وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

افزایش اعتیاد در زنان

شواهد نشان می‌دهد که شاهد گسترش انواع آسیب‌های اجتماعی در جامعه و پیدا شدن پدیده های جدیدی مانند افزایش اعتیاد و افزایش مصرف قلیان و سیگار در بین زنان کشور هستیم و این مسائل واقعا جای نگرانی و دغدغه دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اعتیاد
امروزه مسئله اعتیاد، بسیار فراگیر شده و پا را از یک معضل اجتماعی فراتر گذاشته و وارد شرایط بحرانی شده است. شرایطی که زن و مرد در آ« دخیل هستند، بطوری که آمار اعتیاد زنان به مواد مخدر رو به افزایش گذاشته و این مهم از جهات مختلفی از جمله بر دوش داشتن تربیت فرزندان و همچنین بیماری‌های خاص، حائز اهمیت است.
متاسفانه مصرف سیگار و قلیان و مواد مخدر در جامعه و به خصوص در بین دختران جوان افزایش یافته است و این وظیفه رسانه هاست که در این زمینه از روش ها و ابزارهای روشنگرانه خود استفاده کنند و برای فرهنگ سازی و کاهش این پدیده مخرب اقدام کنند.
آسیب های اجتماعی و افزایش آن در جامعه در سال های اخیر به یکی از دغدغه‌های جدی مسئولان کشور در دستگاه های مختلف تبدیل شده است، به طوری که حتی جلسات بررسی این موضوع در حضور مقام معظم رهبری نیز تشکیل شده است و شورای اجتماعی کشور نیز جلسات متعددی را برای پیدا کردن راه حل کنترل این پدیده با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف و روانشناسان، جامعه شناسان و حقوقدانان برگزار کرده است.
در وزارت بهداشت نیز کارگروه های مختلف کاهش آسیب های اجتماعی، سلامت روان، سلامت جنسی و نیز کارگروه های مرتبط با خودکشی و امثال آن تشکیل شده است و به دنبال این هستیم که چطور این مسائل را در جامعه مطرح کنیم که از یک طرف انعکاس آن نگرانی ها را در جامعه افزایش ندهد و از طرفی بتوانیم آگاه سازی کنیم تا خانواده ها و جوانان برای مقابله با این پدیده های مخرب هوشیار باشند.

اگر مردی مصرف‌کننده مواد مخدر باشد با وجود یک زن سالم، خانواده حفظ می‌شود اما در خانواده‌ای که زن مصرف‌کننده باشد آن خانواده از هم می‌پاشد و از بین خواهد رفت، همچنین خانواده‌های دارای فرزندان «بیش فعال» مستعد اعتیاد هستند.


یکی از ابزارهایی که می تواند به این دغدغه و نگرانی مردم دامن بزند، استفاده نادرست از فضای مجازی و وسایل ارتباطی جدید است. در این فضا افراد بدون آگاهی از تبعات انتشار، به راحتی یک کلیپ یا یک خبر نادرست را منتشر می کنند، به عنوان مثال انتشار گسترده کلیپ دختران جوانی که دست به خودکشی زدند یا انتشار اخبار مراحل مختلف شناسایی قاتل و اعدام قاتل آتنا فضای نگران کننده ای را در جامعه ایجاد کرد.
وزارت بهداشت در مورد انتشار گسترده و بی حساب و کتاب این نوع مطالب در فضای مجازی نگران است و در این مورد با دستگاه های دیگر نیز مکاتبه کرده ایم که راه حلی برای کنترل انتشار این نوع مطالب خطرناک در جامعه پیدا کنیم ولی راه حل اصلی این است که رسانه ها با فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم، کاری کنند که مردم خودشان احساس مسئولیت کنند و از بازنشر و انتشار این نوع مطاب خودداری کنند.
برقراری نشاط اجتماعی در جامعه یکی از دغدغه های جدی وزارت بهداشت است. در این زمینه قطعا در جامعه مشکل داریم، آمارها نشان می دهد که 23.4 درصد مردم دچار مشکلات و اختلالات سلامت روان هستند، 16 درصد زنان و دختران و 12 درصد مردان افسرده هستند، بنابراین باید برای توسعه فضای نشاط و شادی در جامعه همه دستگاه های مسئول و رسانه ها همکاری کنند.

مبارزه با اعتیاد

برای تحقق رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر نیازمند آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به مردم هستیم؛ به همین جهت رسانه و عوامل دیگر که توانایی آگاه‌سازی دارند طی چند سال گذشته به این موضوع پرداخته‌اند، به عنوان مثال رسانه ملی در فیلم یا سریالی به آسیب‌هایی همچون اعتیاد و ایدز توجه کرده است و محتوایی با این موضوعات ساخته است و در حال تولید دارد،‌ معتقدم اگر این روند به طور متعادل و هماهنگ پیش رود قطعا موفق خواهیم شد و توانسته‌ایم 97 درصد پاک جامعه از بلای اعتیاد مصون داریم.
اگر جامعه مردمی یعنی افرادی که می‌ترسند خودشان یا فرزندشان گرفتار شوند به حوزه پیشگیری از اعتیاد وارد شود و این جزو دغدغه‌شان شود،‌ توانسته‌ایم رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر را محقق سازیم.
اعتماد و مشارکت مردم در هر حوزه‌ای نتیجه‌بخش است و اینگونه سرمایه اجتماعی در حوزه مبارزه با مواد مخدر بالا رفته و اعتماد اجتماعی نیز نسبت به منابع خبری به وجود می‌آید.
اگر مردی مصرف‌کننده مواد مخدر باشد با وجود یک زن سالم، خانواده حفظ می‌شود اما در خانواده‌ای که زن مصرف‌کننده باشد آن خانواده از هم می‌پاشد و از بین خواهد رفت، همچنین خانواده‌های دارای فرزندان «بیش فعال» مستعد اعتیاد هستند.
آسیب‌های اعتیاد در زنان خیلی پیشرفته تر از مردان است و آسیبی که به زنان وارد می‌شود آنقدر پیشرفته و ماندگار است که مداخلاتی که باید برایشان انجام شود باید به صورت مداوم و پیگیرانه باشد و اگر بستری نشوند می‌توانند باز به چرخه آسیب‌های اجتماعی وارد شوند و آسیب‌های اجتماعی را تصدی می‌دهند.
منابع: ایرنا / ایسنا
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین