وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

هنر "فروختنی" نیست؛ ایرانی‌ها در نقاشی آبرنگ "سنت‌گرا" هستند

هنرمند نقاشی آبرنگ اصفهانی گفت: نقاشی آبرنگ در سنت‌ها متوقف شده و در واقع در تکنیک و سبک نقاشی آبرنگ حد وسط تعیین کننده به‌جای نوآوری بیشتر به سمت سنت گرایی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شهرام سینایی


نقاشی آبرنگ سابقه‌ای کهن دارد، آبرنگ هنری به روانی هر آنچه که فکرش را کنید، این نقشی نیز همانند سایر تکنیک‌ها محدود نبوده و می‌توان با آن سبک‌های زیاد یرا اجرا کرد، اگر چه این هنر در کشور ما مهجور واقع شده و نسبت به کشورهای اروپائی پیشرفت چشمگیری نداشته اما اساتید بسیاری در این رشته هنری آثاری بدیع و زیبا ترسیم می‌کنند که مدت‌ها برای تماشای آن باید میخکوب به اثر نگریست.

یکی از آن‌ها شهرام سینائی در اصفهان است که از سال 80 شروع به نقاشی و مجسه‌سازی کرده و موفق هم بوده است، او در کنار نقاشی به موسیقی نیز تبحری خاص خود را دارد، در مورد نقاشی آبرنگ و موضوعات پیرامون آن با این هنرمند گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانیم:

نقاشی آبرنگ برای شما به عنوان شغل محسوب می‌شود یا یک هنر؟

 قبل از جواب دادن باید بگویم آماتور کسی  است که کاری به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهد اما به صورت شغل نیست اما این واژه به صورت مصطلح غلط معنی شده و گفته شده کسی که در حد ابتدائی کار می‌کند  آماتور است. واقعیت این است که آثارم  را برای فروش نمی‌گذارم چون اعتقادم این است که هنر فروختنی نیست و نمی‌توان روی آن قیمت گذاشت.

در آثار خود طبیعت‌گرا بوده‌اید یا بیشتر تمرکز خود را سعی درکشیدن بناها و اماکن معطوف کرده‌اید؟

کارهای من بیشتر به هایپررئالیسیت نزدیک است. 80 تا 90 درصد کارهای امروزی سرعتی شده و در عرض 2 ساعت منظره می‌کشند و جزئیات مشخص نیست در کار من حتی دورنماها و صورت‌ها مشخص است.

 در نقاشی به ترکیب‌بندی‌ها و اینکه چیدمان کامل رعایت شود، پایبندید؟ یا میل به ساختار شکنی هم دارید؟

 این موضوع چند دسته دارد بعضی‌ها ارتباط بین خودش و خالق خود  را دارند مثلا کسی که رنگ  روی  بوم می‌پاشد و از هیچ کمپوزیسیون استفاده نمی‌کند فکر می‌کنند نباید دست ببرد در واقع رنگ و ارتباطی بین خودش و خالق خودش است، آن تعیین کننده است و می‌گوید نباید در تابلو دست برد  که اصلاحش کند یعنی کمپوزیسیون رنگ و طرح برایشان مهم نیست و لکه‌ای که افتاده شکل خانه است و باید این را خانه دید و معتقدند نباید در تابلو دست برده شود.

دسته دیگر می‌گویند هنری که روی  بوم می‌آید باید تحرک خودش را داشته باشد یعنی باید مکان را مشخص کنیم و خانه‌ای که می‌خواهید در تابلو باشد مشخص شود، کارهای من شبیه دومی است معتقدم هم کمپوزوسیون  طرح و هم رنگ باید رعایت شود. در هایپر رئالسم هست ساختار شکنی کمتر صورت می‌گیرد این کارها در انتزاعی بیشتر صورت می‌گیرد.

 بعضی از کارشناسان معتقدند نقاشی آبرنگ در ایران مهجور است و در کشورهای اروپائی و حتی ترکیه و هندوستان پیشرفت خوبی داشته شما هم این مسئله را قبول دارید؟

 دقیقا همین است، در کشورهای اروپائی خیلی تکنیکی کار می‌کنند ایرانی‌ها سنت‌گرا هستند، من برای شما یک آلت موسیقی را مثال می‌زنم از یک گیتار در خارج کشور چند گیتار مختلف درآمده ولی تار در ایران  همان تار است . ما در سنت‌ها توقفکردیم و در واقع در تکنیک و سبک نقاشی آبرنگ حد وسط تعیین کننده به سمت سنت گرایی بوده نه نوآوری؛ البته اصالت را بهم نزدن هم بد نیست ولی خوب هم نیست که از تکنیک استفاده نکرد.

باید هنرمندانی که تکنیکی کار کنند آموزش ببینند و آن‌هایی که می‌خواهند سنت‌گرا باشند نیز فعالیت کنند کسی  که از ابزار مختلف استفاده می‌کند نباید محدود شود.

 در اصفهان کسی که در آبرنگ صاحب سبک باشد داریم؟
 بین 80 تا 90 درصد کسانی که آبرنگ کار می‌کنند سبک کار خیس در خیس کار می کنند به نظر من این کمی سطح پایین بوده یا شاید به دلیل سنت‌گرایی بیش از اندازه است، برای مثال در این سبک یک ساختمان از دور کمرنگ و هر چقدر نزدیک می‌شود پر رنگ تر و جزئیات بیشتر این به سمت معمولی و عادی‌گرایی رفته است. این نکته را هم اشاره کنم که آبرنگ محدودیت در ایجاد سبک ندارد.

در آثار خود از نمادهاو یا مکن‌ای اصفهان هم استفاده می‌کنید؟ به گونه‌ای که اثر شما بومی‌گری اصفهان را نشان دهد؟

 نه من خود را محدود به جایی و یا شهر نمی‌کنم اما هر چیزی که در تقابل با آبرنگ بوده و با خواسته‌‌های آبرنگ، هر طرحی که با آبرنگ مشکل مواجه می‌شود را انتخاب می‌کنم. بیشتر دوست دارم به سمت مردم رنج کشیده بروم چندی پیش یک نمایشگاه سیاه قلم از قحطی‌زدگان سومالی برگزار کردم.

منبع: تسنیم
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین