تبیان، دستیار زندگی

رئالیسمی که در آثار مرضیه فخر تصویر شد

جادوی ظواهر در خانه نگار 14

نمایشگاه "رئالیسم جادویی و طبیعت بی‌جان" با نمایش بیش از 10 اثر از مرضیه فخر در گالری نگارخانه 14 برپاست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
نمایشگاه

مرضیه فخر، هنرمند نقاش درباره برگزاری نمایشگاه نقاشی "رئالیسم جادویی و طبیعت بی‌جان" که این روزها در گالری خانه نگار 14 برپاست گفت: وقتی به عنوان یک ایرانی در بطن فرهنگ این کشور زندگی می‌کنید و در شدت احساسات رقیق عمومی غوطه می‌خورید، مردمی را می‌بینید که در شور شاعرانه ایرانی بصورت افراطی و خود نمایانه مشغول زندگی هستند.

او افزود: در واقع درون این اجتماع با انسان‌هایی رو به رو می‌شوید که با احساساتی بی‌کنترل در تضاد با محدودیت‌های کوچک و بزرگ حضور دارند. مردمی که در تمام جنبه‌های زندگی به دنبال کمال متظاهرانه می‌گردند.

این هنرمند تمرکز بر قضاوت ظاهری را از جمله مفاهیم درونی نمایشگاه خود خواند و اظهار کرد: سعی کردم که در این مجموعه بدون حتی ذره‌ای کنجکاوی یا رغبت به دانستن از پشت پرده تمام این زیبایی و صورت‌های جراحی‌شده در خانه‌های اغراق‌شده‌، موسیقی پاپ متداول در میان مردم که احساسات شنونده را به بازی می‌گیرد و اگر بخواهد با اقبال بیشتری روبرو شود، باید آن‌ها را تا سرحد مرگ احساساتی کنند، به درونیات بپردازم.
نمایشگاه

این هنرمند درباره تأکید بر عنصر گل و فرشته گفت: گل با ظاهر خیره‌کننده خود مظهر زیبایی و بی‌فایدگی است زیرا این عنصر تنها چشمان شما را می‌نوازد. "کیوپیدها" این فرشته‌های بازیگوش به‌عنوان مظهر عشق در گوشه‌های تابلو پرسه می‌زنند و به دنبال مامنی می‌گردند. در واقع همه چیز آراسته شده تا شما را به تماشای ظاهری خوش آب و رنگ و گریز و فراموشی از درون این پوسته دل‌فریب مهمان کنند.

فخر، ظاهرگرایی را از جمله مشکلات عدیده جامعه امروزی دانست و بیان کرد: من در این مجموعه سعی داشتم که معنویات را به دور از ظاهر بیرون ترسیم کنم.

او درباره مدت زمان اجرای این مجموعه اظهار کرد: برای این مجموعه که چهارمین نمایشگاه من در تهران و هفتمین نمایشگاه انفرادی من در کشور است،  نزدیک به یک سال و نیم زمان صرف کردم.

این هنرمند ادامه داد: در مجموعه "رئالیسم جادویی و طبیعت بی‌جان" نزدیک به 12 اثر در ابعاد 2 تا 2 و نیم متر به نمایش گذاشته شد که البته بیشتر آثار به صورت تک لته‌ای هستند.
نمایشگاه

فخر درباره تکنیک آثار به نمایش گذاشته شده، توضیح داد و گفت: این آثار اغلب به صورت ترکیب رنگ و روغن کار شده‌اند البته در برخی از آثار از رنگ اکریلیک نیز استفاده شده است.

براساس این گزارش، علاقه‌مندان می‌توانند تا 7 آذرماه به گالری خانه نگار 14 واقع در خیابان انقلاب، خیابان خارک، پلاک 14 مراجعه کنند.

منبع: هنر آنلاین