تبیان، دستیار زندگی

سپاه‌های استانی منازل روستاهای زلزله‌زده را می‌سازند

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در نشست خبری عملکرد این سازمان را در یکسال اخیر در حوزه‌های جهادی، اجتماعی، علمی، فرهنگی، محیط زیست و همچنین زلزله اخیر در غرب کشور تشریح کرد و از برنامه‌های آینده آن خبرداد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سردار غلامحسین غیب‌پرور
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری فارس، سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین طی نشست خبری که صبح امروز در آستانه هفته بسیج برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت ایام آخر ماه صفر و نیز حادثه زلزله کرمانشاه اظهار داشت: این داغ بر دل همه ایرانیان نشسته و التیام دلهای داغ دیده نوع کمکی است که می‌توانیم بکنیم.
وی افزود: از دولتمردان و بسیجیان و ارتش قهرمان و پاسداران سبزپوش که از اولین لحظه در صحنه بودند متشکرم.
غیب‌پرور افزود: تا شب گذشته از سراسر ایران از من درخواست می‌کردند تا به مناطق زلزله زده اعزام شوند و خیلی از افراد هم خودشان برای کمک رفتند.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین همچنین تاکید کرد: برای جلوگیری از خسارات در حوادث آینده باید به سمت محکم و ایمن‌سازی بناهایمان برویم.
غیب‌پرور خاطرنشان کرد: امسال ما در حالی هفته بسیج را آغاز می‌کنیم که 38مین سالگرد تاسیس این شجره طیبه بوده و بسیج نقش بی بدیلی در صحنه های عملی انقلاب ایفا کرده است.
وی گفت: همواره آحاد بسیجیان پشت سر بزرگ بسیجی نظام یعنی رهبر عظیم الشأن انقلاب حرکت کرده‌اند.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: مردم با ابعاد مختلف جانفشانی بسیجیان در دفاع مقدس آگاه هستند و می‌دانند که بسیج در عرصه‌های مختلف ورود فعال و موفقی داشته است.
غیب‌پرور با بیان اینکه بسیج تا زمانی می‌تواند نقش آفرینی کند که مردمی باشد، افزود: بسیج مظهر مردم سالاری دینی است شعار محوری هفته بسیج امسال هم همین خواهد بود.
وی ادامه داد: اگر خدمت به مردم را باور داشت باشیم، شک نکنید که حیات انقلاب اسلامی تضمین شده است.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: در یک سال اخیر و دوره مدیریت جدید، به رویکرد مردم‌مداری توجه ویژه کردیم و خدمت به مردم به عنوان یک قاعده در برنامه های بسیج قرار دارد.
غیب‌پرور همچنین گفت: ما اعتلای بسیج در عرصه‌های دفاع و فرهنگ و علم و خدمت رسانی را دنبال می‌کنیم.
وی تصریح کرد: همه آحاد ملت باید در موضوع دفاع سهم داشته باشند و امسال صدهزار نفر را در قالب 430 گردان در ابعاد نظامی آموزش تکمیلی داده‌ایم که این موضوع به توانمندی‌های قبلی ما اضافه شده است.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین اضافه کرد: اگر ما از فرهنگ دینی و انقلابی خود صیانت کنیم، در تداوم راه انقلاب نباید دچار شک شویم لذا دشمن هم فرهنگ ما را مورد هجمه قرار داده و خساراتی هم دیده‌ایم و باید اقدام اساسی کنیم.
غیب‌پرور گفت: ما این موضوع را در قالب‌های مختلف دنبال می‌کنیم که یکی از آنها موضوع راهیان نور است و اگر ما بتوانیم بوسیله راهیان نور فرهنگ فداکاری و ایثار و شهادت را برای مردم بازگو کنیم حتما مورد اقبال جوانان واقع خواهدشد.
وی تصریح کرد: اگر در جاهایی دچار خسران شدیم، بدلیل کم کاری امثال بنده بوده وگرنه فطرت جوانان ما پاک است.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه ما هنوز در حوزه دفاع مقدس یک کتاب جامع فاخر نداریم، افزود: البته ما راضی به چاپ هر کتاب دم دستی نیستیم و معتقدیم یک کتاب فاخر بهتر از صد کتاب بی‌خاصیت است.
غیب‌پرور گفت: اگر می‌خواهیم قوی باشیم باید جامعه‌ای عالم و دانش‌مدار داشته باشیم زیرا جوامع بیسواد به طور حتم  مورد تحقیر دیگران قرار می‌گیرند.
وی با بیان اینکه در بسیج چندین هزار جوان اهل علم و دانش فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: ما در بسیج دور خود دیوار نمی‌کشیم و تعامل با بخش‌های مختلف دولت از جمله بخش‌های علمی همواره مورد توجه ما بوده است.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: کارهای فوق العاده‌ای در حوزه علمی بسیج شده است که فناوری آن شاید تنها در اختیار دو سه کشور باشد. در حوزه خدمات اجتماعی هم ما بعنوان بسیج نمی‌توان یک گوشه نشست و فقط نگاه کرد، بلکه  وظیفه داریم به رفع برخی مشکلات اجتماعی کمک کنیم.
غیب‌پرور تصریح کرد: برای رفع آسیب‌های اجتماعی ازجمله اعتیاد، 325 محله را بعنوان پایلوت از بین 187 شهر انتخاب کردیم و جلو رفتیم و دیدیم می‌شود کار کرد و سال آینده این کار را در هزار محله دنبال می‌کنیم.
وی گفت: درخصوص معضل طلاق نیز جلسات آگاهی‌بخشی را برگزار کرده‌ایم.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین، گروهای جهادی را یکی از طلایی ترین دستاوردهای بسیج عنوان کرد و گفت: امسال تعداد گروه‌های جهادی به 10هزار رسیده است و 810 هزار جوان در قالب این اردوها به مناطق محروم رفتند و کارهای بزرگی کردند.
غیب پرور افزود: البته تغییر مسیری در گروهای جهادی دادیم و هر گروه جهادی به مدت 3 تا 5 سال در یک منطقه خدمت خواهد کرد.
وی ادامه داد: کشور ما امنیت خوبی دارد اما باید آن را ارتقا دهیم و سربازان ناجا بخوبی در این حوزه انجام وظیفه کرده‌اند و ما هم به کمک و یاری آنها می‌رویم.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: بنا داریم ایست‌های بازرسی را تقلیل دهیم و به گشت‌های محله‌ای تبدیل کنیم تا اگر کسی پارکینگ نداشت، دغدغه سرقت ماشین خود در خیابان را نداشته باشد.
غیب‌پرور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در یک سال اخیر 8 هزار تیم پزشکی و درمانی بسیج و 120 بیمارستان در مناطق محروم و مرزی مستقر و 7 میلیون نفر ویزیت رایگان شدند. در راهپیمایی اربعین هم پزشکان بسیجی به مردم خدمت رسانی می‌کردند.
وی ادامه داد: کار مهم دیگر ما، مسجد محوری است چراکه نهضت اسلامی از مساجد شروع و در آن استمرار یافت اما بعد از قبول قطعنامه و پایان جنگ غفلت عظیمی درخصوص مسجدها رخ داد.
غیب‌پرور گفت: بسیج را باید هم محل عبادت و هم تعاملات و هم خدمات اجتماعی ببینیم که بسیج این موضوع را دنبال می‌کند.
وی اولویت دیگر بسیج را پرداختن به فضای مجازی عنوان کرد و گفت: دیشب با وزیر ارتباطات به توافقاتی رسیدیم و گفتیم که برای استفاده درست و قابل رشد از فضای مجازی برنامه داریم و نمی‌شود چشممان را روی آن ببندیم.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: ما برنامه‌های مفصلی برای ارتقای سواد فضای مجازی داریم.
غیب‌پرور در بخش دیگری از این نشست خبری درخصوص اقدامات بسیج برای کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده غرب کشور گفت: از همان لحظات اولیه زلزله، ستاد ویژه کمک رسانی با ریاست جانشین بسیج در منطقه مستقر شد و آنها منطقه به منطقه را سرکشی کردند.
وی افزود: برنامه بسیج در مناطق زلزله‌زده، یک کار کوتاه مدت مثل امداد رسانی و‌کمک رسانی است اما کار دیگر با توجه به سرمای هوا، ساختن هرچه سریعتر منازل این افراد است.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین اظهار داشت: بنده بعد از این جلسه به منطقه غرب می‌روم و بنا بر این است که هر استان کار ساخت منازل چند روستا را به عهده بگیرد و شب از طریق ویدیو کنفرانس با فرماندهان سپاه‌های استانی جلسه داریم و این موضوع ابلاغ خواهد شد.
غیب‌پرور افزود: بنیاد تعاون بسیج تاکنون صدهزار بطری آب و قرص نان و 50هزار کنسرو و 2هزار تخته پتو و همچنین پتوهایی که در موکب‌های اربعین بوده و نیز ده هزار متر مربع موکت به مناطق زلزله زده فرستاده است.
