسبق "شاباك" كه چند سال پیش منتشر شد، حاوی اطلاعاتی در مورد حجم بالای سهم مزدوران در انجام عملیات ارتش و سازمان اطلاعاتی رژیم اشغالگر است. با دقت در تحقیقات انجام شده از سوی دستگاههای امنیتی و گروههای فلسطینی از مزدوران می توان دریافت كه برخی از این افراد خود شخصا به عملیات ترور یا تلاش برای عملی كردن ترور فعالان اقدام كرده اند. برخی از این مزدوران به ایفای نقش مستقیم در اقدامات جنگی نیروهای اشغالگر اعتراف كرده اند.

تبلور اهداف اطلاعاتی(جاسوسی)

جنگ دوم لبنان(جولای 2006) در سایه ابراز نگرانی رژیم صهیونیستی از دو پدیده خطرآفرین برای امنیت استراتژیك آن یعنی "برنامه هسته ای ایران" و "جنبش های جهادی جهان" ادامه پیدا كرد. همزمان رژیم صهیونیستی نمی تواند از توجه به كشورهای عربی با نفوذ در جهان عرب و به طور مشخص مصر و سوریه غافل باشد، همچنانكه صحنه فلسطین نیز پس از پیروزی جنبش حماس و ادامه مقاومت چالش بزرگی برای رژیم صهیونیستی است و سخن در مورد احتمال حمله زمینی برای اشغال دوباره اكثر مناطق غزه افزایش یافته است. همه این چالشها باعث شد كه اهداف استراتژیك زیر تعریف شود:
اول: ایهود اولمرت نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا به عنوان مسئول مستقیم سرویس های اطلاعاتی تصمیم گرفت كه مأموریت مواجهه با خطر "جنبش های جهادی سراسر جهان" و همچنین "پرونده هسته ای ایران" را به سرویس اطلاعات خارجی"موساد" محول كند و به این ترتیب موساد را مأمور جمع آوری اطلاعات جاسوسی از جنبش های جهادی و برنامه هسته ای ایران و همكاری با آژانس جاسوسی آمریكا(سیا) در این زمینه نمود.
دوم: افزایش عملیات جمع آوری اطلاعات جاسوسی از كشورهای عربی به ویژه مصر و سوریه. ممكن است رژیم صهیونیستی جمع آوری اطلاعات جاسوسی از سوریه را این گونه توجیه كنند كه با سوریه در وضعیت جنگی بسر می برد اما شنیدن توجیهات این رژیم در مورد جمع آوری اطلاعات از مصر كه صاحب معاهده صلح با رژیم صهیونیستی، جالب خواهد بود.
ژنرال "یوسی كابروفیسر" كه منصب ریاست بخش پژوهشهای شعبه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستیی معروف به "أمان" را بر عهده داشت می گوید: "مصر در درجه نخست اهداف استراتژیك قرار دارد".
وی اندكی پس از ترك منصب خود و بازگشت به زندگی غیرنظامی در مصاحبه با كانال10 تلویزیون رژیم صهیونیستی در تاریخ 2/3/2006 گفت:" امضای معاهده كمپ دیوید چندان توجه اراییل به پیگیری جریانات مصر را تغییر نداد زیرا اطمینانی وجود ندارد كه مصر پایبندی خود به این معاهده را ادامه دهد".
سوم: ادامه اقدمات علیه جنبش های مقاومت فلسطین زیرا كه آن ها به علت نزدكی به عمق رژیم صهیونیستی از اهداف پر اهمیت اطلاعاتی به حساب می آیند. جمع آوری اطلاعات در این زمینه را سرویس اطلاعات داخلی معروف به "شاباك" بر عهده دارد كه به طور عملی در عملیات تعقیب مبارزان فلسطینی مشاركت می كند.

جمع آوری اطلاعات از منابع انسانی و الكترونیكی

رهبران سرویسهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در مورد برتری جمع آوری اطلاعات جاسوسی در مورد جهان عرب توسط منابع انسانی و یا از طریق كارگذاری مزدوران عرب در كشورهای عربی مورد هدف، هیچ اختلاف نظری ندارد. "آوی دیختر" وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی كه در گذشته سمت ریاست سرویس "شاباك" را بر عهده داشت، می گوید: اطلاعاتی كه از طریق نیروی انسانی بدست می آید، غالبا مطمئن تر از اطلاعاتی است كه از طریق وسائل الكترونیكی از قبیل دستگاههای شنود و ماهواره های بدست می آید.
وی همچنین تأكید می كند كه برخی اطلاعات حیاتی را جز از طریق منابع انسانی نمی توان بدست آورد. از اینرو از دیدگاه "دیختر" و همه رهبران سرویسهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، این رژیم خواستار افزایش سرمایه گذاری در زمینه جذب بیشتر منابع انسانی در داخل اراضی فلسطین و در كشورهای عربی برای دستیابی به اطلاعات حیاتی است. "دانی یاتوم" رئیس اسبق موساد ابزار كار آژانسهای اطلاعاتی آمریكا كه اغلب در جمع آوری اطلاعات جاسوسی به وسایل الكترونیكی تكیه می كنند، را به تمسخر می گیرد و می گوید كه "یكی از دلایلی كه مأموریت آمریكا در عراق و افغانستان را دشوار كرده است، همین است".

شرایط مساعد برای جذب مزدور

"یعكوف بیری" صاحب كتاب"آنكه برای كشتن تو می آید" می گوید كه "عملیات جذب مزدوران به طور اساسی بر توانائی های ابتكاری مأموران جذب مزدور و توان توسعه وظایف آن ها متناسب با سنگینی مسئولیتشان بستگی دارد". وی از عملیات جذب مزدور به عنوان" جنگ عقلها" یاد می كند. اما از نوشته های "بیری" و "یهودا جیل" كه از موفق ترین افسران موساد در جذب مزدوران عرب به حساب می آید و همچنین "ابراهام حزان" از رهبران "شاباك" و دیگر كسانی كه سمتهای برجسته در سرویسهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی بر عهده داشته اند، چنین بر می آید كه عملیات جذب مزدور بر شرایط زیر متكی است:
1- طرف پیروز بر طرف شكست خورده نفوذ می كند: در صورت بروز درگیری بین دو رژیم، هر یك از این رژیم ها می تواند بر دیگری نفوذ كند و این یك اصل مسلم است همچنان كه تاریخ درگیری ها نیز دلالت بر آن دارد. "رافی ایتان" رئیس سابق بخش جذب مزدوران در موساد می گوید: "در صورتی كه یكی از طرفین بر دیگری پیروز شود شهروندان طرف شكست خورده خود را آماده همكاری با طرف پیروز نشان می دهد". بنا به گفته "بیری" اگر درگیری به موفقیت یك طرف در اشغال سرزمین طرف دیگر بیآنجامد این موقعیت"شرایط بی نظیر" برای جذب مزدور خواهد بود.
2-نیازهای مادی، اقتصادی و عاطفی: به گفته "جیل" این نیازها نقاط ضعفی را ایجاد می كنند كه سرویسهای اطلاعاتی می توانند از آن برای جذب مزدور بهره برداری كنند.
3-ضعف احساس وابستگی ملی: "شفطای شفیت" رئیس سابق موساد، آمادگی بخش هائی از جهان عرب برای همكاری با رژیم صهیونیستی را بی ارتباط با وجود رژیمهای سركوبگر در جهان عربی نمی داند. وی در گفتگو با تلویزیون رژیم صهیونیستی در تاریخ22/5/2004 می گوید: "وجود رژیم های خودكامه و سركوبگر در جهان عرب یكی از عوامل مهم در كاهش احساس وابستگی ملی است و این امری است كه باعث می شود برخی شهروندان عرب در اعتراض به خودكامگی های رژیم كشورشان برای همكاری با رژیم صهیونیستی اعلام آمادگی كنند".
4-ضعف سطح آموزش و فقدان اعتماد به نفس: با وجود موفقیت سرویسهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در جذب اشخاص در تمامی سطوح تحصیلی اما باز هم رهبران این سرویس ها معتقدند كه هرچه سطح تحصیلات و آموزش فرد بالاتر باشد جذب آن دشوارتر است. از دیدگاه این رهبران، اعتماد به نفس نیز عنصر مهمی در پذیرش یا عدم پذیرش همكاری با رژیم صهیونیستی به حساب می آید.
5-ضعف یا قدرت بازدارندگی دینی: "دیختر" و دیگران معقتدند كه عامل بازدارندگی دینی در نزد اعراب و فلسطینیان سپر محافظی است كه آمادگی را آنان برای همكاری با سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی كاهش می دهد. "دیختر" نمونه می آورد و می گوید: "زمانی كه مسئول جذب مزدور در منطقه شمال نوار غزه بودم یك جوان فلسطینی را فراخواندم و بعد از بده و بستان دیدم كه جوان آماده همكاری است. ناگهان صدای اذان در مساجد منطقه به صدا درآمد و ناگهان جوان فلسطینی با ترس و لرز فریاد زد: ای پست فطرت، هرگز به خداوند و وطنم خیانت نخواهم كرد".

