تبیان، دستیار زندگی

اینترنت اشیاء چیست؟

تصور کنید هنگامی که یک لیوان آب از یخچال برمی‌دارید از دیواره یخچال هم یک نگاهی به سرتیتر اخبار بیندازید یا با دوستی به گفتگو بپردازید این امر فقط در دیواره یخچال نیست شاید پنجره‌ی آشپزخانه، اتاق‌ها یا روی میز ویا هر شیء دیگری در منزل باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مرجان شرف
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اینترنت
اصطلاح " اینترنت اشیا" (IOT) اولین بار توسط کوین اشتون  در سال 1999 مطرح گردید. او جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، برای خود هویت دیجیتال داشته باشد و به کامپیوترها اجازه دهند آنها را سازمان‌دهی و مدیریت کنند.
در سال 2015 ، 5 میلیارد دستگاه به اینترنت متصل شده اند که پیش بینی می شود این تعداد در سال 2020 به بیشتر از 200 میلیارد برسد.
هنوز اینترنت اشیا وارد کشورمان نشده و این بهترین فرصت است که توسط کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرد، مزایا و معایبش را بشناسیم و راه حل را کشف کنیم تا دیگر مشکلاتی مانند تبعات بد موبایل و اپلیکیشن ها و ... را که برای برنامه‌های دیگر پیش آمد پیش نیاید و درمان‌مان نوش دارو پس از مرگ سهراب نشود در ایالات متحده، کمیسیون تجارت فدرال در پاسخ به مشکل امنیت گفته که باید اطلاعات به صورت بی نام ذخیره شود و دستگاه‌ها اطلاعاتی را بیش از موارد مورد نیازاز کاربران نخواهند.

موارد استفاده اینترنت اشیاء

اینترنت اشیا در پزشکی، مراقبت از راه دور بیماران، سیستم هشداردهنده موارد اورژانسی، برنامه‌های تناسب‌اندام، بیماری‌های مزمن و مراقبت از سالمندان، اتومبیل‌های بدون راننده، تنظیم نور خیابان‌ها و چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، ارتباط لوازم منزل با نمایندگی‌ها، کارخانه‌های هوشمند، کشاورزی، صنعت حمل و نقل، پلیس و شناسایی مجرمان، محیط زیست و آلودگی هوا، اینترنت اشیا در پزشکی، مراقبت از راه دور بیماران، سیستم هشداردهنده موارد اورژانسی، برنامه‌های تناسب‌اندام، بیماری‌های مزمن و مراقبت از سالمندان، اتومبیل‌های بدون راننده، تنظیم نور خیابان‌ها و چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، ارتباط لوازم منزل با نمایندگی‌ها و..، کارخانه های هوشمند، کشاورزی، صنعت حمل و نقل، پلیس و شناسایی مجرمان، محیط زیست و آلودگی هوا، و...

یکی از مشخصات رعایت حقوق بشر در جوامع همین اینترنت است و کشوری که بستر قوی برای استفاده اینترنت نداشته باشد محکوم به نقض حقوق بشر می‌شود و از آن‌طرف اگر با شدت تمام این بستر مهیا شود زندگی خصوصی دیگر معنا نخواهد داشت.


با استفاده از اینترنت اشیاء سرقت به صورت سنتی تقریبا به صفر می‌رسد چرا که لباس شما، وسایل منزل و هرچیز دیگری تمام لحظات را ثبت و ضبط کرده‌اند و مطمئنا اگر سرقت یا قتلی نیز رخ دهد به راحتی مورد تعقیب قرار خواهند گرفت.
این امر در کنار تمام مزیت‌هایی که شاید به نظر می‌رسد که داشته باشد مطمئنا معایبی را نیز داراست مثلا وسیله‌ای را در منزل می‌آوریم و در دفترچه راهنمای این دستگاه نوشته شده که به اینترنت اشیا مجهز نیست ولی آیا باید حرف این سازنده را باور کنیم؟ با اینترنت اشیا دیگر حریم خصوصی معنا ندارد و همه ما در خانه‌های شیشه‌ای زندگی می‌کنیم و خطراتی را که از طرف هکرها متوجه‌مان می‌شود را نیز نباید از نظر دور بداریم مخصوصا هنگامی که در خانه نیستیم خانه و زندگی متوجه هجوم سرقت اینترنتی قرار نگیرد.
متاسفانه یا خوشبختانه یکی از مشخصات رعایت حقوق بشر در جوامع همین اینترنت است و کشوری که بستر قوی برای استفاده اینترنت نداشته باشد محکوم به نقض حقوق بشر می‌شود و از آن‌طرف اگر با شدت تمام این بستر مهیا شود زندگی خصوصی دیگر معنا نخواهد داشت.
نباید این نکته را نیز فراموش کنیم که در هر جامعه ای افراد ضعیف از نظر مالی وجود دارند یا افرادی که از سطح سواد کمتری برخوردار هستند و افراد معلول این افراد چگونه و در چه شرایطی می‌توانند از اینترنت اشیاء استفاده کنند؟ در ادامه نکته مهم خرج و هزینه‌ای است که اینترنت اشیاء برای کاربران در بر دارد.
وقتی به فکر نیفتیم که از خانه و زندگی مردم فیلم گرفته شده و در اینترنت پخش شده‌باشد و فاجعه‌هایی مانند آتنا و اهورا رخ بدهد و آن وقت تنها راه چاره را ارتباط تکنولوژی با سازمان‌های مخوف سیا و موصاد ببینیم.