وی افزود: البته اخباری داریم که امکانات در آنجا خوب توزیع نمی‌شود و از مردم و مسئولین می‌خواهیم اجازه دهند این امکانات به دست اهلش برسد.
وی با بیان اینکه نقش بسیج در رسانه‌های کم شده است، اظهار داشت: با بسیج رسانه، رسانه ملی و خبرگزاری های وابسته به بسیج صحبتهایی انجام شده تا این نقیصه رفع شود.
غیب‌پرور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما دارای یک بسیج دانشجویی فعالی هستیم و امیدواریم با انتصابات جدید وزارت علوم و دانشگاه آزاد، این فعالیت‌ها بیشتر و بهتر هم بشود.
وی تصریح کرد: در هفته بسیج هزار گروه جهادی به مناطق مختلف اعزام می‌شوند و 4 هزار طرح خدمت رسانی نیز افتتاح خواهد شد.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه همایش جهادگران علم و فناوری در این هفته برگزار می‌شود، به برنامه دیدار با مراجع عظام تقلید در این هفته اشاره کرد و اظهار داشت: سعی می کنیم در بسیج، گفتمان مقاومت و جهان اسلام تبیین شود.
غیب‌پرور افزود: روز 5 آذر تجمع بزرگ بسیج است و همزمان طرح گشت‌های محله محور بسیج نیز آغاز خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای کارکرد گشت‌های بسیج با قوه قضاییه و ناجا هم جلساتی داشته ایم، گفت: این گشت‌ها مسلح نخواهند بود و‌ وارد حریم خصوص مردم هم نمی‌شوند و تنها به تامین امنیت مردم کمک خواهند کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه بسیج اهل تعامل و‌ ارتباط با دولت محترم است و این را بارها اعلام کرده‌ایم، تصریح کرد:  وظیفه همه ما خدمت به مردم است و ملاحظات سیاسی نمی‌تواند مانع تعاملات خدمت رسانی به مردم شود. تا امروز هم یکی دو بار این موضوع را حضورا به آقای روحانی رئیس جمهور گفته و اعلام امادگی کرده‌ام.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: برخی از تعاملات درخصوص ریزگردهای خوزستان و صنایع کوچک و کشاورزی و آبخیزداری و ارتباطات و فناوری بوده و به دوستانمان در دولت توصیه می‌کنیم از اقیانوس بیکران بسیج بهره ببرند.
غیب‌پرور با بیان اینکه از ظرفیت بسیج درخصوص اقتصاد مقاومتی بخوبی استفاده نشده و امیدواریم از این ظرفیت بخوبی بهره برده شود، گفت: تا امروز بسیج عادی، فعال و‌ ویژه داشتیم که بزودی دو لایه جدید هم به آنها اضافه خواهد شد که شامل بسیج عمومی و بسیج غیرعضو می‌شود.
وی ادامه داد: بسیج غیر عضو شامل آحاد ملت ایران می‌شود که نظام را قبول دارند اما در بسیج ثبت نام نکرده‌اند و بسیج عمومی هم افرادی هستند که ثبت نام می‌کنند ولی زمان شرکت در فعالیت‌های بسیج را ندارند.
غیب‌پرور گفت: نباید زیاد از اصطلاح «قشر خاکستری» استفاده کنیم و خودمان را جز خوبها بدانیم. بخش اعظمی از مردم انقلاب و ولایت را دوست دارند و ما هم نباید خط کشی کنیم. از نظر ما همه مردم ایران بسیجی هستند.
وی درخصوص ادعای سعودی‌ها مبنی آموزش یمنی‌ها توسط ایران گفت: یک اتفاق بزرگ در جهان اسلام رخ داده و بیداری اسلامی شکل گرفته است. عربستانی ها باید باورشان شود که این بیداری در همه جهان اسلام بوده و انگشت اتهام به سمت ایران مشکلی را حل نمی‌کند.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: امیدواریم سران عربستان رفتار عاقلانه انجام دهند که بعید می‌دانیم اما متوجه باشند که مردم یمن مردم سلحشور و مقاومی هستند که استقلالشان را طلب کرده اند.
غیب‌پرور گفت: ایران اسلامی از جبهه مقاومت حمایت می‌کند نه مداخله.
وی تصریح کرد: عربستان هم مثل امریکا کم آورده پس اگر ما را متهم نکنند چه کنند؟ هرچند اصل ماجرا چیز دیگریست.
منبع: خبرگزاری فارس