موساد و مكانیزم جذب تدریجی(مكش) مزدوران

موساد كه به طور مستقیم به جاسوسی علیه كشورهای عربی مبادرت می كند به راحتی نمی تواند با شهروندان عرب ارتباط برقرار نماید، برخلاف "شاباك" كه مسئول جذب مزدور در میان فلسطینیان است كه در مقایسه با كار" موساد" ساده تر است. از آنجائی كه موساد قادر نیست مستقیما در جهان عرب به جذب مزدور بپردازد لذا سعی می كند افراد مورد نظر را به خارج از بلاد عربی بكشاند تا بدین ترتیب آنان را به شیوه های مختلف جذب همكاری با خود كند. "شفتای شفیط" از این عمل موساد به عنوان مكانیزم"مكش مزدور" یاد می كند كه به اشكال مختلف بر حسب شرایط صورت می گیرد:
1-برخی شهروندان عرب خود بنا به دلایلی از قبیل مشكلات مالی، اجتماعی و یا به انگیزه انتقام از كشورشان به سفارت های رژیم صهیونیستی مراجعه و اعلام آمادگی برای خدمات جاسوسی می كنند. چنانكه از اعترافات برخی مزدوران كه در كشورهای عربی از جمله مصر دستگیر شده اند، بر می آید كه خود این افراد به موساد پیشنهاد همكاری داده اند. اهمیت این نوع از مزدوران در آن است كه برخی از آنان با علم به داشتن اطلاعات پیشنهاد همكاری می دهد و طبیعتا این كار برای جذب مزدور ساده تر است.
2-تلاش برای جذب شهروندان عربی كه برای تحصیل و یا كار به خارج سفر می كنند كه از نقاط ضعف و مشكلات آنان بهره برداری می كنند و در نهایت در چنگال موساد گرفتار می شوند. مانند اتفاقی كه برای "عدنان یاسین" كارمند دفتر "حكم بعلاوی" عضو كمیته مركزی جنبش فتح و مسئول امنیتی مقر رهبری سازمان آزادی بخش فلسطین در تونس، افتاد. در اوایل دهه هشتاد، زمانی كه "یاسین" برای معالجه به فرانسه رفت و با مشكلات مالی مواجه شد عناصر موساد به وی پینشهاد همكاری در مقابل حمایت مالی نمودند. وی نیز اطلاعات مهمی از رهبری "سازمان آزادی بخش" در اختیار موساد قرار داد و همین اطلاعات باعث شد كه حكومت "رابین" پیش از ورود به روند "اوسلو" اطمینان حاصل كند كه سازمان آزادی بخش حاضر است هر پیشنهادی را بپذیرد.
3- شناسائی هویت اشخاص در جهان عرب و تلاش برای جذب مستقیم آنان بدلیل موقعیت حساسشان از قبیل كار در نهادهای امنیتی، سیاسی و یا تأسیسات استراتژیك: در این مواقع موساد اقدام به اعزام مستقیم افرادی برای برقراری ارتباط با آنان می كنند كه در این مواقع استفاده از عنصر زن بسیار اساسی است. داستان "منیر دفة" خلبان ارتش عراق در اوایل دهه هفتاد نمونه زنده این مورد است. موساد برای دستیابی به اطلاعاتی از نیروی هوائی عراق و بویژه هواپیمای"میگ 29" كه جدیدترین تولیدات صنایع جنگی "اتحاد جماهیر شوروی" بود، اهتمام داشت.
4-انتشار آگهی ها در روزنامه و یا سایتهای اینترنتی با نام شركت های تقلبی و تبلیغ فرصت های شغلی برای افراد جویای كار و یا كارشناسان زمینه های مشخص، كه معمولا مقر این شركتها پایتخت كشورهائی است كه موساد به راحتی می تواند در آنها فعالیت كند. از جمله این كشورها قبرس و كشورهای جنوب شرقی آسیاست. در برخی موارد ممكن است "موساد" حتی پایگاه های حساس كشور مورد هدف را نشانه رود كه در این میان داستان دانشمند انرژی اتمی مصر نمونه ای از این قبیل است.
5-استفاده از شبكه اینترنت: "موساد" به اشكال مختلف از امكانات اینترنت برای جذب جوانان عرب استفاده می كند. دكتر "خضر عباس" پژوهشگر و كارشناس امنیتی فلسطین در كتاب خود تحت عنوان"مزدوران در سایه اشغالگری رژیم صهیونیستی" می نویسد: "موساد چندین سایت از تصاویر دختران را برای عرضه به جوانان فلسطینی افتتاح كرده است كه جوان عرب با مراجعه به این سایت ها با دختران زیبا آشنا می شود و به وی مكان آنان در هر جای دنیا برای دیدار و ملاقات نشان داده می شود و دختر زیبا به این جوان عرب پیشنهاد می دهد كه هزینه سفرش را پرداخت می كند، برخی از این جوانان نیز این پیشنهادات را قبول می كنند و یك مرتبه خود را در دام موساد می یابند.
عناصر موساد برای بدست آوردن تعداد كثیری از آدرس پست های الكترونیكی جوانان عرب حریص هستند و به همین منظور از برنامه مسنجر برای گفت و گو(چت كردن) استفاده می كنند و در اغلب مواقع برای به دام انداختن طعمه ، خود را در شخصیت یك دختر جلوه می دهند". اهمیت شبكه اینترنت در آن است كه عناصر موساد می توانند با جوانان عرب در سراسر جهان ارتباط برقرار كنند. در مورد دیگر كشورهائی كه از اهداف جاسوسی موساد به شمار می آیند مانند ایران وضعیت به همین منوال است.

"شاباك" و مكانیزم سنتی جذب مزدور

از زمان اشغال كرانه باختری و نوار غزه از سوی رژیم صهیونیستی در سال 1967، این رژیم بر تمامی جنبه های زندگی فلسطینیان حاكم است، گرفتن مجوز كار، معالجه، جواز سفر به خارج برای ادامه تحصیل یا هر هدف دیگر بستگی به موافقت مسئولان رژیم صهیونیستیی دارد. از سال 1967 تا زمان تأسیس تشكیلات خودگردان در سال 1994، رژیم صهیونیستی مسئول مستقیم جذب دهها هزار فلسطینی در بخشهای آموزش، بهداشت و خدمات بود از این رو حتی لحظه ای از استفاده از این نفوذ خود برای اعمال فشار به آنان با هدف همكاری با سازمان اطلاعاتی "شاباك"، كوتاهی نكرد. درست است كه تلاش های آنان در بسیاری از موارد ناكام ماند اما برخی از سوژه ها به دلیل ضعف نفس در چنگال عناصر "موساد" افتادند و به ابزاری در دست دشمنانشان تبدیل شدند.
بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی دستگاههای امنیتی فلسطین و گروه های مقاومت فلسطینی، این شیوه "موساد" در جذب مزدور از شایعترین شیوه هاست. به عنوان مثال داستان"ن ج" یكی از عناصر امنیت ملی فلسطین را نقل می كنیم.
وی از خانواده ای بود كه در منطقه مركزی "نوار غزه" ساكن بودند و پس از ان كه به همكاری با اطلاعات رژیم صهیونیستی اعتراف كرد در زندان تشكیلات خودگردان در غزه بازداشت شده است.
وی می گوید:" در سال 2000 به عضویت نهاد امنیت ملی فلسطین در آمدم. ریاست امنیت ملی نیز تصمیم گرفت مرا برای خدمت به منطقه بیت لحم در كرانه باختری اعزام كند، برای رفتن به آنجا باید جواز سفر دریافت می كردم. به دفتر ارتباط نظامی رژیم صهیونیستی در گذرگاه ایرز كه در حد فاصل بین غزه و شمال فلسطین اشغالی واقع شده است، مراجعه كردم. سربازان مرا به داخل اتاق بزرگی بردند در آنجا جوانی با لباس شخصی منتظر من بود و گفت كه من"كاپیتان جمی" از سازمان اطلاعات اسراییل هستم و به من پیشنهاد داد كه "برای حفظ صلح از گزند جنبش های تندور طرفین" همكاری كنم، پاسخی به او ندادم.
اما اهداف دیگری نیز وجود دارد كه رژیم صهیونیستی از طریق جذب مزدور سعی در تحقق آن دارد كه از جمله آن موارد زیر است:
1-متزلزل كردن اعتماد داخلی فلسطینیان: "جدعون عیزرا" معاون سابق رئیس سرویس اطلاعات داخلی رژیم صهیونیستی"شاباك" می گوید:" صرف شناخت قدرت شاباك از سوی فلسطینیان در جذب مزدور، كافی است تا اعتماد داخلی و مقاومت فلسطین سست و متزلزل شود". این در حالی است كه "حاییم بن عامی" رئیس سابق بخش تحقیقات "شاباك" نیز می گوید كه "موفقیت ما در نفوذ به به داخل سازمان های فلسطینی از طریق جذب مزدور، تأثیر بسزائی در ایجاد بی اعتمادی در میان عناصر مقاومت دارد".
2- تلاش برای تأثیرگذاری بر طرح های جامعه فلسطین متناسب با مصلحت رژیم صهیونیستی تا جائیكه مزدوران همواره تأثیر زیادی در ایجاد آشوب های داخلی در میان فلسطینیان دارند و گذشته از آن جنگ روانی است كه رژیم صهیونیستی همواره علیه ملت فلسطین به راه می اندازد.
3- جذب مزدور با هدف دور كردن جوانان فلسطینی از صفوف مقاومت.
منبع: سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین