تبیان، دستیار زندگی

راهکار رویارویی با وسواس

زمانی که والدین به این نتیجه رسیدند که فرزندشان مبتلا به وسواس شده، مراجعه به یک مشاور اهل فن، اولین کاری است که آن ها باید انجام دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
وسواس

وسواس، اختلالی است که هر مشاوری قادر به درمان آن نیست و لذا مشاور باید تخصصی در این زمینه داشته باشد تا بتواند آن را درمان کند. بنابراین راهکارهایی که در اینجا ارائه می گردد، راه کارهای درمانی نیست، بلکه این نکات به نحوی کمک کار خانواده و برای آمادگی آن ها در رویارویی با این مسئله و مدیریت افراد وسواسی در خانه و تسهیل در امر درمان آن ها می باشد.
بیان نکات :
1- وسواس یک اختلال اضطرابی است و زمانی که تنش و اضطراب در فرد وسواسی به وجود آید، این امر در آن ها تشدید می گردد. بنابراین، افراد خانواده باید محیطی آرام و بدون اضطراب و تنش را برای آن ها مهیا سازند.
2- مسخره، سرزنش، تهدید و انتقاد کردن از انسان وسواسی اشتباه است. در بحث تربیت کلید واژه ای به نام مسخره کردن نداریم. یا در راهکارهایی که برای درمان وسواس برمی شمارند نامی از انتقاد کردن برده نشده است. بله ، انتقاد باید پنهانی و در لفافه و همراه با راهکار باشد تا مؤثر واقع شود. مسخره، تهدید و انتقاد کردن نه تنها راهی برای درمان نیست ، بلکه چون ایجاد اضطراب در آنان می کند، باعث تشدید امر وسواس در ایشان می گردد.
3- باید این مطلب را درک کنید که فرد وسواسی دچار مشکلی شده است.اگر والدین بپذیرند که وسواس یک بیماری می باشد، خیلی راحت تر با این امر کنار می آیند. مثلا اگر فرزندشان تب کرد، هیچ گاه او را بازخواست نمی کنند که چرا تب کرده ای، تب کردن گوشت بدنت را آب می کند و تو را ضعیف می سازد. مسلماً این حرف ها باعث درمان و از بین رفتن تب فرزند نمی شود. وسواس هم به همین شکل است و باید آن ها را درک کرده و در درمان بیماری، به ایشان یاری رسانند.
4- درمان این گونه افراد ممکن است به طول بیانجامد و ماه ها نیاز به پیگیری داشته باشد. بنابراین، درمان این گونه افراد نیاز به صبر و بردباری بیشتری دارد.
5- اگر فرد وسواسی در دوره درمان قرار گرفت می توان گاهی از اوقات همسو با آن ها عمل کرد. مثلا اگر گفت که این میز نجس است و باید آن را آب بکشم، در مقابل، اگر چه می دانید نجس نیست، با این حال بگویید: بله، برویم با هم آب بکشیم. اگر دائما با او مخالفت کنید، اضطراب آن فرد بیشتر شده و در نتیجه وسواس او افزایش می یابد. وسواس یک اجبار ناخواسته درونی است. فرد وسواسی هیچ گاه با میل قلبی یک شی را چند مرتبه آب نمی کشد، بلکه از درون مجبور به انجام آن کار می شود. بنابراین، اگر گاهی اوقات با او همراهی کنید، آن اجبار درونی خاموش می شود، ولی اگر با او مخالفت کردید این اجبار درونی قوی تر و تشدید شده و همه وجود او را فرا می گیرد. باید توجه داشت که مقاومت زیاد در مقابل فرد وسواسی صحیح نمی باشد.
6- بالا بردن اعتماد به نفس در افراد وسواسی می تواند به او کمک کند.
7- سعی کنید وضیعت وسواس او را پایدار سازید. مثلا اگر حمام رفتن فرزند نیم ساعت طول می کشد ، سعی کنید در همین مقدار ثابت شود . چرا که وسواس یک بیماری پیشرونده است و اگر توانستید به نحوی ثبات به آن بدهید و از پیشرفت آن جلوگیری کنید، در امر درمان پیشرفت چشمگیری داشته اید.
8- وقتی متوجه شدید فرزندتان رو به بهبودی است، او را تشویق کنید. برخورد نامناسب و متلک گفتن زمینه برگشتن به حالت اول او را فراهم می سازد.

منبع : مؤسسه جهانی سبطین (علیهماالسلام) / برگرفته از سخنان استاد حجت الاسلام علی رضا تراشیون
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.