تبیان، دستیار زندگی

۹ دستور غذایی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون

هر سال حدود ۵۷ هزار نفر در ایالات متحده در اثر ابتلا به سرطان روده بزرگ (سرطان کولون) جان خود را از دست می‌دهند و این آمار را بنیاد بیماری سرطان این کشور اعلام کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

رژیم ضدسرطان کولون

بیماری کرون از مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به این سرطان است. با بیماری کرون دستگاه گوارش دچار التهاب می‌شود. این التهاب عمدتاً قسمت پایین روده کوچک را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما می‌تواند هر نقطه از دستگاه گوارش از جمله روده بزرگ را نیز متأثر کند. همین التهاب خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد.
سرطان روده بزرگ اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می‌تواند قابل درمان باشد. در واقع کولونوسکوپی می‌تواند خطر مرگ ناشی از آن را ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهد.

با این حال دستورات غذایی برای کمک به پیشگیری از سرطان کولون پیشنهاد شده است:


تخم کتان: تخم کتان حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است. از میان فواید بسیاری که این اسیدهای چرب برای سیستم ایمنی بدن ما دارند، پیشگیری از تکثیر تومورهای سرطانی است.

کلم‌ها: غذاهای گیاهی حاوی ترکیبات شیمیاییِ فیتونوترینت‌ها یا همان مواد مغذی گیاهی هستند. این مواد مغذی فواید متعددی دارند که یکی از آن‌ها جلوگیری از پیشرفت سرطان روده بزرگ است. نمونه‌های خوب این غذاهای گیاهی، کلم‌هایی مانند گل کلم و کلم بروکلی است.

بتاکاروتن موجود در اسفناج ممکن است به مبارزه با سرطان روده بزرگ کمک کند. این‌طور مشخص شده در کسانی که یک بار در روز سبزیجات تیره رنگ مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ۲۴ درصد کمتر از سایرین است

برنج قهوه‌ای: بر اساس یک مطالعه در مورد تغذیه و سرطان، مشخص شده در افرادی که حداقل یک بار در هفته برنج قهوه‌ای مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. محتوای فیبر بالا موجود در برنج قهوه‌ای رشد سلول‌های سرطانی را متوقف می‌کند. یک فنجان برنج قهوه‌ای ۳ و نیم گرم فیبر دارد در حالی که این میزان فیبر در یک فنجان برنج سفید، نیم گرم است.

ماهی سالمون: پژوهش‌ها نشان داده‌اند که سرطان به شدت به کمبود سطح ویتامین دی در بدن مرتبط است. به همین دلیل، شما به یک منبع سرشار از این ویتامین نیاز دارید و این دقیقاً همان جایی است که ماهی سالمون آزاد پا به میدان می‌گذارد. ویتامین دی به انسداد رگ‌های خونی که به تومورها متصل هستند، کمک می‌کند که در نهایت، به محدودسازی رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی منجر می‌شود.

بادام زمینی: مصرف حداقل سه وعده بادام زمینی در هفته خطر ابتلا به پولیپ های روده بزرگ را تا ۳۳ درصد کاهش می‌دهد. نصف فنجان بادام زمینی حاوی بیش از ۶ گرم فیبر است. بادام زمینی همچنین سرشار از ویتامین ای است؛ آنتی‌اکسیدانی که برای مبارزه با سلول‌های سرطانی مورد نیاز است.

چای سفید: محققان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا و دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده‌اند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این نوع چای رشد سلول‌های سرطانی را مهار می‌کند. علاوه بر این، چای سفید از رشد پولیپ کولون نیز مؤثرتر از چای سبز، جلوگیری می‌کند.

ادویه کاری: تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که کوکومین یا همان رنگدانه زرد موجود در این ادویه سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.

اسفناج: بتاکاروتن موجود در اسفناج ممکن است به مبارزه با سرطان روده بزرگ کمک کند. این‌طور مشخص شده در کسانی که یک بار در روز سبزیجات تیره رنگ مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ۲۴ درصد کمتر از سایرین است.

توت‌ها: هنگامی که پای میوه‌ها و غذاهایی در میان باشد که به جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک می‌کنند، خانواده توت‌ها یکی از دلپذیرترین گزینه‌ها است. بلوبری، تمشک قرمز و کرنبری سرشار از آنتی‌اکسیدانی به نام تروستیلبن هستند که خواص ضدسرطان آن شناخته شده است.
 

منبع: آوای سلامت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.